Mobilnaut Keyboard 3: Softwarová klávesnice, kterou si snadno upravíte k obrazu svému + soutěž

Pro operační systém Windows Mobile existuje celá řada softwarových klávesnic, které nabízejí nejrůznější nadstandardní funkce a rozšíření a zařadit mezi ně můžeme i zbrusu novou verzi klávesnice Mobilnaut keyboard 3, která pochází od českého výrobce. Ten se při vývoji zaměřil především na možnost snadné editace a uzpůsobení rozložení klávesnice k obrazu svému. Komu by tedy nestačily dva základní panely pro zadávání znaků, může si celkem snadno vytvořit vlastní s libovolným uspořádáním tlačítek včetně jejich velikosti.

Mobilnaut keyboard 3 se na trh dostává právě dnes a výrobce instalátor distribuuje dvěma cestami; elektronicky nebo v limitované verzi na CD. Ve funkčnosti žádný rozdíl nehledejte, limitovanou verzi však dostanete v pěkném obalu, takže si pak nosič můžete založit do sbírky a chlubit se s ním ostatním :-) . Licence je vždy vázaná na ID zařízení, nicméně jednou za 6 měsíců je možné provést změnu (například při koupi nového zařízení). Nejjednodušší cestou jak Mobilnaut Keyboard 3 do vašeho komunikátoru dostat, je přes produktové stránky programu, odkud si stáhnete instalátor. Pokud nemáte zakoupený klíč k plné verzi, nainstaluje se vám automaticky trial verze, která vás čas od času (během psaní) překvapí automaticky doplněným textem, který doporučuje nákup plné verze. Jestliže jste si zakoupili licenci, provedete po nainstalování rychlou aktivaci přes internet.

V základu dostanete dvě různé softwarové klávesnice v několika jazykových mutacích. Výchozí je Finger klávesnice, na které se píše trochu jiným způsobem, než jak jste normálně zvyklí a jak už název napovídá, je optimalizovaná především pro zadávání znaků pomocí prstů. Classic klávesnice nabízí standardní rozložení a určena je především vyznavačům stylusového ovládání. Oba panely jsou k dispozici v černém nebo šedivém skinu a prohlédnout si je můžete třeba na přiložených obrázcích. Velkou výhodou panelů je, že jsou kompletně nadefinovány v XML, takže pokud vám jejich rozložení nebude vyhovovat nebo si jen budete chtít zaexperimentovat, stačí sáhnout do adresáře /Program Files/Mobilnaut Keyboard/Layouts a můžete se pustit do úprav.

- -
Limitovaná edice na CD, kterou si můžete zakoupit přes e-shop výrobce

U Finger klávesnice se ještě zastavím, protože mě zaujala zajímavým způsobem vkládání znaků, na který jsem si přes počáteční nedůvěru dokázal velmi rychle navyknout. Kromě toho nabízí několik záložek s různými speciálními znaky nebo samostatný numerický či kurzorový blok; mezi nimi se velice snadno přepínáte speciálními gesty na displeji, které ve výsledku připomínají jednoduché listování. Opět stojí za to vyzdvihnout, že vše je kompletně nadefinováno v XML souboru klávesnice, který si stačí na PC otevřít a můžete se pustit do úprav (případně můžete přímo v PDA v nějakém textovém editoru; doporučuji třeba freeware Pocket Text Editor 2.2, který je sice trochu staršího data, ale dobře poslouží). Zpět ale k psaní. U Finger skinu mohou být na jednotlivých tlačítkách umístěny 1 až 4 znaky. Například tlačítko nalevo v prostředí řadě nabízí písmena Q, ,W, A, S, a pokud chcete napsat znak S, provedete na prostoru tlačítka tah z levého horního rohu do pravého. Písmenko A naopak vyvoláte tahem z pravého horního rohu směrem dolů. Případně se dá psát tak, že na daném tlačítku chvíli přidržíte prst a pohybem ve směru písmenka zadáte znak; pro představu a pochopení doporučuji shlédnout přiložené video.

S gesty a úpravou vzhledu přes XML si zkušenější uživatelé mohou opravdu vyhrát a vytvořit si opravdu na míru ušitý panel pro zadávání znaků. Úprava samotných grafických prvků není také vůbec složitá. Inspiraci pro tvorbu vlastních panelů můžete čerpat z velmi pěkně zpracované dokumentace, kterou výrobce nabízí ke stažení na této stránce. Mobilnaut keyboard 3 disponuje funkcí pro zachytávání obsahu na displeji (vytváření screenshotů) a dokonce přidává podporu pro zadávání českých znaků na hardwarové klávesnici pro komunikátory HTC Wizard, HTC Touch Pro a HTC Touch Pro2. Díky otevřenosti klávesnice se tento seznam ale může velice rychle rozšířit.

- - - - -
Základní softwarové panely pro zadávání znaků, čísel a dalších symbolů (kompletně editovatelné přes XML)

Klávesnice nabízí pěkně zpracované nastavení, kde si v jednotlivých záložkách můžete upravit nejrůznější funkce, jako je například prodleva opakovaného stisknutí, senzitivita gest, automatické skrývání panelu, zvuky a vibrace při stisku a spoustu dalších. Zájemcům o program doporučím prozkoumat produktové stránky; najdete na nich celou řadu dalších informací, komunitní fórum, formulář pro hlášení případných chyb nebo návrhů na nové funkce a také několik dalších demonstračních videí. Společnost Mobilnaut s.r.o. má svůj program certifikovaný pro používání s operačním systémem Windows Mobile 6.x (Designed for Windows Mobile 6).

- - - - -

- - - - -
Nastavení Mobilnaut keyboard 3

Trial verzi, která není nikterak časově omezena, ale při používání občas upozorní na možnost nákupu plné verze, můžete stahovat zde. Plnou verzi v limitované verzi na CD nakoupíte v MNshopu (499,- Kč) a elektronická licence je k dispozici zde za 20 USD (zhruba 370,- Kč).

Soutěž o pět licencí
Pokud chcete vyhrát jednu z pěti OEM licencí pro klávesnici Mobilnaut keyboard 3, můžete zkusit své štěstí v naší malé soutěži, kterou jsme pro vás společně s výrobcem připravili. Stačí si tipnout, kolik dní trval vývoj klávesnice a napovíme, že to nebylo déle než 1 rok. Pět šťastlivců, kteří svým tipem budou nejblíže, získá po jedné licenci. Odpověď společně s vaším jménem a příjmením zasílejte na e-mailovou adresu soutez(zavinac)smartmania.cz do 13.1.2010 (včetně).

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku