Domů » Články » Microsoft Surface Campus: skládací počítač se dvěma displeji poběží na Windows 10X (oživeno)

Microsoft Surface Campus: skládací počítač se dvěma displeji poběží na Windows 10X (oživeno)

Na zítřejší den je nachystána tisková konference Microsoftu, na níž budou představené nové počítače z rodiny Surface. S jistotou můžeme potvrdit příchod vylepšených modelů Surface Pro a Surface Laptop, přičemž oba počítače dorazí i ve dvou zbrusu nových příchutích. Design připravovaných zařízení den před premiérou odhalil informátor Evan Blass alias @evleaks, který zveřejnil tiskové snímky na svém Twitteru.

surface 1

Surface Pro 7

Prvním chystaným zařízením bude přímý pokračovatel tabletu Surface Pro 6. Microsoft u nové generace evidentně nesáhne ke změně designu, který je prakticky neměnný od roku 2015, těšit se tak můžeme na tradiční zařízení s 12,5″ displejem a výklopným stojánkem.

surface pro 7 4

Jedinou na první pohled viditelnou změnou je výměna MiniDisplay portu za modernější USB-C, po čemž mnoho uživatelů volalo. Surface Pro 7 by si měl ponechat procesory od Intelu, avšak v nové desáté generaci.

Surface Pro 7 si má také nechat podporu stávajících klávesnic Type Cover i klasického stylusu Surface Pen.

Surface Pro on ARM

Microsoft také představí zbrusu nový Surface, který bude pohánět ARMový čipset Qualcomm Snapdragon 8cx. Tento čip by měl být podle benchmarků podobně výkonný jako mobilní Intel Core i5, ovšem zároveň značně efektivnější. Čipset také umožní budovat tenčí a lehčí zařízení, z čehož má nový Surface Pro těžit.

surface arm 4

Na první pohled má tablet tenčí tělo a také tenčí rámečky okolo displeje, jehož úhlopříčka by se měla zvětšit z 12,5 na 13 palců. Boky tabletu jsou šikmé a nachází se v nich tlačítka a porty – vlevo měnič hlasitosti a dvojice USB-C konektorů, vpravo pak najdeme zamykací tlačítko společně s magnetickým Surface konektorem.

Kvůli portům a tlačítkům nebude možné na boky připnout stylus Surface Pen. Ten s tímto zařízením dorazí v nové generaci s pozměněným designem i způsobem napájení – pero přijde o standardní kruhový průřez a bude se nabíjet bezdrátově. Kolébka na něj se bude nacházet v horní části klávesnicového krytu, kromě toho bude Microsoft prodávat speciální nabíjecí kolébku, jejíž existenci nejprve potvrdila certifikace FCC, vzhled poté odhalil novinář Brad Sams.

surface pen cradle

Doufáme, že tento způsob nabíjení nebude jediný, a že se cívka pro bezdrátové dobíjení bud nacházet na těle tabletu, např. na jeho horní straně. Stejně tak nevíme, zda nový Surface Pen bude podporován u Surface Pro 7, nebo si tento tablet ponechá kompatibilitu pouze se stávajícím perem.

Nový ARMový Surface také dostane slot na SIM kartu a nativní podporu sítí 4G; antény budou ukryté v horní části těla, která bude zakončena plastovým proužkem.

Surface Laptop 3

Vylepšen bude i stávající Surface Laptop. I tento počítač patrně získá konektor USB-C a údajně i nové procesory od AMD. Obrázky odhalují několik barevných variant, přičemž některé si ponechají Alcantara povrch klávesnice, zatímco jiné budou mít pouze hliníkové tělo.

surface laptop 13 4

V prostoru nad klávesnicí je viditelný plastový proužek narušující hliníkové tělo, v něm budou pravděpodobně ukryty antény bezdrátových sítí. Zda dojde i na podporu 4G, v tuto chvíli nevíme.

Spekuluje se také o vyjímatelném SSD, což by bylo velmi zajímavé.

Surface Laptop 3 15″

Surface Laptop dostane i nového sourozence, jehož displej naroste do 15″. Dá se předpokládat, že až na větší tělo zůstane většina parametrů stejná.

surface laptop 15 4

Na zveřejněných renderech je rovněž vidět klávesnice bez typického Alcantara povrchu, i přes vzniklé okolní místo Microsoft nesáhne k doplnění klávesnice o numerický blok či o větší výduchy reproduktorů; ty patrně zůstanou schované pod klávesnicí.

Surface Campus

Posledním představeným zařízením by měl být skládací počítač se dvěma displeji vyvíjený pod kódovým označením Centaurus. @evleaks sice nezveřejnil žádné jeho obrázky, odhalil však prodejní název – Surface Campus.

Toto zařízení má podle nejčerstvějších informací pohánět zbrusu nová verze Windows, pojmenovaná jako Windows 10X. Má se jednat o moderní systém navržený speciálně pro skládací počítače s jedním ohebným nebo dvěma plochými displeji. Tento systém má být schopen spouštět moderní i standardní desktopové aplikace, všechny však v izolovaných kontejnerech.

Podle starších informací má být systém Windows 10X postaven na novém moderním jádru Windows Core, které má být později společné pro Windows na všechny typy zařízení. Zvláštní funkce pro jednotlivé typy zařízení mají být do tohoto systému doplňovány modulárně.

Tisková konference Microsoftu se odehraje zítra, zahájena bude v 16:00 našeho času.

Oživeno 1.10. v 15:45: doplněny informace o novém Surface Pen a o Surface Campus

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. No opět jen sliby a realita velká bída. Tak jen doufám že to není všechno nebo že to není pravda. Surface Pro prostě musí mít menší rámečky, tloušťku i hmotnost než Samsung S5e a iPad jinak to bude zas otloukánek a podprůměrné zařízení..

  2. Surface Go 2 nebude? Na ten jsem se tesil nejvice…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).