Mac Studio umožňuje výměnu SSD. Má to však háček

mac studio 3

Když Apple před nedávnem představil Mac Studio, mohli si někteří pomyslet, že se vzhledem k jeho obrovskému výkonu jedná o náhradu za stolní počítač Mac Pro. Apple ale tyto fámy odmítl přímo na konci keynote, kdy prozradil, že pokračovatel Macu Pro je stále v přípravě. Přeci jen Mac Studio v některých oblastech na Mac Pro výkonově ztrácí a navíc v něm nelze upgradovat komponenty. Ačkoliv…

Apple (ne)překvapil

Vzhledem ke konstrukci Macu Studio se očekávalo, že Apple vsadil na podobnou filozofii jako u svých notebooků, tedy že veškeré paměti „natvrdo“ napájel na základní desku a znemožnil tak jejich upgrade. Skutečnost je ale taková, že nepřístupná je pouze sdílená paměť (která je součástí čipsetu) – úložiště zprostředkovává samostatné SSD osazené do běžné patice, které se navíc uvnitř nacházejí hned dvě. Tento fakt odhalily první rozborky, například ta z kanálu Max Tech:

Mac Studio FULL Teardown - M1 Ultra chip REVEALED!

Pokud vás napadlo, že by se dalo při nákupu Macu Studio ušetřit a kýženou kapacitu úložiště získat až svépomocným upgradem, musíme vás však zklamat. Youtuber Luke Miani se o něco podobného pokusil a neuspěl – Mac Studio rozpozná ve svých útrobách „vetřelce“ a odmítá se spustit:

What happens if you try to UPGRADE a $5,000 Mac Studio?

Technicky tedy SSD v Macu Studio vyměnit jde, avšak tento zásah je běžnému uživateli softwarově znemožněn. Apple tak zřejmě počítá pouze s výměnou vadných jednotek v autorizovaných servisech, které tak budou mít usnadněnou práci. Ve výsledku tedy platí oficiální stanovisko Applu: SSD v Macu Pro uživatelsky vyměnit nelze.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku