Domů » Bleskovky » Masivní rozšíření 5G je za dveřmi: spolupráce Cetinu a Ericssonu výstavbu urychlí

Masivní rozšíření 5G je za dveřmi: spolupráce Cetinu a Ericssonu výstavbu urychlí

O sítích 5. generace se stále hovoří s dovětkem „až to za pár let bude“. Zatímco teoretici o 5G jenom básní, tuzemský CETIN nezahálel a zahájil spolupráci se švédským Ericssonem. Pilířem smlouvy je modernizace stávajících 4 000 základnových stanic, které pokrývají dvě třetiny České republiky, včetně hustě zastavěných oblastí jako je Praha, Brno či Ostrava. Sítě CETINu využívají například O2 či T-Mobile.

5G
Ilustrační obrázek

„Díky partnerství se společností Ericsson vybudujeme nejmodernější a bezpečnou radiovou přístupovou síť pro naše klienty, největší komerční telekomunikační operátory v zemi. Oni na oplátku využijí naši síť nové generace jako platformu pro bezprecedentní inovace a nabídnou zcela novou škálu služeb a funkcí zákazníkům v České republice,“ řekl Juraj Šedivý, předseda představenstva CETIN, a. s.

5G iPhone
Sítě 5G se nedávno dočkaly podpory i v jablečných zařízeních

„S rostoucí poptávkou po datech a bezprecedentními podnikatelskými příležitostmi na obzoru, nabízí 5G opravdu úžasné možnosti pro Českou republiku. Lidé z celé České republiky budou těžit ze špičkového portfolia 5G společnosti Ericsson přinášející novou generaci konektivity, která transformuje vše od výroby až po zdravotnictví,“ dodává Arun Bansal, ředitel společnosti Ericsson pro Evropu a Latinskou Ameriku.

5G
5G anténa

Modernizace sítě a rychlejší zavádění 5G pomůže nejen kritické infrastruktuře, jako je zdravotnictví či energetika, ale především přinese zisk celé ekonomice. Podle nedávné zprávy společnosti Analysys Mason přinese 5G českému HDP čistý zisk ve výši 3 718 milionů EUR (cca 98 mld. korun).

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).