TOPlist

Musk neměl na koupi Twitteru peníze, ze SpaceX si půjčil miliardu dolarů

Elon Musk, Twitter
  • Elon Musk si od SpaceX vypůjčil miliardu dolarů na nákup Twitteru
  • Není to poprvé, co svou úspěšnou firmu využil pro své finanční operace
  • Díky exkluzivní smlouvě si může miliardář do SpaceX chodit jako do banky

Jednou z nejzásadnějších událostí týkající se technologií byla v letošní roce bezesporu akvizice Twitteru (nyní X) miliardářem Elonem Muskem. Jeden z nejbohatších lidí na této planetě se odhodlal k nákupu své oblíbené sociální sítě za poměrně vysokou částku 44 miliard dolarů (cca 1 bilion Kč), což ovšem při jeho odhadovaném jmění 234 miliard dolarů (cca 5,3 bilionů Kč) neměl být žádný zásadní problém. Jak se ovšem nyní ukazuje, Musk neměl pro svůj nákup k dispozici přebytečnou hotovost.

SpaceX je pro Muska jako osobní banka

Podle informací The Wall Street Journal si miliardář musel „vypůjčit“ rovnou miliardu dolarů (cca 22 miliard Kč) od své společnosti SpaceX, aby mohl dokončit nákup Twitteru. Tu o měsíc později vrátil i s úrokem. Ačkoli by se mohlo zdát, že půjčování peněz od vlastních společností není ničemu na škodu, Musk až příliš často využívá finanční stability SpaceX k zachraňování svých ostatních podniků a riskantním finančním transakcím.

SpaceX například poskytla v minulosti půjčku ve výši 20 milionů dolarů (cca 454 milionů Kč) jeho Tesle, nakoupila dluhopisy společnosti SolarCity, později odkoupené Teslou, či poskytla své prostory pro firmu Boring Company, která se zabývá například výrobou osobního plamenometu nebo ražbou tunelů. Z dokumentů, které má WSJ k dispozici, však vyplývá, že SpaceX má s Muskem uzavřenou smlouvu o půjčce, která byla v průběhu let několikrát upravena. V roce 2017 umožňovala Muskovi půjčit si 120 milionů dolarů (cca 2,7 miliardy Kč), které byly splatné i s úroky po deseti letech nebo 90 dnech od výzvy společnosti SpaceX. Nyní tato částka dosahuje hodnoty miliardy dolarů, přičemž Musk neváhal v minulosti těchto půjček využít.elon musk nasa spacex crew demoNepřehlédněte

Elon Musk koupil Twitter a akcie letí vzhůru. Zaplatil za něj 44 miliard dolarů

Akvizice Twitteru nebyla pro Muska zrovna procházka růžovou zahradou. Nabídnutá částka totiž byla poměrně vysoká, což si úspěšný podnikatel uvědomil poměrně pozdě. Ačkoli se snažil z obchodu vycouvat, hrozící žaloba jej nakonec donutila nákup přehodnotit a dovést až do konce. Musk souhlasil se zaplacením 44 miliard dolarů, přičemž 25 miliard dolarů (cca 500 miliard Kč) mělo být vyplaceno v hotovosti. Následně si měl Musk půjčit 12,5 miliardy dolarů (cca 284 miliardy Kč) tím, že jako záruku složí 40 % svého podílu ve společnosti Tesla. Tento krok znepokojil investory Tesly a společnost následně zpřísnila pravidla pro to, jak velkou část svého podílu může Musk nabídnout jako zástavu.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku