Domů » Bleskovky » Na trase metra Muzeum – Roztyly už můžete volat a datovat „o sto šest“

Na trase metra Muzeum – Roztyly už můžete volat a datovat „o sto šest“

A místy dokonce o sto sedm”, chce se mi dodat, jelikož připojení je skutečně rychlé a stabilní. Od včerejšího dne konsorcium operátorů spustilo zbývající část pilotního úseku pokrytí signálem na trase Pražského povstání – Roztyly. Operátoři, kteří výstavbu hradí sami, zatím investovali přibližně 80 milionů korun. Letos v dubnu byla podepsána smlouva umožňující zahájení pokrývání pilotního úseku pražského metra mobilním signálem. Už od 2. října mohou cestující využívat služby mobilních operátorů Cetin – O2 – T-Mobile – Vodafone v prvním úseku Muzeum – Vyšehrad.

Praha metro
Na trase metra linky C ze stanice Muzeum až na Roztyly si konečně užijete mobilního signálu

Podle vyjádření představitelů konsorcia pokrývání metra patří k opravdu složitým úkolům. Na projektu spolupracuje celá řada subjektů, technici se pohybují v neznámém terénu a práce ve veřejných částech stanic a tunelech metra mohou probíhat pouze během přepravní výluky, tedy 2,5 hodiny v noci. Bez výborné spolupráce všech zúčastněných firem a Dopravního podniku by dokončení pilotu v daném termínu bylo stěží možné.

Pražské metro se už brzy může těšit na mobilní signál. Přípravy jsou v plném proudu

Kompletně pokryté metro v roce 2021

Na pilotní úsek naváže pokrývání celé metropolitní podzemní dráhy. Těžiště výstavby bude ležet v následujících dvou letech; hned v roce 2019 konsorcium plánuje pokrýt dalších 21 stanic, které patří k těm nejvytíženějším. V letech 2020 a 2021 pak budou dokryty všechny zbývající stanice a tunely mezi nimi.

„Daří se zvyšovat komfort cestujících a zároveň tím plníme to, co jsme slíbili. Už příští rok bude pokryto dalších 21 stanic a já věřím, že celé metro bude pokryto do konce roku 2021 tak, jak stojí ve smlouvě,“ říká pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Věděli jste, že?

  • Pražské metro denně přepraví až 1,7 milionů cestujících na 3 trasách o celkové délce 65,2 km. Celkový počet stanic je 61.
  • Konsorcium operátorů ve složení T-Mobile – CETIN – O2 – Vodafonepokrývá metro mobilní technologií na vlastní náklady.
  • Projekt za všechny operátory zastřešuje T-Mobile.
  • Všechny mobilní služby – hlas, textové zprávy i data – budou dostupné pro zákazníky všech mobilních operátorů včetně virtuálních.
  • Práce mohou probíhat pouze během pracovního týdne, 2,5 hodiny v noci během odstávky.
  • 2 měsíce zabere pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech
  • Až 10 000 000 Kč stojí pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi.
  • Celkové náklady se odhadují na půl miliardy Kč.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
Subscribe
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments