Domů » Bleskovky » Mobilní divizi Samsungu čeká audit. Na vině jsou špatné prodeje vlajkových smartphonů

Mobilní divizi Samsungu čeká audit. Na vině jsou špatné prodeje vlajkových smartphonů

Největším skokanem uplynulého čtvrtletí se stala značka Xiaomi, která v dodávkách smartphonů na globální trh předběhla Apple a dotírá na zatím stále ještě první Samsung. Na některých trzích (včetně toho našeho) se již Xiaomi stalo jedničkou, což se pochopitelně vedení Samsungu nelíbí a plánuje podrobné přezkoumání fungování mobilní divize.

Mobilní divizi Samsungu čeká rozsáhlý audit

Interní audity v Samsungu nejsou ničím novým, obvykle probíhají po čtyřech až pěti letech s tím, že firma vyhodnocuje stav jednotlivých obchodních jednotek a zavádí opatření ke zvýšení efektivity. Pokud se v mezidobí mezi pravidelnými audity objeví v podnikání některé z jednotek trhliny, může proběhnout mimořádné přezkoumání, a to se právě děje v mobilní divizi.

800 600 Samsung Galaxy S21

Audit mobilní divize proběhne ještě v tomto měsíci a jeho cílem bude najít viníka klesajícího globálního podílu a nižších kvartálních tržeb. Hovoří se například o tom, že prodeje smartphonů řady Galaxy S21 nesplňují očekávání, podle analýzy Business Post se údajně prodávají nejhůře v celé historii této vlajkové řady. Odhady hovoří o „pouhých“ 13,5 milionech prodaných kusů za prvních 6 měsíců prodeje, což je o 26 procent méně než v případě loňských Galaxy S20 a o 47 procent méně ve srovnání s řadou Galaxy S10.

 • Galaxy S10: 25,5 milionu kusů
 • Galaxy S20: 17 milionů kusů
 • Galaxy S21: 13,5 milionu kusů

Počty prodaných vlajkových Samsungů klesají už delší dobu, což může způsobovat hned několik faktorů – dravější čínská konkurence, pandemie COVID-19, nedostatek čipů a také prodlužující se cyklus obměny smartphonů. Samsung též ztrácí v počtu prodejů 5G smartphonů, kde mu patří až 4. příčka za značkami Apple, Oppo a Vivo.

Samsung bude chtít nepříznivý stav zvrátit už v příštím týdnu, kdy představí nové ohebné smartphony řad Galaxy Z Fold a Z Flip.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

23 komentářů

 1. marastudna 50

  Výsledek takový:Evropský zákazník je okrádan,nebot má platit nemalou částku za Nekvalitní Exynos,proti kterému se již podepisovaly petice.Problémy s ostřením fotoaprátu-a to bylo v recenzích zminováno už několikrát-beze změny.Oproti předchozím modelům žádný pokrok,jen kosmetické změny,zákazníky zkrátka tahle komedie přestala,tak tady je reakce-zcela přirozená-Xiaomi toho využilo,jede svou cestou a Samsung si tohle nějak vyřešit musí-ale i zde platí,že pýcha předschází Pád a dle mého i zde by prospěla restruktualizace-aby za cenu,kterou si diktují nabízeli adekvátní produkt.

  • V podstate súhlas, akurát si myslím, že zrovna tento rok je Exynos na výbornej úrovni, v optimalizácii spotreby lepší ako SD888.

  • mám S21 Ultra a těmhle komentářům lidí, který v životě neměli telefon za víc jak 10 k se jenom směju. Taková snůška ho*ven.

 2. Posledně, když jsem tady zmínil, že v cenových hladinách vlajek Samsungu se kupují vesměs jen iphony, dostal jsem hate.

  Přede mnou tady leží Note20 ultra. Kromě toho, že jsem se musel smířit s Exynosem se nadále musím smířit s tím, že v telefonu dostanu hromadu předinstalovaného balastu v čele s facebbook malwarem, který ani nejde odinstalovat, tak se navíc ještě musím potýkat se stupidním samsung free, místo kterého bych si mnohem raději ten pás vyskládal interaktivními widgety (svoboda androidu).

  • Ten balast jako např. ksichtokniha jde velmi jednoduše odinstalovat přes ADB consoli. Je to to první, co po koupi telefonu udělám ;)

  • Ahoj. Podle Google je ADB console vývojářský nástroj pracující s příkazovým řádkem. Nemyslím si, že takový postup považuje běžný uživatel za snadný způsob odstranění malware.

  • Čekal bych, že tohle řeší a Smartmanii čtou jen alespoň trochu schopnější uživatelé…

   Je to velmi jednoduchý způsob, není k němu potřeba root, linux ani nic dalšího složitého. Pokud někdo o odstranění stojí, neměl by být
   pro něj problém tomu slabou čtvrthodinku věnovat. Návodů na netu je určitě hromada. Méně schopným uživatelům myslím stačí tyhle aplikace disablovat, což lze i z prostředí Androidu.

  • Honzo, už vidím jak BFU bude odinstalovávat bloatware přes ADB 🙄
   Všichni pomlouvají čínské firmy, ale Samsungu se fakt nikdo nevyrovná, co se počtu zbytečných aplikací týče. Třešničkou je pak nemožnost jich jednoduše odinstalovat.

  • @Honza: Zajímavé. Sám vidím Smartmanii jako magazín o novinkách, ADB bych očekával na fórech. /// Zkrátím své sdělení na následující: Máš možnost zvednout rukavici a napsat srozumitelný článek o práci s ADB, když je použití tak jednoduché.

  • @anonym: BFU nejaky facebook bloatware ani podobny vibec riesit nebude…

  • Přesně tak. BFU to neřeší, řeší to ten, pro koho není problém to odinstalovat. Za mě není Smartmania zrovna web pro BFU…

  • Anonym: A kdo posuzuje, které aplikace jsou zbytečné? Pro mě třeba není zbytečná ani jedna. Nebo to lze říct naopak, kromě telefonní aplikace, aplikace hovorů a obchodu s aplikacemi jsou vlastně všechny ostatní zbytečné. Tohle nelze unifikovat, záleží na uživateli.

  • To je vono.. Přesně to, co chci po vybalení z krabice s telefonem dělat je napojit to na nějakou konzoli a přes terminál to mazat. Příště raději jabko.

  • iOS je plný predinštalovaných aplikácii. Samsung tak isto. Väčšinu Samsung aplikacií (kalendár, e-mail, prehliadač, kalkulačka, SmartThings, Galéria, Notes, Reminder, Hodiny, Wearable, Game Launcher, Bixby, hlasový zaznamník …) používam. Tie ktoré nepoužívam jednoducho odinštalujem alebo ak to nejde, tak ich zakážem. Žiadny mobil nie je bez aplikácií. Bežnému uživateľovi to takto častokrát aj vyhovuje.

  • @Oskar: iOS je plný aplikací od Applu, kde jich jde spousta odinstalovat. Samsung je plný aplikací od Googlu, Samsungu a i od Microsoftu…

 3. Crazy barvy a hnusnej design. BFU nekupujou ani podle Exynosu, ani podle předinstalovanejch aplikací. Kupujou podle toho, co se jim líbí. A to nejsou prostě Samsungy. Další problém je, že prostředí drahého Samsungu vypadá stejně, jako prostředí levnýho křápu.

 4. Hlavně by mohli udělat audit na nový autorizovaný servis v Ostravě – ESC!

 5. Až zlevní tak se zase začnou prodávat. Kdo je ochotný dát za ultru 40k.

 6. V ios však mám možnost se drtivé většiny aplikací zbavit odinstalací. Google balastu se nezbavím, Microsoft balastu taky ne. Netflix ani Facebook v telefonu nechci, přesto mi tam bude zabírat místo.

  • Přesně, to mi taky na Samsungu hrozně vadilo… Ten balast od různých firem. Takový SW slepenec…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).