Domů » Bleskovky » Pi: první bezdrátové nabíjení, které funguje na dálku. A dokonce i s novými iPhony

Pi: první bezdrátové nabíjení, které funguje na dálku. A dokonce i s novými iPhony

Dlouho se čekalo na to, až Apple představí revoluční bezdrátové nabíjení fungující na větší vzdálenost, avšak nové iPhony nic nového nepřinesly. Apple použil prověřenou technologii Qi, byť ji ještě v roce 2012 viceprezident Phil Schiller považoval za nevhodnou. Paradoxně krátce po představení nových iPhonů o sobě dal vědět startup nazvaný Pi, jehož technologie nabíjení na delší vzdálenost umožňuje.

Nabíječka Pi vypadá jako stínidlo lampy, tedy kužel s odříznutou špičkou. Stejně jako v případě technologie Qi slouží k dobíjení rezonanční indukce, avšak Pi disponuje algoritmem pro vytváření paprsku, který umožňuje tvarovat a směřovat magnetické pole do bezprostředního okolí. Dobíjené zařízení tak nebude nutné pokládat přímo na nabíječku, ale postačí, když bude ležet v blízkosti cca 30 centimetrů.

Společnost Pi slibuje, že její technologie je bezpečná a přitom silná, nabíjení probíhá výkonem až 10 Wattů na jedno zařízení, přičemž současně mohou být nabíjeny až 4 přístroje. Potěšující zprávou je, že koncovým zařízením mohou být nové iPhony, či jiná zařízení vybavená cívkou pro indukční bezdrátové nabíjení. Ve speciálním pouzdře lze údajně takto nabíjet i iPad, v budoucnu bychom se mohli dočkat i výkonnější stanice, která by byla schopná nabít notebook.

Vývojáři technologie Pi plánují prodávat nabíječku jako samostatný produkt, zároveň však jednají s ostatními partnery o integraci technologie do jiných zařízení, například do inteligentních reproduktorů. Cena produktu ještě není stanovena, má se však pohybovat výrazně pod hranicí 200 dolarů (asi 4 400 korun bez DPH). Už nyní je možné rezervovat si na stránkách výrobce první kusy, přičemž prvních 314 zájemců dostanou slevový kód ve výši 50 dolarů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Tak schvalne, jak dloho potrva az Apple prida nejakou obezlicku do ios ktera dovoli nabijet jenom s vlastni nabijeckou?

  • ked mi budeš schopný vysvetliť ako zakažeš cievke príjmať eneriu softwarovo , potom možeš písať pi..ch..oviny , dutá hlava vyplodí len tuposť.

  • To snad nemyslis vazne :D

  • Tak může to zakázat. Vždyť ten jejich AirPower obsahuje prvky, který do iPhonu posílá informace o nabíjení ostatních zařízení. Tak stačí, když iOS u bezdrátovky bude čekat na signál od nabíječky. Pokud nedostane, tak nepovolí nabíjení. Cívka s tím nemá co dělat. Ta sice příjme energii, ale už ji nemá kam předat dál.
   Ale celé je to blbost. Nevidím žádný důvod, proč by měl Apple něco zakazovat.

  • Třeba u Watch 1. a 2. generace si Apple Qi standard upravil tak, aby hodinky nešly nabíjet běžnou bezdrátovou nabíječkou, takže to opravdu není problém. Naštěstí u letošní verze a iPhonů už s tím přestal.

  • Ano ale u watch taky napsal, ze se nabijeji bezdratove. U iPhonu pise, ze se nabiji pres QI. Nevim, jak bys chtel ulravit jiz existujici standard aby stale byla pravda, ze pouziva QI ale zaroven jsi mohl pouzit jen tu od nich

  • Samotný Qi protokol obsahuje digitální komunikaci mezi nabíječkou a nabíjeným zařízením. Nabíječka si nejprve s telefonem „pokecá“ a až poté pustí do cívky napětí.

   Samotný Qi standard je k dispozici zdarma a je psán velice srozumitelně. Kdo má čas tak si jej může prostudovat.

  • Kukucako : dobrej pokus o vtip. To by se i Uni zasmál! ????

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).