Kutil zmenšil Mac mini. Vtěsnal jej do pouzdra velikosti peněženky

Nápady některých kutilů nás nepřestávají udivovat, stejně tak jejich odhodlání a mravenčí práce, kterou do svých projektů vkládají. Vzpomeňme například na nedávnou výměnu Lightningu za USB-C u iPhonu X. Youtuber Quinn Nelson ze Snazzy Labs si nyní usmyslel, že současný Mac mini je až moc velký, a rozhodl se jeho vnitřnosti nacpat do ještě menšího objemu.

We made the Mac mini ACTUALLY mini!

Pomohla i nabíječka od Surface

Základní myšlenka projektu byla jednoduchá. Současný design Macu mini počítá s procesorem Intel, avšak nové ARMové čipsety Apple M1, stejně tak i doprovodné komponenty, jsou prostorově úspornější. Proč tedy neosadit vnitřnosti současného ARMového Macu mini do výrazně menšího těla?

Mini Mac mini 1

Po vyextrahování všech komponent z hliníkového šasi autor videa přistoupil k očesávání všeho nepotřebného. Jednou ze zbytností bylo například aktivní chlazení procesoru, neboť ani MacBook Air se stejným čipsetem žádný ventilátor nepotřebuje. Část prostoru také zabírá integrovaný napájecí zdroj, a ten tak musel taktéž „z těla ven“. Nelson si vypomohl u konkurence a použil nabíječku k Surface Pro, u které vyměnil konektor za jablečný MagSafe ze starších MacBooků.

Mini Mac mini 3

Po očesání „přebytečných“ dílů tak zbývalo umístit zbývající komponenty do nového šasi, které si autor videa sám navrhl a vytiskl na 3D tiskárně. A aby měl výsledek alespoň trochu příchuť jablek, inspiroval se u „struhadlového“ designu Macu Pro. Výsledkem je o 78 procent menší šasi, byť je nutné mít na mysli, že napájecí adaptér leží vně.

Mini Mac mini 2

I přesto se jedná o zajímavý projekt, který si navíc autor nenechává pouze pro sebe – pokud byste se do něj chtěli pustit také, můžete si z těchto stránek stáhnout veškeré podklady pro výrobu nového šasi. Nabíječku k Surface a MagSafe konektor si ale budete muset obstarat sami.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku