Počítače Microsoft Surface jsou od počátku vyvíjeny jako referenční zařízení, která mají dát výrobcům ukázat, jak si v Redmondu představují počítač v maximální míře využívající schopnosti systému Windows 10. Začalo to poměrně nenápadným tabletem s výklopným stojánkem a připojitelnou klávesnicí, pokračování pak zajistila výkonnější a profesionálnější verze, výkonný notebook s odnímatelným displejem a dedikovanou grafickou kartou a v neposlední řadě stolní all-in-one počítač se sklopitelným dotykovým displejem.
Když poté v Redmondu přemýšleli, jaké zařízení jim v nabídce ještě chybí, zřejmě někoho napadla myšlenka: „Co takhle udělat docela obyčejný notebook?“ Ne každý potřebuje řešení vše v jednom, které s sebou může přinášet všelijaké kompromisy.
O klasické notebooky je velký zájem, tak v Microsoftu využili léta budované know-how a v roce 2017 představili světu kompaktní ultrabook Surface Laptop. Ten pak na konci loňského roku následoval přímý nástupce s lepším displejem, tišší klávesnicí, černou barevnou variantou a výkonnějšími procesory Intel Core osmé generace. Pojďme se tedy v předvečer premiéry nové generace počítačů od Microsoftu podívat na to, co Surface Laptop 2 nabízí.
https://www.youtube.com/watch?v=dwK422sLD-s
Obsah balení: chudé jako obvykle
Popisovat u počítačů Microsoft Surface obsah balení je poměrně jednoduché – kromě počítače a nabíječky totiž nedostanete nic navíc. V tomto případě ale prakticky není nic jiného potřeba, k plnohodnotnému používání nic nechybí.

My jsme ale společně se Surface Laptopem dostali zapůjčený stylus Surface Pen, ochranné sklo PanzerGlass Edge to Edge Privacy a také sluchátka Surface Headphones, jejichž recenzi vám nabídneme v následujících dnech.

Design a konstrukce: precizně zpracovaný notebook
Počítače Surface považuji za velmi elegantní a konstrukčně precizní stroje a Laptop 2 nijak nevybočuje. Tělo zařízení je překvapivě zhotoveno z hliníku, a nikoliv z hořčíku jako u ostatních počítačů z rodiny Surface; možná právě proto má naše barevná varianta nazvaná „platinum“ světlejší a lesklejší odstín, než má stříbrný Surface Pro. V nabídce je pak ještě černá, červená a modrá verze. Hliníkový kryt statečně odolává otiskům prstů, což se nedá říci o logu Microsoftu ze čtyř zrcátek, které se nachází uprostřed víka.
Víko počítače je velmi tenké, vlastně je nejtenčí ze všech počítačů Surface, neboť se v něm nenachází žádný výpočetní hardware – jeho součástí je pouze displej, fotoaparát, pár senzorů a mikrofon. Oproti ostatním počítačům Surface dokonce po stranách displeje nenajdete ani reproduktory, ty jsou totiž zcela skryté v prostoru pod klávesami Shift.
Reproduktory nehrají špatně, avšak pokud jste zvyklí poslouchat hudbu při práci, budete si vycházející zvuk tlumit dlaněmi. Ne tak, aby to hudební zážitek zcela zničilo, k drobným výkyvům hlasitosti ale docházet bude.
Maximální úhel rozevření víka činí zhruba 137°, což je na běžnou práci naprosto dostačující. Přesto si musím postesknout, že by tomuto stroji slušel kloub umožňující přetočit klávesnici okolo displeje o 360°. Surface Laptop má totiž dotykový displej, dokonce podporuje i stylus Surface Pen, a tabletový (nebo stanový) režim by se mohl občas hodit.
Přece jen počítače Surface od svého počátku oslňují svojí schopností se v okamžiku proměnit v jiný typ zařízení, tohle je ale skutečně docela „obyčejný“ notebook. Otevření počítače s trochou cviku zvládnete i jedním prstem, přestože se žádný prolis k tomu určený na těle základny nenachází.

Základna s klávesnicí a touchpadem je potažená umělou tkaninou Alcantara, kterou jsem si osobně oblíbil natolik, že ji u ostatních počítačů (včetně nedávno testovaného Surface Booku 2) postrádám. Alcantara poskytuje velmi pohodlnou oporu pro dlaně, je velmi odolná a v zimě na ní nemrznou ruce. Základna má klínovitý tvar, v přední části je nižší, což pro ruce znamená plynulý přechod mezi stolem a klávesnicí bez jakýchkoliv nepříjemných ostrých hran.

Co je to Alcantara a jak ji vyčistit?
Alcantara je obchodní název pro umělou tkaninu připomínající semiš. Je vyrobena z 68 procent z polyesteru a z 32 procent z polyuretanu, přesné složení je ale obchodní tajemství italské firmy Alcantara SpA. Název pochází z arabského slova „al qantara“, což v překladu znamená „most“, Alcantara má být totiž jakýmsi mostem mezi kůží a bavlněnou tkaninou. Kromě povrchů klávesnic počítačů Surface se používá např. v interiérech automobilů, v módním a interiérovém designu, stejně tak i v jachtingovém a leteckém průmyslu.
Tkanina dobře vypadá, je měkká, a přesto velmi odolná a trvanlivá. Je také 100% uhlíkově neutrální a zcela bez živočišného původu. Jedná se do jisté míry o luxusní materiál, jeho cena však není vyšší než u kůže, byť např. u automobilů Porsche stojí stejně.
Pokud se vám podaří si Alcantaru ušpinit, je čištění podle Microsoftu poměrně snadné – stačí teplá voda s jemným tekutým mýdlem a látka, která nepouští vlákna. Ušpiněné místo pak lehce otíráme, dokud nedojde k vyčištění. Pokud tento recept selže, je možné zakoupit některý ze speciálních čističů na tento povrch.
Samotné psaní na Surface Laptopu 2 bych pak přirovnal k pohádce, která má šťastný nejen konec, ale i začátek a střed. Pro diváka to může být trochu nudné, ale přímý zúčastněný ocení, že mu osud nehází žádné klacky pod nohy. Jednotlivé klávesy mají perfektní rozmístění, precizní odezvu, příjemný zdvih a rovnoměrné podsvícení ve třech různých intenzitách.

Stisk každé klávesy je doprovázen uspokojivým a jistým kliknutím, nedochází k žádným vynecháním nebo naopak zdvojeným napsáním znaku. Psaní na klávesnici Surface Laptopu je zkrátka jeden velký koncert, klaviatury v Redmondu zkrátka umí mnohonásobně lépe než v Cupertinu.
Podobně precizní zážitek nabízí i multidotykový touchpad se skleněným povrchem, který není přehnaně velký, takže při jeho obsluze není nutné pohybovat celou rukou, ale pouze prstem vyslaným z opřené dlaně. Touchpad podporuje spoustu rozličných gest, které si lze v systému Windows navolit pro 2 až 4 prsty. Během používání jsem nepocítil ani na vteřinu potřebu připojit si myš.
Za konstrukční zpracování si Surface Laptop 2 zaslouží ta nejvyšší hodnocení, stejně tak i za kompaktní rozměry a hmotnost. Ještě mám v živé paměti svá školní léta, kdy měl běžný notebook hmotnost téměř 3 kilogramy a dalšího 0,5 kg vážila cihla adaptéru, bez něhož počítač vydržel maximálně tři hodiny. Surface Laptop 2 je na tom o poznání lépe, váží pouze 1 a čtvrt kilogramu a vydrží trojnásobně déle.
Displej: perfektní podívaná
Surface Laptop 2 používá stejný displej jako nedávno recenzovaný Surface Book 2, můžete se tak těšit na přesné barvy (95 % pokrytí sRGB gamutu), slušný jas (okolo 400 nitů) a relativně rovnoměrné podsvícení po celé ploše (je lehce silnější při okrajích, zejména v rozích). Zamrzí snad jen lesklý povrch, s nímž můžete za velmi ostrého slunce bojovat, nejedná se ale o nich horší situaci než u konkurenčních zařízení.
Displej počítače má na řadu Surface obvyklý poměr stran 3:2, což na úhlopříčce 13,5″ při rozlišení 2 256 × 1 504 pixelů činí jemnost 201 bodů na palec. Nejedná se o rekordní hodnotu, přesto jednotlivé pixely při práci z běžné vzdálenosti nemáte šanci rozpoznat. Netradiční poměr stran je vhodný pro práci, pokud však notebook používáte pro časté přehrávání videí, jiné zařízení s poměrem 16:9 pro vás jistě bude rozhodně vhodnější.
Surface Laptop 2 disponuje snímačem okolního osvětlení, takže je možné nechat si jas displeje korigovat automaticky; jinak se v centru akcí nachází pohodlný posuvník. Z centra akcí lze také zapnout (automaticky nebo manuálně) noční režim a utlumit tak modré barevné spektrum, což se hodí především při práci v pozdních nočních hodinách.
