Domů » Bleskovky » NASA odhalila 49 chyb v softwaru Starlineru. Boeing přesto možná poletí rovnou s astronauty

NASA odhalila 49 chyb v softwaru Starlineru. Boeing přesto možná poletí rovnou s astronauty

The Boeing CST-100 Starliner spacecraft is seen after it landed in White Sands, New Mexico, Sunday, Dec. 22, 2019. The landing completes an abbreviated Orbital Flight Test for the company that still meets several mission objectives for NASA’s Commercial Crew program. The Starliner spacecraft launched on a United Launch Alliance Atlas V rocket at 6:36 a.m. Friday, Dec. 20 from Space Launch Complex 41 at Cape Canaveral Air Force Station in Florida. Photo Credit: (NASA/Bill Ingalls)

Koncem minulého roku z Cape Canaveral odstartovala raketa s vesmírnou lodí Boeing Starliner, která měla doletět – zatím bez posádky – k ISS. Kvůli závadě v softwaru však tato mise selhala a loď se musela neplánovaně vrátit na Zem. Přistání se zdařilo jen díky tomu, že byla během letu odhalena a vyřešena další softwarová chyba, o níž se do té doby nevědělo.

Tip: Boeingu se letos příliš nedařilo; SpaceX svých cílů dosáhl. Obě firmy se chystají na lety s lidskou posádkou

Zatímco konkurenční SpaceX tak se svým Crew Dragonem stejnou misi úspěšně zvládl již loni v březnu a následně i úspěšně provedl deset testovacích přistání za sebou, Boeing je zdánlivě na mrtvém bodě. Ve skutečnosti však NASA možná povolí let s astronauty i bez toho, aby se opakoval nepilotovaný test. Ten totiž není povinný.

Hazard se životy astronautů?

NASA po ukončení vyšetřování nezdařilé mise odhalila 49 chyb v softwaru Starlineru. Závěrem bylo 61 doporučení, která jsou prý jak technického, tak organizačního charakteru. Podle NASA však je nyní na Boeingu, aby představil plán, jak tyto připomínky vyřeší. Jeden z vedoucích sekce pilotovaných letů NASA na otázku, jestli se bude muset let bez posádky opakovat, odpověděl: „Upřímně, v tuto chvíli nevíme“.

starliner boeing
Raketa Atlas V se Starlinerem zachycená před loňským prosincovým startem. (Zdroj: NASA/Joel Kowsky)

V rámci programu komerčních letů totiž neexistuje oficiální povinnost pro získání certifikace absolvovat testovací let k ISS bez posádky. NASA se rozhodla tyto mise uskutečnit teprve na společný návrh SpaceX a Boeingu. Boeing se opakování testovacího letu nebrání, dokonce pro tento účel vyčlenil devět miliard korun z vlastního rozpočtu. Je tak proto poněkud zvláštní, že se NASA dva měsíce od nezdařené mise stále rozhoduje, jestli tuto nabídku přijme.

NASA tvrdí, že existují i jiné způsoby, jak potvrdit bezpečnost Starlineru. Vždy prý ale bude na prvním místě bezpečnost posádky, což je možná i důvod, proč se NASA rozhodla doplnit tým Boeingu o větší množství vlastních softwarových inženýrů. Následovat bude také prověrka Boeingu zaměřená na dodržování bezpečnosti a organizační spolupráci s NASA.

Tento záběr vedl k prověrce (Zdroj: Joe Rogan Experience #1169)

Paradoxní přitom je, že se v roce 2018 už jedna prověrka konala. Ta byla nařízena pro Boeing i SpaceX kvůli tomu, že šéf SpaceX Elon Musk v podcastu Joe Rogana jednou potáhl z jointu. Kontrola se tehdy prý zaměřila převážně na SpaceX a Boeing byl prověřován méně, což je možná důvod, proč několik chyb prošlo až k testovacímu letu.

Boeing v problémech

Boeing je každopádně v nezáviděníhodné situaci. Letecká divize je v problémech kvůli nehodám 737 MAX a vesmírná už může téměř s jistotou zapomenout na to, že by v tomto programu dohnala SpaceX.

Tip: Elon Musk plánuje 3 starty raket na Mars denně. Do roku 2050 odletí milion lidí

Ten má v „závodu“ o první let s posádkou navrch už dlouho. A nyní už v zásadě čeká jen na oznámení finálního data ze strany NASA, jména astronautů jsou již známa. Očekává se, že první let s lidskou posádkou v Crew Dragonu proběhne někdy mezi květnem a červnem letošního roku.

commercial crew astronauti
Astronauti programu Commercial Crew. Na palubě Crew Dragonu poletí Douglas Hurley (čtvrtý zprava) a Robert Behnken (třetí zprava). Starliner by pak měl jednou do vesmíru vynést posádku ve složení: Eric Boe (třetí zleva), Nicole Mann (čtvrtá zleva) a Christopher Fergusson (pátý zleva). Další členové jsou pro první ne-testovací lety. (Zdroj: NASA)

NASA a potažmo celé Spojené státy tak mají po mnoha problémech reálnou šanci během několika měsíců ukončit dlouhotrvající závislost na službách Ruska. Od ukončení provozu raketoplánů v roce 2011 totiž Američané k cestám na ISS musí využívat výhradně služeb Sojuzů.

Tip: Proč je tak těžké vrátit se zpět na Měsíc? Důvodů je celá řada

Kromě SpaceX a Boeingu plánuje v budoucnu k ISS létat také loď Orion. Ta je vyvíjena ve spolupráci NASA a ESA, resp. americké firmy Lockheed Martin a francouzského Airbusu. Tam se však let s posádkou očekává až za několik let.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments