- Muskova xAI uvedla na trh umělou inteligenci Grok 3, která se může pochlubit vylepšeným uvažováním a novým vyhledávačem
- Chatbot je k dispozici předplatitelům služby X Premium+, úroveň SuperGrok nabízí další funkce
- xAI navyšuje výpočetní výkon superpočítačem Colossus a chystá vydání Grok 3 v Evropské unii
Společnost xAI Elona Muska představila třetí generaci Groka, tedy nejnovější iteraci svého chatbota s umělou inteligencí, jehož cílem je konkurovat GPT-4o od OpenAI, Gemini od Googlu, Claudovi od Anthropicu a v neposlední řadě i nedávno často skloňovanému čínskému DeepSeeku.
Do třetice…
Grok 3 je k dispozici předplatitelům služby X Premium+, zatímco nově zavedená úroveň předplatného, SuperGrok, nabízí pokročilejší funkce za příplatek. Musk tvrdí, že nový model výrazně překonává svého předchůdce v oblasti uvažování a výpočetního výkonu. A také tvrdí, že jde o nejlepší AI pod sluncem.

Během živého vysílání, v němž byl chatbot představen, zdůraznil Musk Grokův údajně jedinečný přístup k hledání pravdy a prohlásil: „Grok 3 je umělá inteligence hledající maximální pravdu – i když je tato pravda někdy v rozporu s tím, co je politicky korektní.“ Za připomenutí stojí, že předchozí verze chatbota čelily kritice za šíření dezinformací, nedostatečné moderování obsahu a například i za tvorbu – mírně řečeno – právně i morálně velice diskutabilních obrázků.
— xAI (@xai) February 18, 2025
Jak moc „utržený z řetězu“ Grok 3 bude, se teprve uvidí v následujících týdnech a měsících, nicméně lze očekávat, že zrovna Muskův Grok bude na podstatně delším vodítku než například poměrně striktní Gemini od Googlu.
Pokročilé schopnosti a DeepSearch
Jednou z významných funkcí Grok-3 je DeepSearch, nový výzkumný nástroj na bázi umělé inteligence, který je navržen tak, aby poskytoval komplexnější odpovědi na dotazy uživatelů založené na argumentaci. Na rozdíl od tradičních vyhledávačů formuluje DeepSearch svůj myšlenkový proces, jehož cílem je nabídnout vyšší úroveň přesnosti a vhledu.
Grok tím v podstatě dorovnává konkurenci, neboť nějakou obdobu funkce DeepSearch mají i ChatGPT (zatím jen pro předplatitele tarifu Pro, velice brzy i pro nás Pluskaře) a Gemini, který byl se svým DeepResearch první.
Grok 3 také zavádí dva odlišné režimy uvažování: Režim „Think“, který zobrazuje postupné uvažování umělé inteligence, a režim „Big Brain“, určený pro složité úlohy vyžadující větší výpočetní zdroje. V podstatě nejde o nic radikálně nového, opět tu máme „jen“ dorovnání standardů ostatních modelů.
Nabitá výpočetní infrastruktura
Na podporu vývoje nového Groka rozšířila xAI svou superpočítačovou infrastrukturu. Superpočítačový klastr Colossus v Memphisu ve státě Tennessee se zdvojnásobil a je nyní vybaven 200 000 grafickými procesory, což z něj dělá jednu z největších výpočetních sestav určenou pro umělou inteligenci na světě. xAI tak nezahálí a snaží se agresivně dotahovat svoji největší konkurenci a etablované hráče v oblasti AI, jmenovitě především OpenAI a Google.
Zvýšené výpočetní zdroje nebyly ale jen na parádu, ale přispěly k opravdu působivým skokům v benchmarcích. Grok 3 totiž vyskočil hned na vrchol v Chatbot Arena a analytici z oboru, včetně bývalého výzkumného pracovníka OpenAI Andreje Karpathyho, poznamenali, že model svými schopnostmi logického uvažování konkuruje špičkovým modelům umělé inteligence OpenAI, i když přetrvávají některá omezení, včetně občasných nepřesností ve výsledcích DeepSearch.
Na druhou stranu je otázkou, zda je takové poměřování datových center a počtu karet od Nvidie vůbec efektivní. Ve chvíli, kdy tu máme DeepSeek, jehož čísla tedy musíme brát s velkou rezervou, a další open source modely, bude zajímavé sledovat, jak moc se xAI obří investice do vlastního hardwaru vyplatí. Grok 3 totiž není zadarmo, není dostupný všude a běžným uživatelům může být vcelku jedno, na kolika kartách od Nvidie ho vědci z xAI trénovali.
Model předplatného a ceny
Přístup k modelu Grok 3 se řídí odstupňovanou strukturou předplatného: X Premium+ (40 USD/měsíc) vám poskytne základní funkce okamžitě. Pak tu máme SuperGrok (dalších 30 USD/měsíc), který zahrnuje už i pokročilé možnosti uvažování a přednostní přístup k novým funkcím.
Za zmínku ale určitě stojí, že SuperGrok přichází současně s nedávným zdražením služby X Premium+, jejíž cena se v prosinci zvýšila z 16 na 22 dolarů a nyní na 40 dolarů měsíčně. Nemluvě o tom, že zatímco Grok 2 si v rámci sítě X vyzkoušet můžete, na Grok 3 si musíte nechat zajít chuť – v EU chatbot zatím není dostupný a ani na oficiálním webu xAI není uvedeno, kdy k nám dorazí.
Co na to Andrej?
Andrej Karpathy je přední odborník v oblasti umělé inteligence, známý svými příspěvky k hlubokému učení a počítačovému vidění. Dříve působil jako ředitel výzkumu umělé inteligence ve společnosti Tesla, spoluzakládal OpenAI a teď pracuje v Eureka Labs. A pokud chceme alespoň trochu „nezávislý“ odborný názor na Grok 3, můžeme se jednoduše podívat na Karpathyho názor – ten si už chatbota vyzkoušel a poměrně lidsky své poznatky sesumíroval, tudíž nemusíme koukat jen a pouze do tabulek poměrně nečitelných benchmarků, které nám toho o běžném využití chatbotů zase tolik neřeknou.
I was given early access to Grok 3 earlier today, making me I think one of the first few who could run a quick vibe check.
Thinking
✅ First, Grok 3 clearly has an around state of the art thinking model ("Think" button) and did great out of the box on my Settler's of Catan… pic.twitter.com/qIrUAN1IfD— Andrej Karpathy (@karpathy) February 18, 2025
Karpathy zjistil, že Grok 3, zejména se zapnutým režimem Thinking, dosahuje výkonů srovnatelných s modely nejvyšší úrovně OpenAI (jako je o1-pro), a dokonce překonává modely jako DeepSeek-R1 a Gemini 2.0 Flash Thinking. Grok 3 podle něj také prokázal vysoký výkon při vytváření komplexní webové stránky založené na popisu hry Osadníci z Katanu, řešení problémů Tic-Tac-Toe a přesném odhadu tréninkových FLOP pro GPT-2 (úloha, se kterou měly problémy i modely OpenAI). Model prý také projevil „odvahu“, když se pokusil vyřešit Riemannovu hypotézu, na rozdíl od mnoha jiných modelů, které to okamžitě odmítly.
Karpathy také otestoval funkci DeepSearch a zjistil, že je podobná funkci DeepResearch od Perplexity, ale zatím není tak dobrá jako Deep Research od OpenAI. DeepSearch podle něj vykazoval některé slabiny, včetně občasných halucinací URL a faktických nepřesností. Nakonec Karpathy vyzkoušel i různé chytáky, kdy s některými měl Grok 3 problémy (například s počítáním písmen nebo porovnáváním čísel), ale režim Thinking tyto problémy často vyřešil.
Slabinou modelu prý zůstává vytváření humoru a projevovala se u něj přecitlivělost na složité etické otázky. Celkově Karpathy dospěl k závěru, že Grok 3, zejména s režimem Thinking, je nejmodernějším modelem, který ukazuje rychlý pokrok týmu xAI v oblasti velkých jazykových modelů. Což je obzvlášť působivé vzhledem k mládí Groka a celé xAI.
Jedeme dál
Musk také naznačil další chystané funkce, včetně režimu syntetizované hlasové interakce, podobného pokročilému hlasovému režimu OpenAI pro ChatGPT. Kromě toho xAI plánuje v nadcházejících měsících otevřít zdrojový kód Groka 2, což by mohlo ovlivnit širší dostupnost a výzkum umělé inteligence.
Navzdory rychlému a popravdě velice působivému pokroku čelí xAI silné konkurenci. Zavedení hráči jako OpenAI a Google nadále dominují na poli umělé inteligence minimálně co do počtu uživatelů a integrace do populárních služeb, ale debut Groka 3 představuje, minimálně na papíře, velkou výzvu jak pro OpenAI, tak Google.
Let's keep in mind these are still super simple "task" evals. Little queries served on a platter, even if increasingly difficult. Which are super helpful, but when people talk about AGI they usually have an autonomous agent swarm in mind performing long-running jobs across…
— Andrej Karpathy (@karpathy) February 18, 2025
Nicméně v praxi je otázkou, zda sebelepší Grok zahýbe i něčím jiným než jen chvilkovým prvenstvím v některých benchmarcích. Dalo by se říct, že na tahu je teď pravděpodobně Anthropic, který by mohl svého nového Clauda pustit mezi širší veřejnost už velice brzy, alespoň podle spekulací. Nejpozději v rámci týdnů bychom se pak měli dočkat ChatGPT 4.5 a regulérní ChatGPT 5 je podle Altmana otázkou „měsíců“. A není pochyb o tom, že v Googlu také nespí.
Ve výsledku tak bude mít „každý“ svého chatbota, z nichž někteří budou i srovnatelně schopní, jenže reálné využití se bude odvíjet ne od velice podobných schopností a funkcí, ale od uživatelské přívětivosti a distribuce. A tady Grok tahá, dovolil bych si tvrdit, za kratší konec.