Nejtenčí notebook na světě má tloušťku pouhých 7 mm a ani jeden port

craob x

Na trhu je nová značka notebooků. V konkurenci zavedených značek pochopitelně není jednoduché se prosadit, a proto to společnost Craob vsází na jedno poměrně výrazné „nej“. Počítač Craob X je totiž nejtenčím notebookem na světě, který navíc nemá vůbec žádné porty.

Craob X: notebook tenčí než většina tabletů

Když Steve Jobs v roce 2008 vytáhl z obálky první MacBook Air, všichni žasli nad jeho tenkým profilem. Notebook měl v nejširším místě tloušťku 19 mm, což byla na tehdejší dobu neuvěřitelná hodnota. Na současném trhu najdeme notebooky s tloušťkou okolo 1 cm (například LG Gram 14 nebo Lenovo ThinkPad X1 Nano), ovšem Craob X jde ještě dál – v pase mu naměříte pouhých 7 mm. S tenkým tělem se pojí i nízká hmotnost 861 gramů, což je na notebook s 13,3“ displejem neskutečná hodnota.

Craob 1

Zobrazovač se pyšní rozlišením 4K a velmi tenkými rámečky. Do nich se dokonce nevešla ani webkamera, kterou výrobce musel umístit do výřezu nahoru doprostřed. Základna obsahuje nízkoprofilovou klávesnici s rozměrným touchpadem, v jejích útrobách pak tepe procesor Intel Core 12. generace (až i7-1280P) s grafikou Intel Xe. Ten lze spárovat až s 32 GB RAM a 2TB úložištěm.

Craob 2

Bezdrátovou konektivitu zajišťuje Wi-Fi 6E, která zajistí většinu komunikace s okolním světem, neboť na tenkém těle nenajdete jediný fyzický port, dokonce ani USB-C. V případě připojení nějakého „kabelového“ příslušenství nebo nabíječky budete muset použít speciální hub, který se magneticky připojuje na zezadu na víko. S pomocí tohoto hubu se notebook nejen nabíjí, ale také dostane důležité porty USB-C, USB-A i sluchátkový jack a slot na SD kartu.

Kdy bude dostupný? Možná nikdy

Přijde vám tento notebook až příliš bláznivý? Nám také. Nemůžeme se ubránit pocitu, že existuje jenom na papíře a pulty obchodů nikdy nenavštíví. Jeho „výrobce“ na svých webových stránkách slibuje brzký příchod, ovšem dokud neuvidíme alespoň jeden funkční kus, budeme brát Craob X jen jako zajímavý fanouškovský koncept.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku