Domů » Bleskovky » Nejjemnější OLED displej na světě pochází od Google a LG. Má 1 443 ppi a frekvenci 120 Hz

Nejjemnější OLED displej na světě pochází od Google a LG. Má 1 443 ppi a frekvenci 120 Hz

V minulém týdnu se odehrála akce Display Week 2018, na které společnosti Google a LG odhalily svůj „tajný projekt“, na němž společně pracovaly od loňského roku. Výsledkem této spolupráce se nakonec stal ultrajemný OLED displej určený do náhlavních VR souprav.

Displej byl zatím demonstrován ve fázi prototypu, jeho parametry jsou však obdivuhodné. OLED panel má na úhlopříčce 4,3″ rozlišení 4 800 × 3 840 pixelů, což znamená fantastickou jemnost 1 443 PPI. Pro srovnání displeje v Oculus GO mají jemnost 538 ppi, HTC Vive Pro má 615 ppi. Představená novinka od Google a LG se navíc může pyšnit vyšším obnovovacím kmitočtem, který činí 120 Hz.

Utáhne jej i mobilní hardware

Podle výzkumného dokumentu společnosti Google je lidské oko schopné vidět 9 600 × 9 600 pixelů se zorným polem 160° horizontálně a 150° vertikálně, prototypový displej zvládne obsáhnout 120°. Google navíc přišel s technologií nazvanou „foveated rendering“, která vykresluje obraz pouze v místech, na která se uživatel dívá; dokáže tak ušetřit grafické jednotce množství zpracovávaných dat. Google uvádí, že jeho nový displej bude schopný v páru (pro každé oko) obsluhovat i mobilní čipset, musí však pracovat při snížené frekvenci na 75 Hz.

Kdy se tyto displeje dostanou do koncových zařízení, je v tuto chvíli nejisté; Google a LG musí nejprve vyřešit problémy s latencí a rozmazáváním pohybu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).