Meta, Alphabet i Amazon rozdávají tisíce vypovědí. Proč Apple nemusí?

people sitting on chair in front of computer
  • Velká propouštění probíhají u většiny technologických gigantů 
  • Apple zatím k podobným opatřením přistoupit nemusel, ale snaží se šetřit jinak 
  • Rozdílná pozice firem je i výsledkem chování v uplynulých letech 

V posledních měsících čím dál častěji vidíme titulky oznamující velká propouštění mnohých technologických gigantů. Pomyslné dítě Steva Jobse se tomuto silnému trendu kupodivu stále relativně úspěšně vyhýbá. Čím to je?

Není tomu ani týden, co Meta ohlásila další velký nucený odliv zaměstnanců. Podobná situace nastala ale i v Microsoftu, Disney, Shopify nebo Coinbase. Vlastně jen těžko bychom hledali firmu, která nemusela sáhnout pro úsporná opatření, což ve většině případů znamená právě redukci zaměstnanců.

V Cupertinu přemýšlí jinak

Podle Marka Gurmana z agentury Bloomberg ani Apple nefunguje ve vakuu a musí reagovat na aktuální ekonomickou situaci, která není dobrá. Na rozdíl od většiny ostatních se ale snaží hledat méně drastická řešení a při úvahách o šetření je o něco kreativnější. Ačkoliv došlo k ukončení spolupráce s některými externími pracovníky, kmenoví zaměstnanci zatím ve větší míře propouštění nebyli.

Apple v první fázi zastavil nábor nových lidí. Dalším důležitým opatřením byla změna frekvence vyplácení prémií. Dříve zaměstnanci dostávali bonusy dvakrát ročně, nyní je to pouze jednou. Ačkoliv u některých oddělení došlo k této změně již před lety, mnohá stále fungovala na pololetním režimu. Nejvyšších pozic se to ale samozřejmě netýká. Ti mají speciální ohodnocení k dispozici čtvrtletně.

high-angle view of city
Apple Park v Cupertinu

Omezují se ale také rozpočty na cestování zaměstnanců, jejichž navýšení musí potvrzovat nadřízení. Větší dohled míří také na práci z domova. Zaměstnanci by měli minimálně tři dny v týdnu trávit v kancelářích a nedodržování tohoto pravidla by mohlo vést mimo jiné i k propuštění. Tim Cook ale podobné obavy zahání, protože vyhazovy jsou podle něj až tou poslední možností.

Nepotřební musí pryč

Za aktuální masivní propouštění ale v mnoha případech může i nerozvážné fungování firem v posledních letech blahobytu. Některé společnosti nabíraly množství zaměstnanců často jen aby splnily potřebný růst i přesto, že pro některé z nich neměly práci. Často bylo výhodnější některé lidi platit za nic a držet si je, než aby dělali pro konkurenci. To se Applu až tolik netýkalo, protože meziročně rozšiřoval své lidské zdroje jen asi o 20 %. Amazon, Meta nebo Alphabet svůj počet zaměstnanců za poslední tři roky zdvojnásobili.



twitter 01



Nepřehlédněte

Elon Musk rozdává výpovědi. O práci přijde polovina zaměstnanců Twitteru

To si tyto společnosti mohly dovolit v uplynulých letech, ale nyní už to možné není a méně potřební pracovníci musí přes palubu. Ačkoliv příjmy Applu na konci loňského roku klesly o 5 % oproti předchozím rokům, akcionáři mohou být relativně klidní, protože Tim Cook drží náklady na chod společnosti dlouhodobě na uzdě a například v otázce náboru lidí se chová udržitelněji než většina velkých konkurentů.

Autor článku blank
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku