TOPlist

Návrat Touch ID do iPhonů? Apple si patentoval revoluční čtečku otisků prstů

iPhone
  • Patent Applu odhaluje novou čtečku otisků prstů
  • Měla by sloužit nejen k autentizaci uživatele

V roce 2017 Apple položil základy k současnému vzhledu iPhonů – u iPhonu X totiž vyměnil domovské tlačítko se čtečkou otisků prstů za 3D skener obličeje. Ten se ukázal být spolehlivým a rychlým způsobem autentizace uživatele, ovšem jeho největší nevýhoda stále přetrvává – ukusuje značnou část displeje.

U nejdražších iPhonů z loňského roku Apple výřez v displeji zredukoval, a navíc jej softwarově vylepšil funkcí Dynamic Island, přesto se stále jedná o rušivý prvek. Chvíli se spekulovalo o tom, že navenek bude vykukovat pouze samotná selfie kamerka, zatímco všechny ostatní části TrueDepth kamerky budou schované pod displejem, tohoto řešení jsme se ale nakonec nedočkali. A možná ani nedočkáme – Apple totiž uvažuje o zcela jiném způsobu autentizace.

Tento týden byl firmě z Cupertina udělen patent na čtečku otisků prstů, kterou lze umístit pod obrazovku. Nejedná se přitom o obyčejnou čtečku, ale o kombinaci optického a infračerveného snímače, který dokáže vytvořit 3D otisk uživatelova prstu. Kromě autentizace by navíc tato čtečka měla umět měřit okysličení krve a puls, a dokonce by jí při používání neměly vadit vlhké ruce nebo tenké rukavice.

O návratu Touch ID do iPhonů reportoval už v roce 2021 uznávaný informátor Ming-Chi Kuo, avšak jeho předpověď zatím nebyla naplněna. Kuo nejprve očekával příchod iPhonu se čtečkou otisků prstů v druhé polovině roku 2023, poté však upřesnil, že takový telefon nedorazí ani v roce 2023, ani o rok později. Apple prý čtečku otisků testoval v iPhonu 13, nakonec se ale rozhodl ji nepoužít.

Podle analytika Rosse Younga z Display Supply Chain Consultants (DSCC) se jako další vhodné datum jeví rok 2026. Do té doby můžeme počítat s tím, že iPhony budou stále obsahovat výřez pro TrueDepth kamerku s technologií Face ID.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku