TOPlist

MacBook Pro s M3 rozebrán: jaké tajemství ukrývá barva Space Black?

MacBook Pro
  • YouTube kanál iFixit se podíval na zoubek nejnovějším MacBookům Pro
  • Vnitřní uspořádání se prakticky nezměnilo
  • Zajímavostí je ovšem fakt, jak Apple docílil odstínu Space Black

S příchodem nových zařízení se často pojí vylepšené specifikace či přepracovaný design. V případě nových MacBooků Pro s procesory M3 se toho na první pohled mnoho nezměnilo, avšak zdání mnohdy klame. Někdy se totiž ty důležité změny odehrávají takzvaně pod kapotou, přičemž nejsou pouhým okem viditelné. Od toho tady jsou nicméně YouTube kanály, jako je iFixit, které nové přístroje rozebírají do posledního šroubku a odhalují všechna jejich tajemství.

Proč je Space Black tmavší než jeho předchůdci?

Rozebrání se nevyhnuly ani nové MacBooky Pro, na což se můžete podívat ve videu níže. Patrně největším překvapením je fakt, že interní rozložení komponentů se oproti předchozímu roku prakticky nezměnilo, což nebývá příliš časté. Technologické společnosti, Apple nevyjímaje, se často snaží vnitřní uspořádání alespoň trochu změnit a zefektivnit, avšak u nových modelů to patrně nebylo třeba. Proto se iFixit více zaměřil na jiný aspekt, který je mnohem více na očích – novou barvu s názvem Space Black.

Společnost iFixit sdílela ve svém příspěvku na blogu informace, ve kterých uvádí, jak Apple údajně dosáhl nové, tmavší povrchové úpravy MacBooku Pro v barvě Space Black. Ve zkratce lze říci, že se Applu podařilo na mikroskopické úrovni vytvořit eloxovaný povrch Space Black „méně rovnoměrný“, což má za následek, že se od něj odráží více světla a působí tmavším dojmem.

Nová rodina počítačů MacBook Pro s procesory M3
MacBook Pro v barevném odstínu Space Black

„Apple zjistil, že by mohl leptat již tak hrubý eloxovaný povrch, čímž by se stal nerovnějším,“ napsal Kevin O’Reilly z iFixit. „Vzniklá zákoutí a skuliny dále rozptylují dopadající světelné paprsky a posílají je více směry. K našim očím se tak dostane méně bílého světla – výsledkem je matný povrch,“ doplnil.Apple MacBook Pro 2023Nepřehlédněte

MacBook Pro s čipem Apple M3 má brutální výkon. Cena startuje na 50 tisících

Nová matná barva není tolik náchylná k ulpívání otisků prstů, a není tedy potřeba především víko MacBooku Pro tak často leštit. Právě na viditelné otisky prstů trpěla předchozí generace, tudíž se Applu podařilo eliminovat jeden ze zásadních estetických neduhů. Ačkoli se může zdát, že se jedná o drobnost, při běžném používaní jde o citelné zlepšení uživatelského zážitku.

Autor článku Dominik Vlasák
Dominik Vlasák
Redaktor, cestovatel, fanoušek technologií, Star Wars a dobré kávy.

Kapitoly článku