Domů » Bleskovky » Elon Musk plánuje 3 starty raket na Mars denně. Do roku 2050 odletí milion lidí

Elon Musk plánuje 3 starty raket na Mars denně. Do roku 2050 odletí milion lidí

Kromě elektrických automobilů se Elonu Muskovi daří také v oblasti kosmonautiky. Modul Crew Dragon společnosti SpaceX v pondělí splnil povinné testy, které mají zaručit bezpečnost posádky při neočekávaném ukončení mise. To je podle všeho však teprve začátek.

crew dragon

Samotný Musk se na Twitteru před pár dny rozpovídal v reakcích na dotazy ostatních uživatelů. Cílem podnikatele je uskutečnit ročně 1 000 startů jeho největší rakety Starship. To znamená 3 starty denně, přičemž každý start vynese k orbitu přes 100 tun nákladu spolu se 100 cestujícími.

Battlestar Galactica

Dle Muskových odhadů je potřeba na oběžnou dráhu vynést megatuny nákladu, aby se život mohl rozvíjet i na další planetě, primárně na Marsu. Tuto podmínku by tedy Musk splnil každým 10. startem své rakety. Plán výroby prozatím čítá výrobu 100 lodí Starship ročně, mety 1 000 lodí chce SpaceX dosáhnout v horizontu 10 let.

starship

Musk zároveň na Marsu slibuje mnoho pracovních míst, jež mají pomoci lidem splatit případné půjčky, které by si museli na cestu vzít. Výběr cestujících nemá být postaven na loterii, možnost opustit Zemi má mít každý. SpaceX chce využívat benefitů příznivé konstelace Země a Marsu, která nastává každých 26 měsíců. Všech 1 000 lodí by pak mělo byt seřazeno na oběžné dráze Země, odkud by pak s využitím Hohmannovy elipsy během 30 dní společně směřovaly k rudé planetě.

Tato verze se však liší od plánu vysílat 1 000 lodí ročně, jak tedy bude cestování opravdu vypadat, uvidíme nejspíše již za několik let.

David Preiss

11 komentářů

 1. Balco František

  Ať tam odletí všichni milovníci technického pokroku a moderny, tam určitě nenarazí na nějakou bláznivou Grétu. Ale co to bude za život, když tam není co ničit? Ani žít jen z podstaty?

 2. Určitě 😂 na Mars se nikdo nedostane a když tak bude do 5min po něm.

 3. Jasně, tady se řeší pomalu každý miligram CO2 a on bude vypouštět 3 rakety denně. Ten člověk není normální.

  • A ty jsi normální? Přečetl sis jeden článek, kolik start vyprodukuje CO2 a máš jasný závěr.. Nejlépe zakázat! Tak prodej osobák a kup si kolo! Rozjeď kampaň, kde nařkneš každého člověka, který jezdí autem, že není normální. Běž říct Zemanovi, který podporuje spalování tuhých fosilních paliv, že není normální. Tady se někdo snaží o technologický pokrok lidstva, zlevní se tím vědecký výzkum, poznání a přijdou nové technologie, které nám můžou zkvalitnit a zjednodušit život.. Tak se zkus někdy podívat kousek dál do budoucna, než k zítřejší večeři :)

  • Jo a už si četl o sopečných erupcích? Chtělo by to nějaký dekl (poklop), že?

  • David Preiss

   Dobrý den,

   uhlíková stopa každého startu lodi Starship by měla být minimální, vzhledem k tomu, že jako palivo bude používat kombinaci methanu a kyslíku. Nejsem bohužel chemik, takže budu rád za opravu, ale plán je takový, že se molekuly vody elektrolýzou rozdělí na vodík a kyslík. Vodík se pak smíchá právě s oxidem uhličitým skrze Sabatierův proces, čímž vznikne methan a vedlejším produktem bude voda.
   Energeticky náročnou elektrolýzu vody by pak měla pokrýt energie získaná solárními panely. Tím by měly být emise redukovány na minimum a měla by být zajištěna i jakási znovupoužitelnost těchto zdrojů.

   Kdyby Vás zajímal zdroj, čerpal jsem zde:
   [odkaz]

 4. Franta Kedlubna

  Každý něco plánujeme, a dokonce vícekrát denně než tento jeden člověk.
  Tak asi tak…

 5. jedno směrná letenka na smrt, prostě taková hi-tech eutanazie… Battlestar Galactica aneb Elonova smrtibudka :D

 6. Máme nádhernou planetu s atmosférou, vodou, ideální teplotou, ale milion lidí poletí na pustou planetu, kde není nic, jen písek. To nevymyslíš … :-)

 7. Nikdo vám nedá, co já vám slíbím. :-P Kdo si na tohle za 30 let vzpomene, aby kmetovi připomněl jeho omyl?? A kdyby se to nedejbože povedlo, tak nám těmi starty a stavbou lodí Zemi zničí definitivně. :-(((((

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).