Domů » Bleskovky » Loni se prodalo méně smartphonů než v roce 2017. Apple si udržel pozici před Huawei

Loni se prodalo méně smartphonů než v roce 2017. Apple si udržel pozici před Huawei

Většina výrobců smartphonů zveřejnila výsledky svého hospodaření za minulé čtvrtletí, potažmo za celý loňský rok. Díky tomu mohly analytické firmy sestavit žebříčky prodejů z pohledu jednotlivých výrobců, byť u mnohých se jedná pouze o odhady; Apple například přestal ve svých finančních zprávách prodeje iPhonů v kusech zveřejňovat.

Samsung první, Apple o chlup druhý

Podle agentur IDC i Counterpoint zažil trh se smartphony první meziroční pád v historii, podle jejich analýz se loni prodalo 1,4, resp. 1,5 miliard smartphonů, což je meziročně o 4 procenta méně. Pořadí firem je u obou agentur stejné, vedení uhájil Samsung, který prodal něco málo přes 290 milionů telefonů a patří mu zhruba 20 procent trhu. Necelých 210 milionů prodaných iPhonů stačilo Applu, aby udržel druhé místo před čínskou firmou Huawei, která prodala o pouhý milion až dva telefonů méně. Přes 120 milionů telefonů prodalo čtvrté Xiaomi, páté Oppo na něj ale poměrně rychle dotírá. Největšími skokany z první pětky jsou Huawei a Xiaomi se zhruba třetinovým meziročním nárůstem prodaných smartphonů.

Agentura Counterpoint zveřejnila pořadí i na dalších příčkách – šesté má být vivo, sedmé LG, osmé Lenovo (včetně Motoroly), a devátá příčka patří HMD Global, přičemž Finové zažily s 17,5 miliony prodanými smartphony největší skok, a to o celých 126 procent. Z nuly se ale roste velmi snadno. Counterpoint také ukázal výraznou expanzi čínských značek do světa. Zatímco v roce 2015 šlo do vývozu pouze 25 procent čínské produkce smartphonů, loni to bylo 46 procent.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

24 komentářů

 1. Bych se ale vsadil že I když Huawei prodalo vesměs stejně jako Apple telefonů tak Apple měl mnohem větší zisk :)

 2. U Huawei ta cisla delaji predevsim low-end zarizeni, takze zisk nula nic.

 3. Huawei a Honor se prodávají za dumpingové ceny, jelikož zájmem čínské vlády je, aby výrobky Huawei používal pokud možno celý svět a mohla ho tak krásně špehovat.

  • Jestli ti 25000 za mate 20 pro přijde jako dumpingova cena ?…. Tak nevím v jakém světě žiješ. Už se prober z té konspirace.

  • To je v prodejích naprosto marginální model.

  • Marginální je kapacita tvého mozku, TCL hňupe.

  • Ale o to vůbec nejde. Jde o to co napsal a to není pravda. Jsou jak dražší, tak levnější modely. A taková verze Huawei P20 lite a jeho cena jsou naprosto v pořádku. Je to přeci odlehčená verze,která se s vyššími řadami nemůže rovnat. Takové modely má také Samsung a jiní.

  • bob (neregistrovaný): věříš tomu, že jsem chtěl napsat, že marginální je velikost jeho IQ? ?

  • xzeit: Jenze drtiva vetsina prodanych Huaweiu stoji daleko mene nez 25tis. Takze se fakt prober ty, uz tu tvych blitek o tom, jak je Huawei absolutne nejlepsi, mame dost.

  • lukass71: jzs ale to ještě neznamená, že Huawei prodává za dumpingove ceny. Huawei a mhoho dalších mají prostě levnější modely pro lidi, kteří za to víc než třeba 7000 nedají. Taky ty modely tomu odpovídají.

   Další věc a blbost co jsi napsal a nevím proč jsi to napsal, ale asi nějaká nemoc.

   Takze se fakt prober ty, uz tu tvych blitek o tom, jak je Huawei absolutne nejlepsi, mame dost.

   Kde něco takového v tomto vlákně píšu?
   Bez se léčit a hlavně, piš za sebe a ne za ostatní.

  • lukassiq71: člověče, vždyť to je právě výhoda, každý si vybere od nejlevnějšího po nejdražší. Ale chápu, pro jablečníka je nejdůležitější kolik vydělá výrobce.

  • Je to jak píše lukas71 (jeden z mála s selským rozumem, což neskutečně čertí zdejší WP letku, speciální třídy, Berm. trojúhelník…).

  • uni: Není nad to, když si tu uni pochválí své kamarády z ústavu. Jděte se společně naučit, co to znamenají „dumpingové ceny“. Bez toho diskuze dále pokračovat nemůže. Nápověda: to, že něco stojí 5, 7, 10 tisíc neznamená, že to dumping. Over.

  • cuni: Jasně, asi v tom je problém, unikátní sedlák s TCL má mentální schopnosti jako fanatická ofce.

  • PS: Ano, umí používat selský rozum. Což se ale o tobě říct nedá. Tak nás všechny zajímá, kdy se konečně v něčem od někoho poučíš :)

  • Prsky prsky prsky…

  • Ajaj, uni v koutě, došly argumenty.

  • Ne, uni není v koutě, uni má vyjímečně pravdu. Samozřejmě, spektrum mobilů má každý výrobce rozděleno do několika kategorií, ale zrovna u Huawei jsou ty ceny podezřele nizké vůči výbavě, kterou třeba nabízí a vůči konkurenci.
   Neříkám, že třeba Xiaomi je jiné, ale tam je nízká cena vykoupena reklamou v telefonu. Člověk neví, jestli nešpehuje taky, asi jo, to je jedno, ale ten obchodní model je jakž takž průhledný. U huawei naprosto neprůhledný. Ty telefony jsou podezřele levné a většina „blbečků“ jim skáče na špek tím, že si myslí, že je tu konečně ta velká Čínská firma, co to s nima myslí dobře narozdíl od zlého Apple nebo Samsungu a dá jim za devítku vlajkovou loď.
   Takový ideální náborový „vítej v klubu“ telefon je Nova 3 (nebo pro děcka Honor Play), prakticky vlajka, skvělý foťák, HW jako P20 Pro, co víc si přát, že? Kellner domluví s Číňanama pro O2čko nějakou cashback akci, takže za registraci na Hua webu dostanete 2 tisíce zpátky a teoretická „vlajka“ za 7500 je doma… Běžný noob a BFU podlehne snovým parametrům a je to tam.

  • Qam : nízké výbavě? Aha. Podej si ruku s unim. Oba jste mimo. Totálně.

  • Teda, že tvá dem.ence dosahuje takových výšin, to jsem opravdu netušil. Ještě jednou to přečti, pak reaguje tupče.

  • Tvoje zvratky stačí přečíst jen jednou. Od první věty srcky. Tak jako ty.

  • xzeit tvrdé útočí na pozici htcjirky, zajímavé.

  • uni: ty ale můžeš být bez obav, tvá pozice největšího trotla je neotřesitelná.

 4. Franta Tyčka

  qam
  To co píšeš je již delší dobu běžná obchodní praktika pro daný trh.
  I Apple takto skončí, je to jenom otazka času.
  Jinak jiné ceny pro odlišné regiony je již dlouhou dobu zcela běžné.
  A kdo to zaplatí? Pokaždé někdo jiný, ale vždy to má pro výrobce stejný důvod a efekt, prodat dle plánu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).