TOPlist

Pi: první bezdrátové nabíjení, které funguje na dálku. A dokonce i s novými iPhony

Dlouho se čekalo na to, až Apple představí revoluční bezdrátové nabíjení fungující na větší vzdálenost, avšak nové iPhony nic nového nepřinesly. Apple použil prověřenou technologii Qi, byť ji ještě v roce 2012 viceprezident Phil Schiller považoval za nevhodnou. Paradoxně krátce po představení nových iPhonů o sobě dal vědět startup nazvaný Pi, jehož technologie nabíjení na delší vzdálenost umožňuje.

Nabíječka Pi vypadá jako stínidlo lampy, tedy kužel s odříznutou špičkou. Stejně jako v případě technologie Qi slouží k dobíjení rezonanční indukce, avšak Pi disponuje algoritmem pro vytváření paprsku, který umožňuje tvarovat a směřovat magnetické pole do bezprostředního okolí. Dobíjené zařízení tak nebude nutné pokládat přímo na nabíječku, ale postačí, když bude ležet v blízkosti cca 30 centimetrů.

Společnost Pi slibuje, že její technologie je bezpečná a přitom silná, nabíjení probíhá výkonem až 10 Wattů na jedno zařízení, přičemž současně mohou být nabíjeny až 4 přístroje. Potěšující zprávou je, že koncovým zařízením mohou být nové iPhony, či jiná zařízení vybavená cívkou pro indukční bezdrátové nabíjení. Ve speciálním pouzdře lze údajně takto nabíjet i iPad, v budoucnu bychom se mohli dočkat i výkonnější stanice, která by byla schopná nabít notebook.

Vývojáři technologie Pi plánují prodávat nabíječku jako samostatný produkt, zároveň však jednají s ostatními partnery o integraci technologie do jiných zařízení, například do inteligentních reproduktorů. Cena produktu ještě není stanovena, má se však pohybovat výrazně pod hranicí 200 dolarů (asi 4 400 korun bez DPH). Už nyní je možné rezervovat si na stránkách výrobce první kusy, přičemž prvních 314 zájemců dostanou slevový kód ve výši 50 dolarů.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku