Tohle musíte vidět: jak vznikal první iPhone s USB-C konektorem?

iphone 13 pro clanek

Před třemi týdny jsme vám ukázali neskutečný projekt studenta robotiky ze Švýcarského federálního technologického institutu, kterému se mu podařilo vyměnit v iPhonu X původní Lightning konektor za rozšířenější USB-C. Z úvodního videa nebylo jasně patrné, jak se podařilo tohoto úspěchu dosáhnout, v tomto týdnu však jeho autor zveřejnil kompletní příběh tohoto několikaměsíčního projektu. Je to skutečně fascinující podívaná.

Jak se narodil první iPhone s USB-C portem?

Upřímně, jedná se o opravdu vysokou školu kutilskou, tudíž se nelze divit, že se s podobným projektem někdo nepochlubil už dříve. Přitom základ vypadal poněkud prostě – obstarat si přechodku z Lightningu na USB-C a pak ji nějakým způsobem nacpat do telefonu.

Multimetr, mikropájka a čínská tržnice

Zdánlivě jednoduchý úkol měl ale své milníky, které bylo nutné překonat. Nejprve bylo zapotřebí zajistit funkčnost nabíjení v obou polohách zasunutého konektoru, což původní přechodka neuměla. S pomocí multimetru a kompletní specifikace USB-C se nakonec podařilo najít způsob – přidání rezistoru na dvojici pinů. Tím se podařilo vně telefonu zajistit oboustranné USB-C nabíjení, ale jak celou věc dostat dovnitř?

schema

Samozřejmě vnořit do těla iPhonu celou přechodku byl holý nesmysl, takže došlo k odpájení původního Lightning portu z originálního flex kabelu a zkoumání logiky fungování jablečných konektorů. Jelikož jsou originální koncovky kabelů Applu zcela nedobytné, musel tvůrce videa sáhnout po kabelech třetích stran. Z nich sice byla logika jasně patrná, ale nebylo možné z nich vyextrahovat potřebné komponenty. To se podařilo až díky konektorům zakoupeným přes prostředníka na čínském tržišti.

conectors

Tyto komponenty se následně podařilo napájet na vlastní testovací desku s USB-C portem, což obnášelo vytváření schématu pinů za použití multimetru. Původní přechodku se takto podařilo odstranit a byla zajištěna přímá cesta z originálního flex kabelu k USB-C portu.

Místo se vždycky najde

Jediné místo, kam by se dala dodatečná elektronika nacpat, byl úzký vertikální prostor mezi akumulátorem a Taptic engine. Tvůrce videa tak navrhl a nechal vyrobit vlastní kabel osazený potřebnými komponentami, který bylo do tohoto prostoru možné ohnout. Výsledek se pak po připojení k původnímu flex kabelu do telefonu skutečně vešel, a tak zbývalo vymyslet poslední drobnosti.

taptic

Nejprve bylo potřeba pomocí CNC stroje zvětšit díru pro USB-C port, který je rozměrově větší než Lightning. A následně bylo nutné port v telefonu zafixovat, aby se po vsunutí konektoru nepohyboval; to se podařilo díky vlastnoručně navrženému úchytu z 3D tiskárny. Výsledek je fascinující – vše nejen funguje, ale také dobře vypadá.

hole

Máte potřebné vybavení a odvahu? Podrobný návod najdete na GitHubu

Autor projektu se rozhodl nenechat si celou záležitost pouze pro sebe a veškerý postup včetně výkresů schémat umístil do repozitáře GitHub. A pokud nemáte potřebnou odvahu a vybavení, můžete si na eBay zakoupit originální model z videa. Jen se připravte na to, že dostanete zastarávající iPhone X bez záruky a s poměrně vysokou cenou; v době psaní článku přesahovala 82 tisíc korun.

Nám nezbývá než doufat, že Apple jednoho krásného dne začne do iPhonů instalovat USB-C konektory sám, například po chystaném donucení Evropskou komisí.

Autor článku blank
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTmania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku