Domů » Bleskovky » Navigační systém Galileo startuje za dva roky, nabídne přesnost na 20 cm

Navigační systém Galileo startuje za dva roky, nabídne přesnost na 20 cm

Evropský globální navigační družicový systém Galileo pokryje už za dva roky celou zeměkouli signálem, který umožní určení polohy s přesností 20 centimetrů. Toto ujištění zaznělo v rámci veřejné besedy s občany, která se uskutečnila v pátek 1. 6. 2018 v pražském sídle agentury GSA. Tato agentura je provozovatelem systému Galileo, který by měl být jakousi odpovědí na GPS či Glonass.

Přesné satelitní určování polohy je důležité nejen pro klasickou navigaci, ale také pro bezpečnost a některá další průmyslová odvětví. Například už dnes bankomaty a přístroje pro bezhotovostní platby využívají na celém světě k peněžním transakcím přesný čas měřený satelity. EU proto po spuštění v roce 2020 očekává, že systém začne díky komerčnímu používání přinášet poměrně vysoké zisky. Odhaduje se, že celá desetina HDP evropských zemí závisí na satelitních technologiích a tento podíl neustále roste.

Slovenský politik Maroš Šefčovič a současný místopředseda Evropské komise zodpovědný za energetickou unii dokonce tvrdí, že každé euro, které členské země do systému investují se jim v ekonomice vrátí sedmkrát až dvanáctkrát. Jaká však bude reálná výnosnost systému zjistíme ale až několik let po spuštění.

Co je to Galileo?

Jak již bylo řečeno, Galileo je evropský globální satelitní navigační systém. Jeho výhodou by mělo být zejména to, že funguje pod civilní správou. Americká GPS či ruské Glonass totiž mohou být teoreticky při nějaké větší roztržce světových mocností vypnuty pro civilní sféru, popřípadě do nich může být zanesena velká umělá odchylka. Systém je ale navržen tak, aby byl kompatibilní a v případě některých služeb také interoperabilní s podobnými existujícími systémy.

Systém bude tvořen sestavou třiceti satelitů umístěných na tři úrovně orbitálních drah kolem Země ve výšce 23,222 km svírajících úhel 56 stupňů vůči rovníku a související pozemní infrastruktury. Standardním využitím duální frekvence bude Galileo v reálném čase poskytovat přesnost až do jednoho metru. Tak zní alespoň oficiální specifikace, slovenský politik tvrdí, že se můžeme těšit na zmiňovaných 20 cm.

 

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

2 komentářů

  1. 20cm? Takze prolomi to co US s GPS nechteji a maji z toho v GPS dva rezimy civilni a presnejsi vojensky(zjednodusene). To se mi nechce verit. TEdy 20cm urcite, ale jen pro nekoho.

  2. Vladimír Cvajniga

    Za dva roky, ale od jakého data? Galileo již měl dávno fungovat, místo toho ale polyká další a další miliardy. Je to obrovskej euro-tunel… :(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).