Domů » Bleskovky » Nejstarší online webová kamera bude po 25 letech vypnuta. Najdete ji v USA

Nejstarší online webová kamera bude po 25 letech vypnuta. Najdete ji v USA

Když se parta studentů na univerzitě San Francisco State University v roce 1994 rozhodla spustit svůj nový projekt, nikdo z nich nečekal, jaké popularity se nakonec dočká. Každý s připojením k internetu se mohl tehdy připojit k jejich FogCam a živě pozorovat, co se zrovna děje okolo Golden Gate Bridge. O čtvrt století později to však vypadá, že jsou dny FogCam sečteny.

„Univerzita nás toleruje, ale ve skutečnosti nás neschvalují, a tak musíme najít nějaká bezpečná místa sami,“ říká spolupracovník Jeff Schwartz, známý na internetu pod přezdívkou Webdog.

První veřejná kamera, ale nikoliv zcela první

Projekt byl částečně inspirován vůbec první živou kamerou, která monitorovala kávovou konvici na Cambridge University. Kamera byla zřízena pro zaměstnance, aby mohli kontrolovat, zda je v konvici připravena voda a ušetřit si tak případnou zbytečnou cestu do kuchyně. Poskytovala přímý přenos kávové konvice pro všechny stolní počítače v kancelářské síti. Poté, co byla o několik let později kamera připojena k internetu, stala se první veřejnou kamerou poksytující přímý. Její provoz byl ukončen roku 2001.

FogCam začala žít vlastním životem

„Byl to jen malý projekt, který začal žít vlastním životem,“ říká Schwartz. „Lidem se to líbilo, takže jsme na projektu stále pracovali.“

FogCam byl dokonce jedním z prvních webových stránek, které experimentovaly s prvky dnešních sociálních sítí. Stránky nabízely například vlastní chatovací místnost, kde mohli návštěvníci diskutovat o aktuálním dění na kameře.

FogCam
Snímek z kamery FogCam

Projekt FogCam bude brzy ukončen

V pátek 30.srpna dojde k definitivnímu ukončení tohoto „internetového okénka“ umožňující pohled do ikonických mračen Golden Gate. Samotný web však zůstane funkční, „kvůli případným nástupcům,“ dodává Schwartz.

„Naše webová kamera je návratem do raných dnů internetu, kdy kdokoli mohl udělat cokoli.“ „Vycítili jsme však, že je čas nechat projekt být. Důvodem je, že už nemáme skutečně dobrý výhled ani místo, kam bychom mohli kameru umístit. “

Prozatím neexistuje žádná informace o tom, že by chtěli v San Francisco State University jakkoliv v populárním projektu pokračovat. Záběry z první webové online kamery si můžete do konce měsíce prohlédnout zde.

Lukáš Kobylík

Student vysoké školy, fanoušek i kritik Microsoftu a Applu. Nadšenec do moderních, ale i retro technologií. Ve volném čase hudebník, co rád drnká na kytaru nebo si po dni vychutná dobrou muziku z vinylu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).