Domů » Bleskovky » MediaTek Helio P60 oficiálně: čipset s umělou inteligencí pro levnější vlajkové smartphony

MediaTek Helio P60 oficiálně: čipset s umělou inteligencí pro levnější vlajkové smartphony

Mobilní čipsety MediaTek v nejvyšších patrech benchmarků nenajdeme, sám čínský výrobce před nedávnem přiznal, že si od vývoje vlajkových čipsetů dává pauzu a kdoví, jestli se k ní ještě někdy vrátí. Raději se soustředí na čipsty vyšší střední třídy, kde aktuálně vidí na trhu největší mezeru. Jedním z nich je i nově představený čip Helio P60.

Ten je postaven 12nm procesem FinFET, procesorová jednotka obsahuje čtyři výkonná jádra Cortex-A73 a čtyři úsporná jádra Cortex-A53, všechna taktovaná na 2 GHz. Grafiku zajišťuje Mali-G72 MP3 taktovaný na 800 MHz, oproti Heliu P30 má být nárůst grafického výkonu až 70 procent. Čipset podporuje až 8 GB RAM a úložiště typu eMMC 5.1 nebo UFS 2.1. V oblasti bezdrátové konektivity nechybí podpora LTE, bohužel pouze Cat. 7/13 (DL/UL).

Helio P60 zvládne „utáhnout“ duální fotoaparát v kombinaci 20 + 16 Mpx, popř. jednočočkový fotoaparát s rozlišením 32 Mpx. Podporován je i záznam 4K videa. MediaTeku se také povedlo do Helia P60 „propašovat“ AI Processing Unit, tedy čip navržený pro zpracovávání instrukcí umělou inteligencí. Čip spolupracuje se systémem Google Neural Network, takže podporuje frameworky TensorFlow, TF Lite, Caffe a Caffe 2; pro uživatele to znamená například rozpoznávání objektů před fotoaparátem či relevantnější informace poskytované osobními asistenty.

První telefony s čipsetem MediaTek P60 budou k mání počátkem 2. kvartálu letošního roku, tedy již za několik týdnů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

  1. Pardon až tak se v tom nevyznám tak potřebuji vědět jestli to je osmijádro

    • V MediaTeku není potřeba se vyznat, Mediatek hlavně nebrat.

    • Jejda, to jsou ale všeználkovy kecy. Buď aspoň zticha a žij dál v pronajatým bytě a jezdi služebním autem, když už nic nevíš.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).