Domů » Bleskovky » Nastartuje Apple zájem o bezdrátové nabíjení? Xiaomi se stalo členem skupiny vyvíjející Qi

Nastartuje Apple zájem o bezdrátové nabíjení? Xiaomi se stalo členem skupiny vyvíjející Qi

Jestli Applu nelze něco upřít, tak je obrovský vliv na ostatní výrobce zařízení. Firma z Cupertina udává v mobilním světě trendy, byť mnohdy nebývá mezi těmi, které přicházejí s novými technologiemi. To bude zřejmě i případ bezdrátového nabíjení, které bylo dosud poměrně přehlížené – začal s ním Palm, snažila se jej prosadit Nokia, ale namísto výraznějšího rozšiřování přišla spíše stagnace. Po představení nových iPhonů se ale možná dočkáme širšího nasazení.

Naznačuje to i vstup společnosti Xiaomi do skupiny Wireless Power Consortium, která má na starosti vývoj nejrozšířenější technologie bezdrátového nabíjení Qi. Čínský gigant se tak přidává po bok Applu, Samsungu, LG, Sony, HTC, Qualcommu, MediaTeku, Panasonicu a dalším velkým firmám, které standard Qi společně tlačí kupředu.

Pi: první bezdrátové nabíjení, které funguje na dálku. A dokonce i s novými iPhony

Lze předpokládat, že Xiaomi nasadí technologii Qi do některých svých budoucích zařízení. Doufáme, že jej napodobí i další výrobci, a že se bezdrátové nabíjení začne rozšiřovat nejen u vlajkových modelů, ale i u zařízení střední třídy.

Smartphony značky Xiaomi můžete zakoupit v obchodě Beryko.cz.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

13 komentářů

 1. Z hlediska elektroniky je bezdrátové nabíjení silně neefektivním počinkem. Fyzikální zákony jsou naprosto exaktní a neúprosné a nejde je obejít. Takže bezdrátové nabíjení není nic jiného, než propagandistické pozlátko s cílem ulovit zákazníka. Je to jedna z mnoha neefektivních technologií, které mají přivézt zákazníky a nic jiného. Co se týká efektivity, tak je to jeden z procesů, který je zcela proti ekologii. Namítnete, že je to zanedbatelné množství zahozené energie a že vás to nezajímá, ale jedno přísloví říká: „Stokrát nic umořilo vola“ a to je ten problém! Tisíce „volů“ pak dává dohromady obrovské množství energie, které se ve své četnosti podepisují na prostředí ve kterém žijeme a budou žít další generace, to znamená naší potomci a potomci jejich a tak dále. Tedy nefanděme něčemu, co ničí naši planetu, ač se zdá, že o nic nejde. Nejsem v žádném případě „ekoterorista“, jen se dívám na věci znaje jejich podstatu a možnosti. Měl jsem telefon s bezdrátovým nabíjením a je to katastrofální rozdíl mezi nabíjením po drátu. Doba pro plné nabití je několikanásobná, stejně jako energie potřebná pro plné nabití. Už nikdy telefon s tímto systémem! Přesvědčím svou pohodlnost a kabel do telefonu zasunu, stojí ro za tu chvilku času a snahy!

  • Katastroflni rozdil?Dnes uz oproti bezne nabijecce max 30 minut.To za katastrofalni opravdu nepovazuji vzhledem ke komfortu.

  • Přesně tak, je to maximálně 30 minut. U Samsungu Galaxy S7 trvá normální nabíjení kabelem cca 2 hodiny, rychlonabijeni kabelem asi hodinu a půl. Bezdrátové rychlonabijeni trvá asi 2 a půl hodiny… Nabijim ale bezdrátově pomalym nabíjením asi tři hodiny a něco. Bavím se o nabíjení od cca 5 až 10 procent. Efektivitu ti přesně neřeknu, ale mám doma měřák a zaměřím kolik si vezmou kWh různé způsoby nabíjení.

  • Aha a čo keď to je napr vstavané v aute? Som v tom prípade omilostený?

  • Jako jiní. Bezdrátové nabíjení není katastrofální. V porovnání s Quick Charge je to samozřejmě větší rozdíl. Tam se popravdě také porušuji fyzikální zákony. Ale bezdrátové nabíjení je minimálně identické s tím pomalým nabíjením kabelem.
   Mám Nokia DT-900 a nabíjím tím jak Lumia 930, tak i LG G3. A nevidím, že by se nabíjely nějak extrémně dlouho, tím spíše se nabíjí stejně jako kabelem.
   Jinak k bezdrátovému nabíjení obecně. Je vidět, že nemáte dostatečné informace, jinak byste nepsal takové nesmysly o propagandě a ekologii. Bezdrátový přenos energie je tady s námi mnohem delší dobu než si myslíte, a rozhodně to není výmysl v mobilním světě telefonů. Běžně se používá ve zdravotnictví – přenos energie skrz kůži (třeba kochleární implantáty). Bezdrátový přenos energie potkáváte i každý den ve společnosti – RFID a NFC – různé karty (platební, dopravní, pracovní apod.). Vždyť i obyčejný transformátor není nic jiného než bezdrátový přenos energie.

  • Tak on zjavne nie je moc znalý problematiky. Ešte by som doplnil, že bezdrôtový prenos energie je pomerne často (a už dlhú dobu) využívaný aj v priemyselnej oblasti.

 2. Jak píše htcjirka, tak rozdíl již není zdaleka tak velký. Např. Galaxy S8 nabiju přes kabel z 20% do 100% za cca 1,5h. Přes bezdrát to trvá cca 2h. Tak kde je ten katastrofální rozdíl? Pokud jsi tedy takový znalec podstaty a možností, pak si tvůj náhled na věc vysvětluji tak, že jsi bezdrátové nabíjení naposledy zkoušel tak před min 3 lety. :-)

  • Ani pred 3 lety to nebyla tragedie.Tragedie byly ty napodobeniny z ebay, noname placicky pod baterku nebo noname bezdratova nabijecka z ebay, ktera ti to nabijela 5 hodin.
   Takze pane „znaje“ vy neznaje.

  • Ono třeba ani to pomalé nabíjení nevadí, třeba to nemělo tak velkou energii. Ale taky je to možná shit s nízkou účinnosti, kdo ví.

 3. Apple představil světu inovaci a všechny androidiste závidí a chtějí to teď mít taky. Tak jak blbí hnědka všechno okopírovat protože my sami nato proste nemáme a jediný co dokážeme je kopírování.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).