Domů » Bleskovky » Mastercard pomůže z Kolína udělat Smart City, začal u chytré klíčenky

Mastercard pomůže z Kolína udělat Smart City, začal u chytré klíčenky

O koncept chytrého města, tzv. Smart city se zajímá stále více českých měst. Další krok kupředu udělalo středočeské město Kolín, které podepsalo memorandum se společností Mastercard. Prvním krokem je spuštění bezhotovostního placení v autobusech městské hromadné dopravy a vylepšení Kolínské klíčenky, kterou využívají žáci 6. Základní školy.

„Velmi si vážíme spolupráce s městem Kolín a věříme, že jejich přístup v oblasti Smart Cities bude příkladem i pro ostatní. Už nyní evidujeme zájem o kolínská řešení z jiných měst a těšíme se, že je budeme realizovat,“ uvedl ředitel Mastercard pro Českou a Slovenskou republiku a Rakousko Miroslav Lukeš.

Kolínská klíčenka je multifunkční plastová karta, která žákům kolínské 6. Základní školy umožňuje například otevřít dveře do školy, objednat oběd v jídelně, vypůjčit si knížku v knihovně nebo funguje také jako časová jízdenka na MHD. Do budoucna se plánuje také využití klíčenky jako platební karty nebo jako místo, na které budou mít žáci nahrané své lékařské záznamy skrze elektronickou zdravotní knížku Zdravel.

„Chytrá Kolínská klíčenka je příkladem velmi úspěšné spolupráce města s partnery v konceptu Smart Cities a vzorovou cestou, jak pomáhat k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu životu ve městech,“ dodal Lukeš. „Projekt má obrovský potenciál. Multifunkčnost řešení založená na bankovním čipu je jednoduchá a geniální, vidím v tom velkou budoucnost,“ doplnil místostarosta Kolína zodpovědný za projekt Michael Kašpar.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

3 komentářů

  1. “ budou mít žáci nahrané své lékařské záznamy skrze elektronickou zdravotní knížku Zdravel“

    Trochu děsivé. Neznám dítě které by alespoň jednou nezatratilo klíče…

    • Na rozdíl o klíčů je jistě součástí dvoufaktorová autentizace a jednoduché zneplatnění v případě ztráty.

    • No spíš bych viděl problém, že žádná elektronická zdravotní knížka v ČR nemůže fungovat díky neschopnosti ministerstva zdravotnictví a všech jeho úředníků.

      Stačí se podívat v jakém stavu jsou elektronické recepty. Systém pořádně nefunguje a pokud se to opravdu povinně zavede, tak tu máme od 1.1.2018 kolaps zdravotnictví. A nejlepší je důvod proč se elektronické recepty zavádějí. SUKL a potažmo ministerstvo vyhodilo půl miliardy za polofunkční systém a proto se to musí zavést :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).