Domů » Bleskovky » Microsoft Sticky Notes 3.0: poznámkové štítky zamíří na mobily a budou synchronizované

Microsoft Sticky Notes 3.0: poznámkové štítky zamíří na mobily a budou synchronizované

Součástí operačního systému Windows 10 je miniaplikace nazvaná Sticky Notes, což je digitální obdoba lepících poznámkových štítků, které v tomto případě nelepí na ledničku, ale na systémovou plochu. Na štítky lze psát ručně stylusem, u vybraných jazykových mutací dokonce umí Cortana z poznámek „vyzobat“ důležité informace (adresa, termín) a pracovat s nimi v dalších aplikacích.

Lepší formátování textu a synchronizace poznámek

Sticky Notes se nyní připravují na svůj zatím největší update, který aplikaci dostane i do světa smartphonů. Už se totiž nebude jednat o jednoduchý poznámkovník svázaný s jedním zařízením, ale o synchronizovanou multiplaftormní aplikaci. Sticky Notes půjde přihlásit k Microsoft účtu a poznámky vytvořené na jednom zařízení se rázem objeví na zařízení jiném. Text na jednotlivých lístečcích formátovat, a pokud nebudete chtít mít plochu počítače nepřehledně zalepenou lístečky, bude možné tyto poznámky sdružovat do jednoho „hubu“ s vyhledávacím řádkem.


Co Microsoft zatím oficiálně neprozradil, ale už se o tom delší dobu šušká, Sticky Notes zamíří i na smartphony, kde budou umět ty samé věci, do na počítačích s Windows. Vaše jednoduché poznámky tak budete mít neustále po ruce, aniž byste museli používat obří aplikace jako OneNote, Evernote, apod.

Až příští rok

Bohužel na nové Sticky Notes si ještě nějaký čas počkáme, aplikaci bude možné testovat nejprve na Windows 10 a to skrze Insider kanál Skip Ahead. V něm je aktuálně testovací verze 19H1, ze které se narodí velká jarní aktualizace pro rok 2019.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
uni
Uživatel
uni

Obří aplikace užívat nemusíme. Google Keep+třeba browser o velikosti několik MB?

Tray1
Uživatel
Tray1

No jasně, ale tady jde taky o tu jednoduchost a pohodlí a že to máš rovnou na ploše
Jsou to dvě různé použití

uni
Uživatel
uni

Věci na ploše jsou nepoužitelné. Jeden monitor něco, druhý monitor něco, ppi, rozlišení, rotace,… člověk pak nedělá nic jiného, než furt přerovnává věci na ploše, brrr. Tam max několik ikon, dočasně.

Tray1
Uživatel
Tray1

Když myslíš. Znám mnoho lidí a i sebe, co poznámky na ploše používají.

Je mnoho případů, kdy se to takto př ruce, na očích opravu hodí mít
?

uni
Uživatel
uni

Tak u statického PC asi ano, ale u laptopu/tabletu, kde se dost mění zobrazovaná plocha je to skutečně k prdu.

Tray1
Uživatel
Tray1

To jo. Na tabletu jo. Tam to mám jen popsaný pomocí pera a Windows Ink. Načmáral jsem tam nějaký blbiny jen na zkoušku a od té doby jsem to tam nechal. Prostě jen tak.

Ale na školním laptopu používám poznámky dost. To i spolužák Macař, nějaké používá na Macu.

Opravdu, mnohdy se to velmi hodí.

uni
Uživatel
uni

Tray1: Ale téma není zda ano či ne používat poznámky, těch mám plné pytle:), ale že je k ničemu je mít na ploše, která není statická, neustále se jí mění podmínky a Winy jsou v tomto zoufalé.

Tray1
Uživatel
Tray1

Tak plocha je výchozí místo. Lidi, když jdou od PC, tak zminimalizují práci. A poznámek si všimneš. Stejně tak po startu PC. Případně se odhlásí a tam by se hodila možnost je zobrazit i na lockscreenu.

U mě to funguje fajn. Při práci na PC si jich všimnu často. Občas zmenším okno, při vypínání/spuštění PC apod. Vždy si připomenu tu informaci, kterou tam mám. ?

Jaké řešení by jsi chtěl spíše ty, že říkáš, že to není zrovna dobrý na Winech?

uni
Uživatel
uni

Tray1: Pozor, mícháš dvě věci. Co je zoufalé na Windows je správa ploch jako takové, včetně příp. práce s okny. Tohle je trvalá bolest Winů, která se stupňuje s rozšiřováním PPI, formátů displejů, apod.

Primární připomínky mám osobně na fyzických lístečcích, to jsou prakticky ty max pro další den. Jinak člověk jede klasiku, Keeps, Trello, atd. Ale to je pro každého jinak. Jen opakuji, že jakákoli správa věcí na Windows Ploše je tragická a nepoužitelná, nemíchat s dalšími tématy:)

Q
Anonym
Q

ui: sice je to stale zufale, ale nikto nic lepsie nevymyslal

Tray1
Uživatel
Tray1

Můžeš to prosím Uni rozvést? Co ti vadí?

Mě třeba na Macu naopak chybí window snipping, náhledy oken na Docku či funkce zatřesení oknem. ?

Jako není to dokonalé, jistě, ale co je na tom tak špatného? ?

uni
Uživatel
uni

Tray1: Toho je, jen si vybavit. Např. při přetahování okna z monitoru na monitor se správně neobnovuje poměr přetahovaného okna. Odpojení druhého monitoru rozhodí laylout, atd. Jak jsem psal výše. zkrátka pracovní plocha, co se moc k práci použít nedá. Ad funkce, dost komplexní téma, náhled okna je mi např. zcela ukradený a zatřesení bych nejradši vypnul, ale třeba je dobré minimalizování kliknutím na ikonu v taskbaru. OSX pak zase umí rozhodně lépe pracovat s více plochami (nepochopím proč v W10 nefunguje na to gesto v touch režimu, omg) či spřažená okna aplikací. Každý systém má své. Nicméně práci s… Číst vice »

Tray1
Uživatel
Tray1

Aha, díky za vysvětlení. Už vím, o čem mluvíš a souhlasím. ?

imperator
Anonym
imperator

Je to take divné – MS sa snaží stále niečo prináša a je to OK. Ale tým rozdelením na updaty je to také neprezentačné – niekto skusil 10tky na zaciatku neslo to a ono – nemalo to tie a tie funkcie a zije v tom dodnes hoc prebehlo x updatov. Rovnako sa nedá robit ani velka “show” predstavení viacerych funkcii kedze vychadzaju pozvolne a su zabalene do mensich aktualizacii. Niekedy sa clovek na windows “tesil” a hned ho instaloval – uz len pre tu srandu. Teraz sa skor boji nainstalovat aktualizaciu ze ms skor nieco domrvil nez pridal.

Tray1
Uživatel
Tray1

Hm, to se mi nestává. Ale je fakt, že jsem prováděl rololback kámošově PC. Nějak ze začátku nedával desítky.

Jinak updaty jsou teď každý půlrok i když menší, i tak je tam většinou kupa novinek. Ale mohli by je lépe pojmenovávat. Jak původně třeba podle Halo apod. Aby ty updaty měli nějaké jméno pod kterým si to uživatel zařadí. Hele mám Windows 10 Redstone a ne mám Windows 10 2018 1H nebo jak se to označuje popř. Anniversary update. To je označení buď pro dev a to druhé je prostě nic neříkající a neznělé.

Karle
Uživatel
Karle

Výsledné verze se prostě jmenují rrmm, tedy následná podzimní bude 1809. To je určitě lepší, než vzpomínat, kdy vyšla např. Creators Update.

1H se týká interního značení vyvíjených nových verzí a k uživatelům se nedostane – pokud jej nechtějí testovat (ale to už nemohou, insiderský kanál Skip Ahead je už plný a další testery nebere).

Tray1
Uživatel
Tray1

Souhlasím ??

Q
Anonym
Q

no lepsie by bolo raz za rok. takto s tym maju prilis vela roboty a casto odkladaju lebo nestihaju

mposvar
Anonym
mposvar

Pohodlnost a lenost.
Lidský mozek je řešení – bez nutnosti dobíjení…
Lidská populace hloupne, tohle někdo řídí a něco tím sleduje.

Tray1
Uživatel
Tray1

Poznámkami na ploše Windows ?‍♂️

Tray1
Uživatel
Tray1

lidský mozek není harddisk schopný udržet si crystal clear vzpomínky. Je normální, že v dnešní době, kdy je mnohem větší náročnost a požadavků na člověka, nebude schopen udržet veškeré myslšenky, povinnosti a podobně. Proto si je píšeme. Píšeme si je do kalendářů, poznámkových bloků a lepící papírky, a je jedno, zda virtuální. Ty si vše pamatuješ? Pochybuji, že máš dokonalou eidetickou paměť.
Takže jsi si určitě někdy něco napsal a tedy ,podle tvé premisy, hloupneš.

mposvar
Anonym
mposvar

Ale ano, je.
Není to normální.
Vše má svoje limity, které si musí nastavit každý sám.
A moje odpověď – ano, to co je nutné si pamatuji a nepotřebuji k tomu elektroniku.

Tray1
Uživatel
Tray1

Ne každý ovšem může takto fungovat. Někdo má skutečně mnoho věcí n zapamatování a ještě se nabalují, případně je mnoho různých případů. Svět není stejný všude jako tvůj způsob fungování. A stejně to platí o tvém vnímání a potřebách a nárokách. Nemůžeš svět takto zobecňovat.
Tvá úvaha je naprosto mimo.

Stejně tak by jsi mohl osočit lidi stovky či tisíce let zpátky za to, že si dělali někde poznámky. Ano, JE to normální. Ne, neříkám, že si máš dělat poznámky na úplně všechno. Ale normální to proboha je. ?

Tray1
Uživatel
Tray1

řeknu ti příklad. Někde při konverzaci se začnete bavit o kavárně. Kavárně, o které jsi nikdy neslyšel a navíc na místě, které neznáš. Tato informace není nijak pro běžný život důležitá, ovšem řekneš si, proč tam někdy nezajít. Prostě si to napíšeš a dál se nad tím nemusíš zabývat. Takové informace se totiž velmi lehko ztratí v další konverzaci a během dne, případně zcela zapomene na prohození dvou vět obsahující tuto informaci.

Zvlášť, má-li člověk spoustu povinností, na kterými uvažuje, je tato informace vytlačena.

Může se stát. Příklad.

uni
Uživatel
uni

mposvar: Tak to ti závidím, že se hrabeš jen v jednom projektu. Já ve skoro 10ti a fakt to bez organizačních nástrojů nedávám, to bych pěkně brzo letěl na dlažbu:)

mposvar
Anonym
mposvar

…Vše má svoje limity, které si musí nastavit každý sám.
A někdy si vzpomeň, bude to trvat možná roky.
A ano, tak kde jsem měl možnost poznat důsledky Tebou popisovaného přístupu lidí k sobě, tam já opravdu nemusím, aneb když nemůžeš – přidej víc…
Jo a o písemných záznamech na papír s tužkou v ruce to myslím tady není a nebylo.

mposvar
Anonym
mposvar

uni
Já zase závidím lidem od kterých se stále učím.
Tam kde jsi, tam jsem už byl…

lukass71
Uživatel
lukass71

Ty uz si fakt trochu na psychiatra, ne?

Tray1
Uživatel
Tray1

mposvar
Ty jsi tak dobře mimo. ?
Myslím to i s mírně pozitivním tónem, ale zároveň s myslím, že skutečně tak trochu mimo. Dostal jsi mnoho důvodů, reálných, opodstatněných a zcela logiku dávající. Žiješ v jiném, zřejmě nějakém jednoduchém, světě. Tahle konverzace nemá plodného ovoce. ?

Uni
Přesně tak. Toto opravdu nechápu. Člověk by se musel zbláznit unést všechny informace. mposvar ještě zatím buď ani nestuduje či nepracuje nebo žije v nějakém naprosto jednoduchém světě.

Jiri
Anonym
Jiri

milos je stara skola. Dlouho si vystacil s tlacitkacem, pak s velkou pompou presel na o neco chytrejsi system W10M, ktery byl jeste schopny chapat. Android i iOS uz jsou mimo jeho schopnosti.

mposvar
Anonym
mposvar

Tray1
A nebo je to všechno jinak.

Jiri
Ano, to jsem celý já.
Dokonce ani ten W10M nechápu vlastně dodnes.
Jsem to ale já popleta viď?

Tray1
Uživatel
Tray1

A nebo jsme všichni okurky v láku ?

Q
Anonym
Q

ano, ale ked sme obklopeni technikou, tak spohodlnieme a tym aj hlupneme. vid dnesne decka, memorovat text a suvisle sa vyjadrovat je pre nich nadludsky vykon

Tray1
Uživatel
Tray1

Q no to bych opravdu neřekl. Ba právě naopak jsem kolikrát překvapený, jak dobře se kolikrát vyjadřují. A hlavně na jaké úrovni angličtiny. Neříkám, že všichni, to ne. Záleží, jak se technika používá. Generalizovat ideu „Kvůli technice hloupneme“, není správné. To je jako tvrdit, že kvůli ohni jsou požáry a kvůli elektřině větší počet mrtvých na železnici. Souhlasím, že mohou někteří hloupnout, když do počítače tupě zírají a pouze hrají hlopupé hry. I když musím uznat, že ač mě Minecraft nebaví, toto není hloupá hra a učí kreativitě. Stejně tak Fortnite. Tyto Hry zlepšují reflexy a kreativitu. Naopak mohou upadat… Číst vice »

Q
Anonym
Q

tray ja sa tiez po niekolkych pivach excelentne vyjadrujem a speakujem uplne plynule :-) to blbnutie je relativne, stari rodicia sa v strednej skole ucili telefonovat a pisat na stroji. to dnes vie kazde male decko. ale dnes napriklad je problem s chapanim citaneho textu, sorry, to je degeneracia ked na maturite je otazka z chapania citaneho textu… toto napriklad volakedy bolo samozrejme.

lukass71
Uživatel
lukass71

„Q (neregistrovaný)Nahlásit | 23.8.2018 v 14:48 ano, ale ked sme obklopeni technikou, tak spohodlnieme a tym aj hlupneme. vid dnesne decka, memorovat text a suvisle sa vyjadrovat je pre nich nadludsky vykon“ Ah klasickej dedkovejskej pohled na soucasnou „mladez“. Samozrejme to vubec neni pravda, jak pise Tray. Dnesni deti jsou schopny se jednodusse bez memorovani plynule naucit cizi jazyk, kazdy den toho jen z internetu prectou tolik, co vetsina lidi drive ani za 3 dny- tj. psany test/cteni, z her/simulaci zlepsit reflexy/logiku/kreativitu. Dnes denne absorbujeme mnohem vice informaci nez kdykoliv predtim prave diky neustalemu pripojeni k internetu atd atd. A… Číst vice »

uni
Uživatel
uni

Nejsem si jist, že lidstvo hloupne. Např. tomu, že je Země placatá dnes věří méně lidí než v minulosti:)
Ale téma je spíše jiné. Spolu s tím, jak se prohlubují znalosti lidstva je logicky třeba se více specializovat v daném směru. V minulosti stačilo více méně znát jeden systém (pravděpodobně Windows) a byli jste „IT guru“, teď vezmeš do ruky různé Winy, OSX, Android (tam je vůbec bordel), macOS, WeaOS,… a všude takřka na startovní čáře, přitom toho máme plné kapsy.

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Lidský mozek je super počítač, dokáže udržet v paměti až 1 petabyte dat

[odkaz]

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Pak jsou tu ti, co trpí tkzv. digitální d4m4ncí a potřebují na vše Smartphone.

Tray1
Uživatel
Tray1

vy jste fakt jedna parta.

Ano, o této sutečnosti nám je myslím všem známo.

Fajn, tak ukaž, a ulož si tam třeba tera informací a za měsíc mi je zopakuj.

Mozek nefunguje na stejném principu jako naše disky htcjirko.

„Pak jsou tu ti, co trpí tzv. digitální d4m4ncí a potřebují na vše Smartphone.“

Pokud narážíš na běžné poznámky, opět, už jsme si to vysvětlili.

mposvar
Anonym
mposvar

Tray1
Že Ty si chceš povídat?

Tray1
Uživatel
Tray1

mposvar

Tak povídej ?

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Tray1

Ano, narazim i na bezne poznamky, to, ze si nic nepamatujes je tvuj problem, ale nesvadej to na mozek. Proste lenost anebo digitalni d4m4nce u tebe nastala. Nic vic za tim nehledej. Radeji jdi procvicovat mozkove bunky, odumrelo ti jich zrejme vice nez je zdravo.

lukass71
Uživatel
lukass71

achjo, zas genius htcjirka v akci. Proc bych se mel snazit si vsechno memorovat, kdyz je jednodussi efektivnejsi rychlejsi prijemnejsi presnejsi si veci zapisovat do poznamek/kalendare/pripominek? A vubec to nemusi byt ani digitalni, tohle uz lide delaji po tisicileti, ta digitalnost je jeste praktictejsi/rychlejsi.

Tray1
Uživatel
Tray1

htcjirka Kdo říkal, že si NIC nepamatuji? Podle této tvé ideologie přeonačování, a zveličování znamená, že když si dám pivo, jsem alkoholik. Zeptám se. Jsi takový génius, že si pamatuješ naprosto vše ze dne? A to třeba po dobu více jak týdne? Myslím i malé informace během dne, které člověk vypouští. Mé poznámky většinou zejí prázdnotou a jsou tam jen důležité, případně malé informace, které nechci, aby se ztratily pod dalšími, důležitějšími myšlenkami. Zvláště ve chvílích, kdy mám toho opravu hodně a potřebuji myslet nad mnoha věcmi. Nebo mě napadne kousek textu do práce do školy, jen tak při brouzdání… Číst vice »

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Aoo, veci ze dne, z tydne, mesice a vice i drobnosti nosim bez potizi v hlave. Jestli ty ne, tak je neco hodne spatne a plati to co jsem napsal vyse, pokud si to jeste pamatujes.. ?

