TOPlist

Mac Studio: výkonnější počítač nenajdete. Čip M1 Ultra uspokojí i ty nejnáročnější

apple Studio display

Hlavní hvězdou dnešní jablečné tiskové konference se stal nový počítač Mac Studio. Jedná se o zbrusu nový stroj, který není o moc větší než současný Mac mini, ale výkonem v mnohém překonává nejvýkonnější konfigurace Macu Pro.

Mac Studio: neuvěřitelně výkonná kostka

Nový Mac Studio designově vychází z Macu mini. Jde o elegantní hliníkový kvádřík se zaoblenými rohy a černým logem Apple na horní straně. Ten má rozměry 20 × 20 × 9,4 cm, tudíž si jej můžete představit jako dva a půl Macu mini na sobě.

mac studio

Po výkonnostní stránce ale novinka svého menšího brášku zašlape do země. Uvnitř totiž může tikat buď čipset Apple M1 Pro, anebo zbrusu nový Apple M1 Ultra, o kterém Apple hovoří jako o nejvýkonnějším počítačovém procesoru současnosti. A zřejmě nebude daleko od pravdy.

M1 Max + M1 Max = M1 Ultra

Apple M1 Ultra potvrzuje přechozí spekulace, že čipset Apple M1 Max má v sobě skrytou funkci multiplikace. Díky architektuře Ultra Fusion je možné připojit dva čipsety Apple M1 Max k sobě a získat neskutečně výkonný superčip složený ze 114 miliard tranzistorů.

apple M1 ultra

Apple M1 Ultra bude k dispozici v konfiguraci s 20 procesorovými jádry (16 výkonných + 4 efektivní), grafika může mít až 64 jader a podporováno je až 128 GB unifikované operační paměti, která nabídne neskutečnou propustnost 800 Gb/s. Apple M1 Ultra rovněž obsahuje dvojnásobný počet hardwarových videodekodérů, takže zpracovávání velkých videosouborů zvládne oproti M1 Max dvojnásobně rychle. Ani v základní konfiguraci nechybí velmi rychlé SSD, které můžete mít v kapacitě až 8 TB.

Apple M1 Ultra

Apple se pochopitelně nevyhnul srovnání s konkurencí, přičemž do grafů si pozval nejvýkonnější počítačový procesor Intel Core i9-12900K. Jablečný čip při svojí maximální spotřebě poskytuje o 90 procent vyšší výkon, naopak při vyrovnání maximálního výkonu procesoru od Intelu spotřebovává o 100 wattů méně energie. Integrovaný grafický čip má poskytovat více výkonu než dedikovaná grafika Nvidia GeForce 3090, a přitom spotřebovávat o 200 wattů energie méně.

Díky tomu se Apple M1 Ultra může pyšnit prvenstvím v kategorii výkon na jeden watt. Díky výkonné grafice je možné k Macu Studio připojit až 4 monitory Pro Display XDR a k tomu ještě jeden 4K televizor.

mac

Uvnitř Macu Studio se nachází nejen výkonné komponenty, ale rovněž účinné chlazení postavené na dvojici ventilátorů nasávajících vzduch zespod. I přes jejich přítomnost má být chod obdivuhodně tichý při každé příležitosti. Ventilaci zajišťují 2 tisíce otvorů, které se nacházejí na spodní a zadní straně.

Bohatá portová zásoba

Apple nezanedbal ani portovou zásobu, kterou potěší nejednoho profesionála. Na zadní straně se nachází čtveřice USB-C (Thunderbolt 4), dvě USB-A, LAN, 3,5mm audio jack, HDMI a napájecí port.

Ports

Vpředu pak najdete další dvě USB-C (Thunderbolt 4) a plnoformátovou čtečku karet SD. Bezdrátovou konektivitu zastupují Wi-Fi a Bluetooth 5. Co se napájení týče, zdroj je přímou součástí počítače, takže k němu není nutné připojovat žádnou „kostku“.

Studio Display: monitor pro (bohaté) masy

Společně s počítačem Mac Studio představil Apple i nový monitor. Jmenuje se Studio Display a vypadá podobně jako Pro Display XDR, avšak bez otvorů na zadní straně. Apple u tohoto monitoru použil 27” panel s 5K rozlišením a maximálním jasem 600 nitů. Zobrazovač podporuje technologii TrueTone a je opatřen antireflexní vrstvou. Stejně jako u Pro Display XDR můžete za příplatek získat variantu s nanotexturou.

Studio Display

Monitor má integrovanou 12Mpx širokoúhlou webkamerou s funkcí Center Stage, která si naštěstí nevynutila výřez. Sympatická je přítomnost notifikační LEDky, která v případě používání kamery svítí zeleně. Do monitoru je rovněž integrováno 6 reproduktorů (4 basové, 2 výškové), takže si vystačíte bez externí reprosoustavy.

Na zádech se dále nachází čtveřice USB-C portů (jeden z nich typu Thunderbolt 4) – monitor tak může sloužit jednak jako rozbočovač portů, ale také jako zdroj energie pro připojený MacBook. Studio Display umí poskytnout pro nabíjení až 96 wattů, což bohatě stačí na doplňování energie 14” MacBooku Pro. K pohodlné práci na větším monitoru si tak vystačíte pouze s jedním kabelem. Zajímavostí je, že o veškeré „chytré“ funkce monitoru se stará čipset Apple A13 Bionic z iPhone Xs.

Studio Display 3

Displej bude dodáván se základním stojánkem, který umožňuje měnit pouze náklon, ovšem za příplatek bude k dispozici i pokročilejší s možností měnit navíc i výšku. Místo se stojánkem můžete případně Studio Display dostat s VESA adaptérem za účelem použití vlastního držáku, což je bohužel jediná možnost, jak docílit polohy na výšku.

Monitor

Ceny a dostupnost

Mac Studio bude na českém trhu začínat na ceně 56 990 korun s daní. Za tyto peníze dostanete sestavu s čipsetem Apple M1 Pro, 64 GB unifikované operační paměti a 1TB úložištěm. Varianta s M1 Ultra přijde minimálně na 116 990 korun s daní. Monitor Mac Studio bude nabízen za 42 990 korun s daní, varianta s nanotexturou přijde na 51 990 korun s daní.

Objednávky začínají již dnes, dostupnost obou produktů je stanovena na 18. března.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku