Domů » Články » Nálož novinek od Qualcommu: virtuální realita, rychlejší Wi-Fi či umělá inteligence

Nálož novinek od Qualcommu: virtuální realita, rychlejší Wi-Fi či umělá inteligence

Qualcomm s představením svých novinek na blížící se veletrh MWC nečekal a vystavil je na své stránky již nyní. Pochopitelně hlavní hvězdou barcelonského svátku fanoušků mobilních technologií budou především první smartphony poháněné čipsetem Snapdragon 845, Qualcomm má ale pro letošní rok i další esa v rukávu.

Virtuální realita

První z nich je například VR Reference Design a jak již název napovídá, jedná se o referenční návrh samostatné helmy pro virtuální realitu. Řešení je postaveno na Snapdragonu 845 a podporuje dvojici displejů s maximálním rozlišením 2 400 × 2 400 pixelů se snímkovací frekvencí až 120 fps. Náhlavní soupravy založené na tomto designu mají nabídnout až o 30 procent vyšší výkon oproti předchůdcům se Snapdragonem 835.

Vykreslování grafiky zajistí integrovaný čip Adreno 630 GPU, který bude navíc doplněn o technologii Adreno Foveation, která zvládá sledovat uživatelovy oči a vykreslovat detailněji část obrazovky, která je aktuálně sledována. Čip také přináší podporu trackování okolí a to v šesti stupních volnosti, to zase zajišťuje grafický čip Adreno společně s obrazovým procesorem Hexagon DSP.

Umělá inteligence

Qualcomm také své mobilní čipy připravuje na podporu scénářů využívajících umělou inteligenci. K tomu vyvinul nový AI Engine, který překvapivě nebude fungovat pouze se Snapdragonem 845, ale rovněž se staršími čipsety Snapdragon 835, 660 a dokonce 820.

Systém bude využívat Android Oreo Neural Networks API, zpracování dat bude mít na starosti procesor, grafický akcelerátor i vektorový procesor Hexagon.

Ještě rychlejší Wi-Fi

Qualcomm také představil první integrované Wi-Fi řešení s podporou 802.11ax pro smartphony a počítače. Rychlost dat se má díky tomu zdvojnásobit, spotřeba energie naopak o 67 procent snížit.

Modul se jmenuje WCN3998 a je vybaven 2 × 2 anténami, pracující s předběžným standardem 11ax, který zatím Wi-Fi aliance upravuje do konečné podoby; ta by měla dorazit někdy počátkem příštího roku. Podporován ale bude i standard 11ac Wave-2, který najde využití již nyní.

Bezdrátová sluchátka s dokonalou synchronizací

Novinkou je také čip QCC5100 pro bezdrátová sluchátka, který má rozměry 4 × 4 mm a oproti současným řešením má snížit spotřebu energie až o 65 procent. Čip podporuje technologii Broadcast Audio, která umožňuje vysílat hudbu z jednoho zařízení na více reproduktorů, a to s téměř dokonalou synchronizací (v závislosti na dosahu technologie Bluetooth). Podpora Broadcast Audio je integrována do Snapdragonu 845 a několika starších čipsetů.

Počítače s Windows 10 on ARM u operátorů

Qualcomm také úzce spolupracuje s Microsoftem při vývoji systému Windows 10 on ARM, který bude poháněn právě procesory Qualcomm Snapdragon. S tímto systémem byly zatím představeny tři počítače od Asusu, HP a Lenova, o jejich šíření se částečně postarají i mobilní operátoři po celém světě. V sousedním Německu například budou k dispozici u Deutsche Telecom, pod nějž spadá i český T-Mobile. Výčet operátorů je k nalezení na stránkách Qualcommu.

Řešení pro autonomní vozy

Qualcomm také nechce zaspat v řízení autonomních vozidel. Pro ně vyvíjí modemy na platformě C-V2X, skrze kterou mají vozidla mezi sebou komunikovat ve vysoké šířce pásma s velmi nízkou latencí. Komerční nasazení této technologie je odhadováno na rok 2020.

Broadcom snižuje svoji nabídku

Qualcomm se evidentně snaží zasáhnout do všech možných odvětví, zároveň je při chuti expandovat. V minulých dnech navýšil svoji nabídku za nizozemského konkurenta NXP Semiconductors na 44 miliard dolarů (asi 905 miliard korun), čímž de facto odvrátil zájem společnosti Broadcom o akvizici Qualcommu. Broadcom dokonce včera snížil svoji nabídku o 4 procenta na 117 miliard dolarů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).