TOPlist

Nexus S oficiálně představen: Bohatá výbava a Android 2.3 v plastovém obalu

Po několika sériích předběžných zpráv o téměř mýtickém nástupci Nexusu One konečně přichází oficiální představení druhého smartphonu přímo od společnosti Google s názvem Nexus S. Tentokrát se o výrobu stará korejský Samsung, což je vidět hned na první pohled. V čem bude Nexus S tahounem operačního systému Android? Na to se podíváme v následujícím článku.

Již delší dobu se vědělo, že přicházející Nexus S bude bude vycházet z designu modelu Galaxy S od Samsungu a nyní po představení je to ještě více patrné. Většinu přístroje tedy pokrývá opět lesklý plast, který ale působí velmi elegantně. Navíc je celý přístroj lehce prohnutý, což vytváří opravdu zajímavý vzhled. Prohnutá technologie musela být použita i na 4“ displej s rozlišením 800 x 480 px. Jedná se samozřejmě o kapacitní Super AMOLED panel obohacený o speciální vrstvou, jež by měla zabránit usazování otisků prstů. Nechybí také čtveřice dotykových tlačítek, která jsou právě pro operační systém Android typická.

- - -

Kompletní hardwarové parametry
• Android ve verzi 2.3 (Gingerbread)
• 1GHz procesor Cortex A8 (Hummingbird)
• interní paměť o velikosti 16 GB (chybí podpora paměťových karet)
• 5MPx fotoaparát s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou + podpora Near Field Communication (NFC)
• přední VGA kamera pro videohovory
• Bluetooth, Wi-Fi 802.11 b/g/n
• gyroskop
• baterie o kapacitě 1500 mAh
• microUSB port; 3,5 mm jack na sluchátka
– další detaily jsou dostupné na oficiálních stránkách Nexusu S

- -

Po hardwarové stránce tedy nic moc nového, po té softwarové ale už ano. Nexus S je první přístroj, který půjde na trh s nejnovější verzí operačního systému Android 2.3 (Gingerbread). Ten přináší hned několik změn. Ty vzhledové jsou vidět na první pohled – upravená horní lišta, nová softwarová klávesnice, změněné základní prostředí či efekty při rozsvícení a zhasnutí displeje. Vylepšená by měla být také odezva systému a celková optimalizace. K tomu se také vztahuje vydání nových SDK a NDK.

Když bych měl vše důležité o Nexusu S shrnout, začal bych jistě Androidem 2.3, kterého by se měli v nejbližší době dočkat i majitelé předchozího Nexusu One (podle zahraničních zdrojů se již aktualizace začala šířit do světa). Nová verze také přináší opět vylepšené Google služby, od map, přes e-maily až po přehrávání videí ze serveru YouTube. Další pokrok je jistě po parametrové stránce, i když takhle papírově to tímto směrem moc nevypadá. Procesor o stejném kmitočtu, přesto výkonnější, větší interní paměť, na druhou stranu ale bez možnosti rozšíření přes microSD karty. Zajímavá je také výdrž zařízení; ta by se díky kapacitě 1500 mAh měla vyšplhat na necelých 18 dní na 3G a až 30 dní na 2G (oboje v pohotovostním režimu). Další novinkou jsou videohovory. Touto cestou se vydal i konkurenční Apple a pravděpodobně to nyní zaujalo také Google a právě videohovory by měly být jednou z hlavních novinek Androidu 2.3.

Co se týče dostupnosti, tak první kusy Nexus S by se měly objevit na pultech obchodů 16. prosince, a to konkrétně v síti Best Buy v USA. Po 20. prosinci pak tento nejvýkonnější Android zamíří do Anglie a pravděpodobně i dalších zemí. Serveru Engadget.com se podařila zjistit cena na americké půdě, jež prý bude stanovena na 529 USD plus daň. V Anglii se pak cena vyšplhá na 549 GPB.

Zdroj: Google.com

Autor článku Martin Prokop
Martin Prokop

Kapitoly článku