Panel Surface Laptop 2 je dotykový, ovšem chuť ovládat jej prsty jsem měl výrazně menší než u ostatních zařízení z rodiny Surface. To samé platí i o používání stylusu Surface Pen; ač jsem si jej u ostatních testovaných počítačů velmi oblíbil, u Surface Laptopu 2 mě jeho používání nelákalo. Jednak kvůli nekonvertibilní konstrukci, jednak také kvůli tomu, že se displej má v kloubu mírnou vůli a pod tlakem stylusu (a vlastně i prstu) pruží.
Surface Pen také nemá příliš dobře řešené uchycení na počítač, magneticky se „lepí“ na spodní část zad. Svůj Surface Pro jsem zvyklý přenášet v tenké neoprenové tašce s připojeným perem na straně, u tohoto počítače bych však s touto praxí neuspěl.
Buď by stylus na zádech způsobil bouli, popř. by se oddělil a v zavazadle samovolně cestoval, což by počítač mohl odnést několika šrámy. Proč Microsoft sáhnul k tomu řešení je vcelku pochopitelné – víko počítače je oproti ostatním Surfacům příliš tenké a stylus by na něj ze strany nalepit nešel.
PanzerGlass Edge to Edge Privacy: nenechte se špehovat
Ačkoliv displej Surface Laptop 2 chrání sklo Gorilla Glass 3, my jsme dostali na otestování přídavné sklo Panzer Glass Edge to Edge Privacy, které (jak název napovídá) slouží k tomu, abyste obsah na displeji viděli pouze vy a nikdo jiný. Já osobně nejsem příznivec nalepovacích skel jakéhokoliv druhu, na svém smartphonu je také nenosím, a to kvůli ke své nešikovnosti při nalepování, estetice a snížené citlivosti dotykové vrstvy. Toto je ovšem zcela jiný případ.
Jak již název napovídá, PanzerGlass Edge to Edge Privacy slouží k zajištění soukromí, resp. k zabránění cizím očím odezírat z displeje citlivé informace. Zatímco současné displeje se chlubí prakticky neomezeným úhly, z nichž lze dění sledovat bez známek zhoršení obrazové kvality, sklo od PanzerGlass vás vrátí o mnoho let zpět – už zhruba od úhlu 30° přestává být viditelný obsah na vzdálenější části zobrazovače, okolo úhlu 45° už dojde ke zmatnění celého displeje.
Ze sousední židle tak bude váš počítač proti zvídavým pohledům chráněn, pokud však někdo bude stát za vámi a koukat přes rameno, neochrání vaše citlivé údaje ani toto sklo. Ochranný filtr navíc zmatňuje pouze vodorovný úhel, čím výše se budou oči „záškodníka“ nacházet, tím větší má šanci se z displeje něco dozvědět. Sklo má navíc poskytnout displeji ochranu vůči poškrábání či rozbití, tuto funkci jsme však nezkoušeli.
Počítejte s tím, že sklo vám sníží průsvitnost
Bohužel nalepením skla na displej musíte počítat s tím, že se celkově sníží jeho průsvitnost, byl jsem poměrně nepříjemně překvapen, o kolik. Se sníženou citlivostí dotykové plochy jsem žádné problémy neměl, ovšem jak jsem uvedl v předchozí kapitole, dotykový displej jsem používal zřídkakdy. Panel má zaoblené okraje, takže gesta prováděná ze stran naštěstí nijak neřežou do prstů.
PanzerGlass Edge to Edge Privacy se nanáší stejně jako jakékoliv jiné ochranné sklo např. pro smartphony – nejprve je displej zapotřebí očistit od mastnost a prachových nečistot přiloženým vlhčeným hadříkem a samolepkou.
Po dokonalém očištění je pak možné ochranné sklo přilepit, při této velikosti je však oproti smartphonům obtížnější vycentrování. Jakmile je sklo usazené na místě, stačí zatlačit na střed a dojde k jeho „přilepení“. Jako zázrakem se mi vše povedlo hned napoprvé, bez bublin a bez snítek prachu mezi skly.
I minulé počítače Surface jsme testovali s příslušenstvím navíc:
Surface Pro 6 s perem Surface Pen, klávesnicí Type Cover a myší Surface Arc Mouse
Surface Go s perem Surface Pen, klávesnicí Type Cover a myší Surface Mobile Mouse
Surface Book 2 s perem Surface Pen a kolečkem Surface Dial
Hardware: nenechá vás čekat
Nyní se ale vraťme nazpět k Surface Laptopu. K testování zařízení obvykle dostáváme buď maximální možnou výbavu, nebo alespoň zlatou střední cestu, kterou si koupí co největší množství zákazníků. V případě Surface Laptopu 2 nám ale Microsoft zapůjčil naprostý základ, v jehož útrobách tepe procesor Intel Core i5-8250U z rodiny Kaby Lake Refresh ve spolupráci s 8 GB RAM.
Oproti sedmé generaci „účkových“ procesorů Intel Core je zde citelný nárůst výkonu, a to díky zvýšení počtu procesorových jader ze dvou na čtyři. Jejich základní takt činí 1,6 GHz, ovšem díky funkci turbo může krátkodobě narůst až na 3,4 GHz. V těchto taktech už ale spotřeba energie překračuje typických 15 Wattů.
Procesor je chlazen aktivně, avšak větráček je zcela neslyšitelný a počítač se nijak výrazně nezahřívá. Výduchy chlazení jsou ukryté na zadní straně klávesnicové základny a směřují dolů. Počítač rozhodně není žádný trhač asfaltu, avšak pokud nevyžadujete příliš velký grafický výkon (který zajišťuje integrovaný čip Intel UHD Graphic 620), nebudete nijak omezeni.
Svižné Windows 10
Práce se systémem je svižná a 8 GB RAM je dostatečná porce, aby se běžící aplikace po přepnutí na jinou neuspávaly. Jistě, na hraní složitých her nebo stříhání videa tento počítač není, ovšem při běžných činnostech jako je brouzdání po internetu, práce v Office nebo konzumace multimédií se cítí jako ryba ve vodě.
Může za to i rychlé SSD úložiště, které v našem stroji dosahuje kapacity pouze 128 GB, z čehož si ještě zhruba 30 GB ukousne systém a přeinstalované aplikace. Nutno však podotknout, že v době cloudové jsem na jeho limity nenarážel ani v nejmenším, a to zejména právě kvůli slovům o pár řádků výše – pro složité 3D hry a stříhání videa tento stroj není určen. Bohužel vnitřní paměť není možné rozšířit paměťovou kartou, jak je u ostatních počítačů Microsoft Surface obvyklé.
Konektivita: chtělo by to víc portů
Slavné to není ani se zbylou konektivitou, tu kabelovou zastupuje jen jedno USB-A (USB 3.0), Mini DisplayPort, sluchátkový jack a proprietární magnetický Surface konektor, který slouží k nabíjení a také k rozšíření portů skrze speciální dokovací stanice. Počítači by určitě slušelo minimálně jedno USB-C a rozhodně i čtečka paměťových karet.
Bezdrátově počítač dokáže komunikovat buď skrze Bluetooth 4.1 nebo Wi-Fi 802.11ac. V obou případech se tedy jedná o starší generace technologií, ovšem žádné problémy s tím spojené jsem nezaznamenal. Citlivost Wi-Fi je na slušné úrovni, s dostupností signálu jsem neměl problémy ani v místech, kde se některá zařízení odmítají připojit.
Baterie a výdrž: vydrží víc než byste čekali
Microsoft ve specifikacích Surface Laptopu slibuje výdrž až 14,5 hodiny při přehrávání lokálně uloženého videa a já nemám důvod mu nevěřit. Peripetie s nadstandardně rychlým vybíjením způsobeným jednou nešťastnou aktualizací naštěstí rychle vyprchaly, a poté se již počítač ukázal být velmi spolehlivým a neutahatelným pracantem. Osmihodinovou pracovní dobu (minus přestávka na oběd) přečkal bez obtíží, a ještě si na cestu domů nesl slušných 30 procent k dobru.
Nabíjení probíhá skrze proprietární Surface konektor, jehož největší výhoda tkví v magnetickém připojení; počítač si tak ze stolu zakopnutím o kabel nestrhnete ani omylem. Nabíječku tvoří dvě části – samostatný kabel do sítě a pak vcelku kompaktní cihlička s kabelem zakončeným magnetickým oboustranným portem.
Adaptér s výkonem 44 Wattů zvládne počítač nakrmit z 0 na 100 procent za přibližně dvě a půl hodinky. Sympatické je, že na cihličce se rovněž nachází jedno klasické USB-A, které lze využít např. k dobíjení smartphonu. Na cestách tak můžete nechat ostatní adaptéry doma, musíte se však spokojit se slabým výkonem 5 Wattů.
Operační systém: klasická Windows 10 Home
Na Surface Laptopu 2 běží klasická Windows 10 v edici Home se vším, na co jste zvyklí. Navíc je zde pouze aplikace Surface, která umí zobrazit informace o stavu nabití oficiálního příslušenství, kalibrovat Surface Pen a také poskytnout informace o stáří stroje a stavu záruky. Systém na daném hardwaru běží jak z praku, a to i přesto, že jsme na test dostali tu nejslabší konfiguraci.
Pokud by vás Windows 10 Home jakkoliv omezovaly absencí některých pokročilých funkcí, je možné jednoduše z Microsoft Store provést upgrade na verzi Pro; příplatek činí 3 999 korun.
Přihlašování do systému Windows značně usnadní funkce Windows Hello, kterou u tohoto počítače reprezentuje infračervený snímač obličeje umístěný nad displej po boku webkamery a dvou mikrofonů.
Nevím, zda se mi u testovaného zařízení podařilo svůj obličej naskenovat za těch nejlepších možných podmínek, ale ze všech Surfaců, které jsem dosud testoval, mě Surface Laptop 2 rozpoznával nejlépe a nejrychleji. S maximální spolehlivostí a bleskovou rychlostí stačilo otevřít víko a bum… uživatel je přihlášen.
Počítač disponuje velmi základní webamerou s HD rozlišením, takže se hodí pouze na videohovory přes Skype. Obličej uživatele je naštěstí bez problémů rozpoznatelný i za zhoršených světelných podmínek.
Hodnocení a závěr: velmi povedený notebook
Přiznám se, že Surface Laptop 2 mě příjemně překvapil. Premiéra první generace mě trochu zklamala, protože jsem od Microsoftu očekával víc než jenom „obyčejný“ notebook, avšak po dvou měsících soužití mě o svých kvalitách přesvědčil.
https://www.youtube.com/watch?&v=jSS5SKs4UA0
Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o Surface Pro 6 v jiném těle – používá stejné procesory, kapacity pamětí i portovou a bezdrátovou výbavu. Skoro Microsoft podezřívám, že vzali základní desku Surface Pro 6 a osadili ji do jiného šasi s displejem Surface Booku. Výsledkem je ale překvapivě dobrý notebook, který se pyšní dostačujícím výkonem, příjemnými rozměry a hmotností, kvalitním zpracováním, příjemným displejem, skvělou výdrží a naprosto dokonalou klávesnicí.
Zápory se v případě Surface Laptopu 2 hledají obtížně, napadá mě snad jen omezená portová zásoba s absencí USB-C a slotu na paměťovou kartu a pro někoho netradiční poměr stran displeje 3:2. Podivné je také uchycení stylusu Surface Pen, ovšem u tohoto počítače jsem se zcela obešel i bez něj.
Pokud ve svém počítači neukrýváte kvanta Bitcoinů či jiné citlivé údaje, nepovažuji za nutnou ani dodatečnou investici do testovaného skla od PanzerGlass, které stojí asi 1 500 korun navíc. Mně osobně sklo zklamalo nepřehlédnutelným utlumením maximálního jasu.
Surface Laptop 2 je zkrátka velmi dobře fungující zařízení samo o sobě, a tak jedinou překážkou při koupi může být jeho cena. Naše konfigurace s procesorem Intel Core i5, 8 GB RAM a 128GB SSD přijde na českém trhu na zhruba 26 tisíc korun. Za tyto peníze by počítači slušelo alespoň dvojnásobné úložiště, za to si ovšem Microsoft řekne o neadekvátních 6 tisíc korun navíc. Kvalitní 128GB SD/microSD karta přitom přijde pouze na desetinu, bohužel ji však není kam zasunout.
Už jen z tohoto důvodu bych dal přednost Surface Pro 6, který lze ve stejné konfiguraci sehnat za podobné peníze (někde dokonce i levněji s klávesnicí zdarma). Musíte sice oželet menší displej, za to však dostanete mnohem univerzálnější zařízení. Pokud však sháníte tradiční notebook bez jakýchkoliv dalších vychytávek a nevadí vám nízká paměť či velký příplatek za vetší, Surface Laptop 2 vám rozhodně můžu doporučit. S příchodem nové generace, která bude představena už zítra, se dá navíc předpokládat, že Laptop 2 dostane ještě zajímavější ceny.
Microsoft Surface Laptop 2

Klady
- kvalitní zpracování
- perfektní dotykový displej
- skvělá klávesnice a přesný touchpad
- dostatečný výkon
- slušná výdrž na jedno nabití
- bleskurychlé odemykání obličejem
Zápory
- oproti ostatním Surfacům není konvertibilní
- slabá portová zásoba
- chybí slot na paměťovou kartu
- vysoké příplatky za vyšší paměťové konfigurace