Domů » Bleskovky » MediaTek se chce vyrovnat Qualcommu. Chystá výkonný čipset s podporou 5G

MediaTek se chce vyrovnat Qualcommu. Chystá výkonný čipset s podporou 5G

Čínská společnost MediaTek učinila před dvěma lety rozhodnutí stáhnout se z trhu s nejvýkonnějšími čipsety a soustředila se pouze na čipy do telefonů nižší a střední třídy. Na letošním ročníku veletrhu Computex však bylo oznámeno, že se MediaTek vrací mezi elitu a už v příštím roce představí vlajkový čipset Helio M70 s podporou sítí 5G, který bude výkonnostně schopný konkurovat procesorům od Apple, Qualcommu, Samsungu či Huawei.

mediatek

MediaTek využije nejnovější návrhy od ARMu

MediaTek vsadí na nové návrhy procesorových a grafických jader od ARM Holdings – Cortex-A77 a Mali-G77, které byly rovněž představeny na Computexu. ARM u těchto návrhů slibuje mezigenerační skok ve výkonu, u procesoru o 20 procent, u grafického čipu až o 40 procent, kromě toho mají být výrazně posíleny operace spojené se strojovým učením. Díky nové architektuře grafického jádra Valhall má být posun ve výkonu patrný zejména u komplexních her jako jsou Fortnite nebo PUBG, popř. v AR aplikacích.

arm 2

Výkon mobilních čipsetů využívající nových návrhů od ARMu každým rokem roste, pokud firma ARM Holdings splní veškerá svá předsevzetí, může už v příštím roce slavit pokoření Moorova zákona a dorovnání „účkových“ procesorů Intel Core i5, které najdeme v dnešních běžných noteboocích.

arm 3

První vlajkové čipsety od MediaTeku postavené 7nm procesem by měly být dostupné partnerům na konci letošního roku, v koncových zařízeních je uvidíme v prvním kvartále roku příštího. Stejné návrhy patrně využije i Qualcomm u čipsetu Snapdragon 865, popř. Huawei u budoucího vlajkového Kirinu, bude-li nějaký.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
Upozornit na