Domů » Bleskovky » Microsoft měl hotový hloupý telefon s dlaždicemi. Máme jeho fotografie i parametry

Microsoft měl hotový hloupý telefon s dlaždicemi. Máme jeho fotografie i parametry

Máme tu další díl z oblíbeného seriálu „Ze hřbitova Microsoftu“, přičemž tentokráte se nejedná o smartphone, tablet, ani o chytré hodinky. Redmondští měli rozpracován projekt „hloupého“ telefonu bez operačního systému, avšak s prostředím, jehož grafika vycházela z mobilních Windows 10.

Živé dlaždice na hloupém telefonu

Tento telefon nesl kódové označení RM-1182 a mělo se jednat o vůbec první hloupý telefon s logem Microsoft. Je tak docela možné, že se o jeho vývoj přímo nestarala bývalá mobilní divize společnosti Nokia, ale separátní vývojové oddělení Microsoftu.

Ze hřbitova Microsoftu: kompletní specifikace a tiskové snímky zrušeného Surface Mini

Redmondští totiž měli u hloupých telefonů zakoupena práva na značku Nokia na dlouhých deset let a využívali ji do poslední chvíle. Logo Microsoftu se na žádném hloupém telefonu neobjevilo, stejně tak ani dlaždicové prostředí. Nutno však podotknout, že designově se telefon RM-1182 některým Nokiím podobá, zejména rozložením funkčních tlačítek nad numerickou klávesnicí.

Ze hřbitova Microsoftu: takto měla vypadat Lumia 750

Úplně hloupý nebyl

Ať už je původ tohoto zařízení jakýkoliv, jednalo se o hloupý telefon prošpikovaný spoustou „chytrých“ funkcí, bylo například možné přihlásit se Microsoft účtem a využívat synchronizace dat. Nechyběl ani Facebook, Bing, Opera, emailový klient, Průzkumník souborů či poznámkovník OneNote. Domovskou obrazovku tvořila matice 9 dlaždic, které bylo patrně možné měnit a připínat jako na Windows Phone. Stejně tak šla měnit barva dlaždic, přičemž některé z nich byly „živé“; uměly například zobrazovat počty nepřečtených zpráv či nepřijatých hovorů.

Ze hřbitova Microsoftu: takto měly vypadat hodinky Xbox Watch (oživeno)

Nechybělo ani zjednodušené Centrum akcí s rychlými přepínači pro některé funkce a několik předistalovaných her od Gameloftu – Spider-Man Ultimate, Asphalt a několik dalších. S mobilními Windows sdílel tento telefon i vyzváněcí tóny.

Slabý hardware

Po hardwarové stránce se nejednalo o nijak zvlášť výkonný smartphone, měl pouze malý 2,5palcový displej nevalné kvality, plastové tělo a slabší akumulátor s kapacitou 1 200 mAh. Kromě loga Microsoftu se na zádech nacházel fotoaparát s rozlišením 1,92 Mpx a LED bleskem.

Ze hřbitova prototypů: Nokia chystala Windows Phone s hardwarovou klávesnicí á la BlackBerry

Tento telefon byl připravován pro rok 2015, avšak skončil stejně neslavně jako smartphony Lumia 750, 850, McLaren a další. S jakým jménem měl jít na trh, není jisté, pravděpodobně by ale byla vynechána značka Lumia.

Lumia „McLaren“ v zahraniční recenzi: Takový měl být nástupce Lumie 1020

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. NJN když oni chlapci od Microsoft jaksi nepochopili že existují cílové skupiny uživatelů a tyto skupiny mají určité požadavky . Dám příklad vlajková loď má mít obal jako vlajková loď má být voděodolná IP 68 . Nebo hloupí telefon má být sice hloupí ale přístroj musí alespoň trochu vypadat a fotoaparát rozhodně nemá mít méně než 8 mega . Takhle bych mohl pokračovat dále třeba s podporou vývojářů . Například nebudu se spoléhat nato že mi někdo zadarmo vyrobí software , ale dohodnu se s Androidem a platformu upravím tak aby tam na 100 % jej android v čisté formě a udělám jen prostředí tak , aby vypadalo jako METRO . Na skutečné WIN telefony pak počkám až Core i7 bude papat 3-10W tak abych tam mohl nadělit plynule fungující WIN 10 .

  • My tady v ČR víme všechno nejlépe a máme hluboké vizionářské znalosti trhu. Jen se divím, proč je ta naše zemička po kolena ve sračkách a nemáme tu mnoho technologických firem světového významu. Když tu máme spoustu takových znalců a těch co přesně ví co je potřeba.

   Chlapci v MS jsou prostě hlupáci a proto mají tolik miliard obrat. Jak by to asi vypadalo, kdyby tam byl někdo chytrý, třeba od nás.

   :-)

   Ale nic ve zlém. Hezké vánoce, všem!

  • Máme tu nejvíce úspěšných technologických startupů na hlavu. Taky máme docela silný export inteligentních lidí za hranice. Bohužel to znamená, že spoustu hloupých a průměrných lidí tu pak zůstává.

  • Zejména ti, co mají fatální problém s pravopisem. Číst po některých ty jejich slinty fyzicky bolí.

  • Utopie

 2. Tak přijít to o pět let dřív…

 3. Jarmila Vlhká

  Oproti svému LG G6 nevidím žádný benefit.

 4. Kdyby jeden, měl jich spoustu a říkal jim Lumie :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).