Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Musk chce bojovat proti falešným zprávám. Zakládá nový projekt Pravda

Musk chce bojovat proti falešným zprávám. Zakládá nový projekt Pravda

Elon Musk je v posledních měsících vděčným tématem kritických novinových článků, které k Muskově nelibosti poukazují na slabá místa. Těmi jsou především automobilka Tesla a její obří cíle, ty se ale prozatím nedaří naplňovat. Podle Muska se ne vždy jedná o pravdivé informace, mnoho z nich je zkreslených, a tak se rozhodl pro vlastní řešení. Ostatně tak, jak je mu zvykem.

Minulý týden na svém twitterovém účtu zveřejnil, že se chystá založit webovou stránku nazvanou Pravda. Ta se má zaměřit na hodnocení pravdivosti článků, ověřování jejich zdrojů a samotné dlouhodobé hodnocení důvěryhodnosti jednotlivých novinářů, redaktorů i publikací.

Není pravda jako Pravda

Muskovy hry se slovy se projevují i zde, název Pravda však není odkaz na české země, nýbrž na Rusko. Tam původně takto pojmenované médium sloužilo především jako oficiální médium komunistické strany Sovětského svazu. Později se však stala spíše nástrojem propagandy Vladimira Lenina a Josepha Stalina. Ačkoliv plátek stále existuje, mnoho čtenářů již nemá.

I vzhledem k tomu, že je doména pravda.com již obsazená a zaregistrovaná na Ukrajině, musel Musk sáhnout po alternativě. Ta má velmi podobnou výslovnost, píše se však Pravduh. Zdá se, že tento nápad bude opravdu realizován, neboť již v říjnu loňského roku byla založena společnost Pravda Corp jedním ze spolupracovníků zmíněného spoluzakladatele Tesly. Musk si od tohoto kroku slibuje oddělení zrna od plev v novinářském odvětví, zároveň chce co nejvíce zmenšit dosah často zmiňovaných „fake news.“ Jak se mu tento krok nakonec podaří, a jak bude nastavena ochrana například vůči manipulování statistik, se dozvíme v následujících měsících.

David Preiss

Student vysoké školy žijící v Praze. Rád zkouší nové věci a neustále šilhá po novém telefonu, i když ho nepotřebuje. Fanoušek Elona Muska a jeho projektů, především pak vozů Tesla. Rád běhá, plave a odpočívá na gauči.

9 komentářů

 1. Mmm (neregistrovaný)

  Mate tyden zpozdeni a jeste to mate spatne. K0k0ti.

 2. lololol (neregistrovaný)

  Este dobre, ze si sa na konci prispevku podpisal za celu rodinu.

 3. Pracujici

  Na co mi je rozlisovani fake news, bude kvuli tomu levnejsi chleba?

  • sociální dávka (neregistrovaný)

   Hej ty, Pracující, chleba mi na tuhle dobu drahý nepřipadá, ale za jablka to je raketa.

   • a co teprve papriky :-D člověk si v krámu řiká, jestli náhodou nejsou výherní :-D v každé tisícáté zlaté pecky :-D

 4. Jirka (neregistrovaný)

  Pro Američany, notoricky známé neustálým lhaním a křiváctvím, byla skutečná pravda vždy trnem v oku. Mám hrůzu z toho, když jí takoví lidé najednou chtějí hlásat. Většinou to končí přesně opačně.

 5. „Pravda však není odkaz na české země, nýbrž na Rusko“
  To bylo také první, co mě napadlo a to jsem ještě ani nerozkliknul článek :) Soudruh Musk jde do toho, držme mu palce :-D Teda houby soudruh, ale PRAVDUH :-D

 6. lerion (neregistrovaný)

  Ja nevim, jsem zvedav, jak na te jeho Pravde budou vyvracet clanky typu https://www.zerohedge.com/news/2018-05-28/tesla-enthusiasts-european-model-3-tour-ends-when-autopilot-crashes-median

 7. lukass71

  Trochu se bojim, ze jestli to budou moci hodnotit uzivatele, tak to nebudou hodnotit uplne tak podle pravdivosti clanku, ale spise podle jejich biasu, ale uvidime, snad realita bude jina..

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel