Domů » Bleskovky » Microsoft na nákupech: Za mobilní klávesnici SwiftKey údajně zaplatil 250 milionů dolarů

Microsoft na nákupech: Za mobilní klávesnici SwiftKey údajně zaplatil 250 milionů dolarů

Microsoft opět rozšiřuje portfolio svých služeb na konkurenčních mobilních platformách tím způsobem, že koupí úspěšný projekt, přidá do něj své nápady a změní mu jméno. Takto to v minulosti udělal například s kalendářem Sunrise nebo emailovým klientem Acompli, nyní potvrdil akvizici společnosti SwiftKey, která má na svědomí stejnojmennou softwarovou klávesnici pro Android a iOS.

Microsoft údajně za SwiftKey zaplatí 250 milionů dolarů (6,2 miliard korun), přičemž cílem akvizice nemá být primárně pouze získání klávesnice, která běží na cca 300 milionech smartphonů, ale především hlav, které za ní stojí. SwiftKey totiž nabízí unikátní prediktivní slovník a systém automatických oprav, který se učí návykům uživatele – například slangovým výrazům, přezdívkám a dokonce sleduje, kterým emotikonám dává uživatel přednost. Technologie SwitfKey by tak mohla pomoci Microsoftu v mnoha ohledech, například v oblasti umělé inteligence.

swift

Spoluzakladatel SwiftKey Jon Reynolds v roce 2013 ostatně uvedl, že jeho společnost se necítí být pouze výrobcem klávesnice, ale sama sebe vnímá se jako technologickou firmu věnující se jazykům. SwiftKey má více než 150 zaměstnanců v Londýně, San Franciscu a Soulu, v loňském roce společnost utržila 8,4 milionů dolarů. Ty získala na smlouvách s výrobci smartphonů, na nichž je klávesnice SwitfKey předinstalována, například u vybraných modelů BlackBerry či Samsung.

Tým SwiftKey je po dokončení akvizice začlení do vývojového střediska Microsoft Research. Jsme zvědaví, zda bude z tohoto nákupu profitovat i systém Windows 10 a jeho mobilní verze.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. RadekLaz

  Já tedy nevím, ale klávesnice z W8.1 byla vynikající, nač kupovat další?

  • Sedli14 (neregistrovaný)

   Microsoft nakupuje a vydává plno aplikací na konkurenčních platformách. Do svého systému je nepřidává :)

  • groovox

   dovolím si oponovat, klávesnice z W8.1 vynikající není, oproti klávesnici z WM6.5 to byl krok zpět.

  • RadekLaz: Tohle neni nakup aby vylepsili WP. Presunuji zdroje k Androidu, kdyz se jim nepodarilo prosadit svoji platformu.

  • Mr. Arakin (neregistrovaný)

   Presne tak, je to jenom dalsi dilek v skladance, ktera ma zajistit MS prezenci v mobilnim svete bez potreby vlastni, ted uz mrtve, platformy.

  • Zaklinac

   Obaja miestni zabávači, Aaron aj Arakin sú ako vždy mimo. O tú samotnú klávesnicu pri tomto nákupe prakticky vôbec nejde.

  • A ARON a MR. zase perlí.

 2. Klávesnica na WP nieje zlá problémom je slovník a nepraktické prepínanie slovníkov ak píšete vo viacerých jazykoch. Ja vítam tento krok.

  • Ve W10M, natoz pak ve WP, se ted tezko neco zmeni.

  • Marek (neregistrovaný)

   To, že MS odkúpil Swiftkey, ešte ale neznamená, že bude alternatívna klávesnica do W10M. Možnože časom bude, možno len MS použije časť know-how do svojej vlastnej. Možno to bude trvať 3 mesiace, možno 2 roky. Odteraz sa môže stať čokoľvek. Hlavne je dôležité, aby to žiadnym negatívnym spôsobom neovplyvnilo už stávajúcich používateľov. Zatiaľ to MS nikde neurobil, tak to hádam neurobí ani tu.

 3. Na klávesnici ve WP 8.1 se píše perfektně a když jsem cokoliv psal na Androidu, tak jsem si na ní vždy vzpomněl :-) No a teď co používám W10m, tak je tam vymakaný i slovník a celkově je to to, co se mi u widlí libí :-)

 4. Radek Jahoda

  Proboha lidi nevykládejte že to MS nakupuje protože WP umírá a podobný bludy. MS kupuje Swiftkey protože Swiftkey má aktuálně nejpokročilejší algoritmus na predikci a to na většinu jazyků světa,což právě MS chybí. Zatímco Word Flow je dost dobrá na základní mezinárodní jazyky tak dost pokulhává právě na lokalizacích do jiných jazyků. A to má Swiftkey pomoct vyřešit. Nekupují to protože chtějí zabít WP, ale protože chtějí ten algoritmus.

  • Zaklinac

   Presne tak, nakoniec je to napísané aj v článku. Po internete sa píše všeličo, na čom autori tejto klávesnice pracujú, a sú to údajne veľmi zaujímavé projekty.

 5. Moje nejoblíbenější klávesnice a on ji koupí tenhle zlořád……OMFG

 6. LubiCzech

  „Ty získala na smlouvách s výrobci smartphonů, na nichž je klávesnice SwitfKey předinstalována, například u vybraných modelů BlackBerry či Samsung.“

  Výrobci platí za klávesnici která je zdarma ?

  Snad nebude MS kecat do vývoje klávesnice pro Android.

 7. vlada (neregistrovaný)

  Snad nebudou nuceni za par roku zase odepisovat goodwill :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *