Nový Asus ZenFone 6 láká na špičkovou výbavu a příznivou cenu. Zjistěte o něm více!

Domů » Bleskovky » Motorola byla u toho: mise Apollo 11 a 49. výročí přistání na Měsíci

Motorola byla u toho: mise Apollo 11 a 49. výročí přistání na Měsíci

Motorola před několika dny oslavila pestré 49. výročí události, která se nesmazatelně zapsala do lidských dějin. Přesně 16. července 1969 byli astronauti Neil Armstrong, Michael Collins a Edwin “Buzz” Aldrin za úsvitu vyslání ze Země na palubě kosmické lodi Apollo 11 a začali tak psát historii. Důležitou roli v tomto kritickém momentě sehrál rádiový vysílač Motorola S-Band Transponder, který byl součástí velitelského modulu Apolla 11.

Jednalo se o jediný komunikační kanál, který spojoval loď se Zemí a přenášel všechny zvuky z paluby stejně jako biomedicínská a telemetrická data či televizní signál. Právě díky němu jsou dnes už nesmrtelná slova Neila Armstronga navždy vryty do myslí mnoha generací: „Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.

Tato významná událost byla výsledkem mnohaletých inovací Motoroly věnovaných americkému vesmírnému programu. Už od dob satelitu Explorer I v roce 1958 poskytovala Motorola své technologie Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) s cílem umožnit komunikaci a výměnu dat. V roce 1969 se Apollo 11 stalo první plánovanou lunární misí s výsadkem v historii a zaměstnanci Motoroly úzce spolupracovali s NASA na tom, aby mise dopadla zdárně.

Radiový vysílač Motorola vysílal signál z paluby lunárního modulu Apollo 1 (LEM) směrem k Zemi, a to konkrétně ke třem přijímacím stanicím, kde ho FM demodulátory značky Motorola převedly na rádiové a televizní vysílání.

Motorola Aura: speciální edice ke 40. výročí

V roce 2009 vydala Motorola k příležitosti čtyřicátého výročí přistání na Měsíci exkluzivní edici Motorola Aura ve speciální “nebeské verzi” (podívejte se na reklamu, kterou Motorola před devíti lety telefon promovala). Její součástí byly i fotografie, audionahrávky a videa, které se vážou právě k této události. Cena tohoto zařízení dosahovala skoro 2 000 amerických dolarů a její první exemplář obdržel Neil Armstrong jako zvláštní dar. Zbývá jen počkat, jaké překvapení si Motorola připraví k nadcházejícímu padesátému výročí.

Motorola Aura v limitované edici
Motorola Aura v limitované edici

Krom toho poskytla Motorola tisícovky polovodičových součástek, pozemní sledování a 12 palubních sledovacích a komunikačních jednotek. Takzvaný “up-data link” ve velitelském modulu Apolla přijímal signály ze Země a předával je dalším palubním systémům. Touto cestou transpondér na palubě lunárního modulu Apolla 11 přenášel telemetrická data, sledování, hlasovou komunikaci a televizní signál mezi Měsícem a Zemí.

Pomocí něj se jim podařilo zasáhnout na 500 milionů lidí, což z přistání na Měsíci činí jeden z nejsledovanějších přenosů všech dob. NASA využívala během posledních dekád vybavení Motorola i v mnoha dalších kosmických letech s posádkou.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *

Sahifa tracking pixel