Elon Musk plánuje 3 starty raket na Mars denně. Do roku 2050 odletí milion lidí

crew dragon

Kromě elektrických automobilů se Elonu Muskovi daří také v oblasti kosmonautiky. Modul Crew Dragon společnosti SpaceX v pondělí splnil povinné testy, které mají zaručit bezpečnost posádky při neočekávaném ukončení mise. To je podle všeho však teprve začátek.

crew dragon

Samotný Musk se na Twitteru před pár dny rozpovídal v reakcích na dotazy ostatních uživatelů. Cílem podnikatele je uskutečnit ročně 1 000 startů jeho největší rakety Starship. To znamená 3 starty denně, přičemž každý start vynese k orbitu přes 100 tun nákladu spolu se 100 cestujícími.

Battlestar Galactica

Dle Muskových odhadů je potřeba na oběžnou dráhu vynést megatuny nákladu, aby se život mohl rozvíjet i na další planetě, primárně na Marsu. Tuto podmínku by tedy Musk splnil každým 10. startem své rakety. Plán výroby prozatím čítá výrobu 100 lodí Starship ročně, mety 1 000 lodí chce SpaceX dosáhnout v horizontu 10 let.

starship

Musk zároveň na Marsu slibuje mnoho pracovních míst, jež mají pomoci lidem splatit případné půjčky, které by si museli na cestu vzít. Výběr cestujících nemá být postaven na loterii, možnost opustit Zemi má mít každý. SpaceX chce využívat benefitů příznivé konstelace Země a Marsu, která nastává každých 26 měsíců. Všech 1 000 lodí by pak mělo byt seřazeno na oběžné dráze Země, odkud by pak s využitím Hohmannovy elipsy během 30 dní společně směřovaly k rudé planetě.

Tato verze se však liší od plánu vysílat 1 000 lodí ročně, jak tedy bude cestování opravdu vypadat, uvidíme nejspíše již za několik let.

Autor článku David Preiss
David Preiss

Kapitoly článku