Microsoft Groove: Xbox Music dostává nové jméno a chystá útok na Android a iOS

Start Windows 10, který se odehraje na konci tohoto měsíce, bude podpořen také několika novinkami z oblasti zábavy. 29. července se systém Windows dočká nové verze populární hry Minecraft a přijdou také novinky ze světa hudby a videa.

  

Microsoft na svém blogu oficiálně oznámil přejmenování některých svých služeb – Xbox Music se bude nově jmenovat Groove, Xbox Video zase získá název Movies & TV. Obě služby budou představovat stejnojmenné univerzální aplikace, které jsou již nyní pod starými názvy součástí Insider Preview Windows 10.

  

Aplikace hudební služby Groove nabídne snadné ovládání myší i dotykem (s podporou gest, např. pinch to zoom ke změně zobrazení), možnost připínat oblíbená hudební alba jako dlaždice na obrazovku Start či možnost přistupovat k hudbě na OneDrive napříč všemi zařízeními. Kromě zařízení s Windows či webových prohlížečů se brzy dočkají své aplikace Groove i platformy Android a iOS. Jeden z důvodů přejmenování hudební služby popsal Joe Belfiore na svém Twitteru, starý název byl přiliš zavádějící a spousta lidí uvažovala stylem: „Nemám Xbox, tak proč bych měl používat Xbox Music?“

Jméno Groove bylo vybráno na základě zpětné vazby Insiderů a má popisovat, co lidé cítí při poslechu hudby. Groove má reprezentovat budoucí hudební strategii společnosti Microsoft jako zábavnou, poutavou a intuitivní. 

  

Kromě přehrávání vlastní hudby bude možné předplatit si službu Groove Music Pass, která za 100 dolarů ročně či 10 dolarů měsíčně zpřístupní katalog více než 40 milionů skladeb ke streamování. Původní služba Xbox Musíc Pass bohužel nebyla v našich končinách podporována a dá se předpokládat, že minimálně v počátku se nedočkáme ani Groove Music Pass. S konkurencí Apple Music by se ale v Redmondu mohli chytit za nos a dostupnost své hudební služby rozšířit.

  

To samé platí pro službu Movies & TV, na níž je možné (zatím pod starým názvem Xbox Video) v zámoří nakupovat filmy, seriály a televizní show. Aplikace Movies & TV bude rovněž univerzální a má nabídnout snadné přehrávání videí (včetně MKV) z online obchodu či lokální sbírky.

Jako první budou moci Groove a Movies & TV ochutnat Insideři, kteří dostanou nové preview systému Windows 10 již tento týden. Ve čtvrtek mají navíc Windows 10 vstoupit do fáze RTM, tedy do stavu, kdy je systém prakticky hotov a je distribuován výrobcům zařízení. Ačkoliv jak známo, Windows 10 budou průběžně aktualizovaný systém, který údajně nikdy hotov nebude. 

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku