Domů » Bleskovky » Nekoukej mi přes rameno! Apple si patentoval unikátní zabezpečení displeje

Nekoukej mi přes rameno! Apple si patentoval unikátní zabezpečení displeje

Když dojde na inovace, není v nich Apple vždy první. Velmi často si firma z Cupertina vezme již existující technologii, mírně ji modifikuje a nasadí s velkou parádou do svých zařízení. Dobrým příkladem je chystané nasazení 120Hz displeje, které se údajně chystá pro iPhone 13 a které Apple okoukal od konkurence. Kde je naopak pionýrem, je zabezpečení, kterými iPhony a iPady disponují.

Apple iPhone 12 Pro 005
iPhone 12 Pro

Technologie, která znepřístupní obsah na displeji

Ať už mluvíme o Touch ID, Face ID či propojení hardwaru a softwaru skrze Apple ID, bezpečnost je jednou z priorit Applu. Nový patent odhalil technologii, kterou chce kalifornský gigant posunout zabezpečení svých telefonů zase o kousek kupředu. Jde o „šifrování displeje“ závislé na pohledu, které je určeno pro každého, kdo chce na veřejnosti číst citlivé dokumenty ze svého zařízení.

iPhone 12 1
iPhone 12

Jistě vás napadlo, že filtry, které zabraňují sledování obrazovky od určitého úhlu, na trhu již existují. Na první pohled tak Apple nepřichází s žádnou novinkou. Filtr má mít nicméně softwarovou podobu, jejíž fungování bude závislé na Face ID. S pomocí inteligentního algoritmu by iPhone či iPad měl snadno poznat, zda a pod jakým úhlem se na displej díváte, a podle toho přizpůsobit zobrazovač tak, že od určitého sklonu bude displej působit jako velmi tmavý či rozmazaný.

iPhone 12 2
Filtr se bude spoléhat na Face ID

O reálném nasazení toho prozatím nic moc nevíme. Apple o patent tohoto typu požádal v roce 2019, přičemž v březnu 2020 mu byl udělen americkým patentovým úřadem. Nebylo by nicméně žádným překvapením, kdyby Apple v blízké budoucnosti tento druh ochrany představil na některé ze svých konferencí.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

10 komentářů

 1. cize budu softwerovo z dobreho displeja s dobrymi pozorvacimi uhlami, robit smejdovy displej.

 2. Podobné zabezpečení displeje má Lenovo na noteboocích pod názvem ThinkPad Privacy Guard. Podle polohy uživatele to mění směrování světla skrz displej, aby byl pod jinými úhly nečitelný.

  • To je něco jinýho, podle popisu to nemůže fungovat tak spolehlivě jako řešení Applu.

  • Už máš hotový úkoly?

  • Závidím vám tu jistotu. V článku je popis na několik vět, navíc se jedná o spekulaci, ale vy už víte, že to bude fungovat spolehlivěji. Já jenom píšu, že Lenovo má něco podobného v noteboocích, je to zabudované přímo v displeji a řízené softwarově, ale jestli řešení od Applu bude spolehlivější nebo ne, si opravdu netroufnu soudit.

 3. Hmm, tak nevím, jak moc je nutní číst na veřejnosti „citlivé dokumenty“.
  Podle mne je to typický příklad řešení uměle vyrobeného problému.

  • Nejde jen o citlivé dokumenty, ale i o obsah soukromé konverzace a vidím to neustále jak někdo někomu přes rameno čumí do mobilu.
   Takhle budeš moct sledovat i por.no :D

 4. To mal byt ocividne vtip

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).