Tray1
Uživatel
Tray1

Pak ti gratuluji, jsi génius! Jak říkám, mé poznámky většinou zejí prázdnotou. Ale občas si něco zapíši. V průběhu např. posezení s kamarády mě napadne pár vět, které chci přesně použít ve školní práci, tak si je zapíši a nechci nad nimi myslet. A to třeba i analogově do deníčku. Je to jen příklad. Nepředstavuj si, že je to tak každý den, každou minutu. Většinu si samozřejmě pamatuji, ale nevěřím ti, že si pamatuješ vše, já ti to prostě nevěřím. Všichni ostatní, jsou tedy podle tebe na tom s pamětí špatně, protože tohle normální není. Gratuluji ke tvé genialitě, i… Číst vice »

wsx
Anonym
wsx

Paměť není o genialitě, paměť je o cvičení. Je spousta technik na posílení paměti, různé cvičební metody, atd. Dobrou paměť si může vybudovat opravdu každý, to není o genialitě, ta je o přemýšlení a schopnosti rozhodovat. Sám jsem se za dob vysoké školy naučil ukládat si různé dokumenty do paměti (ne moc, třeba dvoustránkové, třístránkové, samozřejmě ne 200 stránková skripta) a pak si to v hlavě číst ve vlaku. Dnes to dělám taky, většinou v autě, když potřebuji nad něčím přemýšlet, ale nemůžu čučet do ntb. Všechno je to o vizualizaci v mysli, já si třeba představuji papírek, na který… Číst vice »

Tray1
Uživatel
Tray1

wsx
V pořádku, to chápu a naprosto souhlasím. ??
Ale snažím se poukázat na fakt, že existuje opravdu mnoho situací, kdy se může stát, že se nějaká myšlenka nedostane ani z krátkodobé paměti, do té dlouhodobé.
Prostě tam v dané situaci neskočí. A pro takové případy to použiji.

Tray1
Uživatel
Tray1

Já si osobně myslím, že s pamětí problém nemám, tak jak mě tu popsal htcjirka, a rád se v tom ještě zdokonalím. Jen jak říkám, jsou prostě situace, kdy člověk ví, že si to neuloží. Ať už je to třeba uprostřed nějaké párty.
Mluvím ze zkušenosti kamarádů, kteří rozhodně nejsou hloupí. ?

mposvar
Anonym
mposvar

Děkuji všem co píší za mne.
Jinak nejenom Tray1 že to je možné, ale zcela normální.
U lidí o kterých jsem psal je dokonce možné i to, že si dlouhodobě pamatují všechno dění okolo sebe do sebemenších detailů.
Mají mimořádná schemata a spoje, kde dochází ke zpracování informací.
Nejsem si však jist, že sedí u PC a hrají strategické hry jako Ty a myslí si, že jim to lepší mysl.
Jedno mi však říkali – kdo si hraje, nezlobí.

imperator
Anonym
imperator

Kto by povedal ze Sticky Notes rozprudia taku debatu.
Ja som uz v stave ze co si nenapisem to rovno zabudam, strasne kvantum informacii malickosti, tu pozriet to tu to, mail, uprava, cena, tu pridat tam ubrat hento tamto. Mam sice MacOS ale pouzivam mix sticky notes, poznamok, uloh a kalendara.

Zatial to ale funguje tak, ze chcem mat hlavu prazdnu a vsetko „pcham“ do tychto „poznamok“ tak aby som si povedal „vsetko poznacene hlava moze byt prazdna (od uloh a poznamok samozrejme ?)

Čo sa tyka textu mpsovara plne mu rozumiem aj ho chapem

Tray1
Uživatel
Tray1

Jinak k tomu, jak tvrdíš, že ,,Lidská populace hloupne“ No, možná je to pravda, to já nevím. Ovšem říct, že za to můžou poznámky Windows. Dobrý, dobrý. ??

Pokud je to pravda, může za to spíš to, že řešíme kraviny typu Lidská populace hloupne, kvůli poznámkám Windows. Jak Absurdistán. ?

mposvar
Anonym
mposvar

Tahle konverzace nemá plodného ovoce. ?.
Tomuto snad porozumíš, když jsi mi to sám psal.

Tray1
Uživatel
Tray1

škoda, tak nic