Domů » Bleskovky » V úseku metra Muzeum – Vyšehrad bylo spuštěno pokrytí LTE signálem

V úseku metra Muzeum – Vyšehrad bylo spuštěno pokrytí LTE signálem

Po necelých šesti měsících od podpisu smlouvy umožňující zahájení prací v pražském metru, spustilo dnes konsorcium operátorů 4G signál v části trasy C. Od dnešního rána tak mohou cestující v úseku Muzeum – Vyšehrad využívat mobilní služby, a to jak ve stanicích, tak v tunelech mezi nimi.

Komerční provoz v celém pilotním úseku Muzeum – Roztyly bude spuštěn do konce října 2018. Na pilotní úsek naváže pokrývání zbývajících 57 stanic metra. Celou výstavbu financuje a zajišťuje konsorcium operátorů T-Mobile – CETIN – O2 – Vodafone. Mobilní služby tak budou k dispozici všem zákazníkům jak těchto, tak virtuálních operátorů. Pokrytí všech 61 stanic metra (přestupní stanice jsou počítány 2x, jelikož operátoři pokrývají obě úrovně) vyjde operátory na půl miliardy korun, práce jsou plánovány do roku 2022.

Praha metro

Intenzivní jednání s Dopravním podnikem hlavního města Prahy o podmínkách smlouvy, která by umožnila operátorům zahájit výstavbu, trvalo dva roky. K podpisu dokumentu došlo v dubnu letošního roku, výstavba v pilotním úseku Muzeum – Roztyly na trase C byla po nezbytných přípravách zahájena o měsíc později. Vzhledem k tomu, že instalační a montážní práce je možno provádět pouze dvě a půl hodiny v noci v pracovním týdnu, lze rychlost dokončení prvního úseku považovat za velký úspěch.

Zajímavosti o pokrytí pražského metra signálem

  • Konsorcium operátorů pokrývá metro 4G technologií na vlastní náklady, jež se odhadují na půl miliardy Kč.
  • Celý pilotní úsek Muzeum – Roztyly bude komerčně spuštěn do poloviny listopadu 2018, všechny stanice by měly být pokryty do roku 2021.
  • Projekt za všechny operátory zastřešuje T-Mobile.
  • Signál bude dostupný pro zákazníky všech mobilních operátorů včetně virtuálních.
  • 2 měsíce zabere pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech
  • 70 techniků pracuje každý den
  • Nejkratší vs. nejdelší tunel: 500 m (Muzeum – I.P. Pavlova) x 1300 m (Kačerov – Roztyly)
  • Až 10 000 000 Kč stojí pokrytí úseku mezi dvěma stanicemi.

Roman Hálek

Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.
Subscribe
Upozornit na
guest
29 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments