TOPlist

Recenze reproduktorů Logitech Pure-Fi Mobile

Velká recenze mobilních reproduktorů s výbornými parametry

V dnešní recenzi se zaměříme na kompaktní a stylové reproduktory Pure-Fi Mobile od společnosti Logitech. Ty spadají do třídy high-end mobilních soustav, proto je nutné počítat s vyšší cenou. Reproduktory je možné připojit přes USB kabel a především přes Bluetooth, proto se výborně hodí jako příslušenství pro komunikátory a smartphone telefony. Zvládnou nejen kvalitní přehrávání hudby, ale i běžné telefonování. Sadě Pure-Fi Mobile nedělá problém ani ozvučení větších prostor a zaujmout dokážou také atraktivním vzhledem, který je výrazně odlišuje od konkurence. Tato recenze je psaná v trochu volnějším stylu, ale přesto věřím, že se z ní dozvíte spoustu důležitých informací, které vám pomohou při případném rozhodování o tom, jaké reproduktory si k vašemu zařízení pořídit.

Klady (+)
konstrukce
zpracovaní a design
zvukové vlastnosti
univerzální použití
Zápory (-)
vyšší cena
krátký analogový kabel

Výběr a koupě
Tento druh zboží pro mě spadá do kategorie „drahých nesmyslů”, jejich účelem je tahání přebytečné hotovosti z kapes zákazníků. Někdy se ovšem člověk dostane do situace, kdy je třeba své postoje změnit. Jsem teď dlouhodobě pryč z republiky, k velkým reproduktorům doma je daleko, a rozmazlenému hifistickému uchu se do poslechu reproduktorků v PDA nebo laptopu moc nechce. Pokud stejně jako já nemáte příliš v lásce sluchátka, zbývá tato jediná cesta. Kritéria byla dvě – kvalitní zvuk (v mezích možností), a pokud možno reproduktory celou svou bytostí vhodné k pohodlnému přenosu.

- -

O kategorii ozvučovadel pro počítačovou techniku jsem se nikdy nezajímal a krajina to tedy pro mě byla neprobádaná. Po chvíli vybírání jsem zabrousil k vrcholu a musím říct, že svými vlastnostmi mě Logitech Pure-Fi Mobile uchvátil; propojení analogovým jackem 3.5 mm není nic zajímavého (pravda, většině dnešních PDA tím vzniknou jisté problémy ;-) ), ale aby tahle tatranka umožňovala i připojení přes rozhraní USB a možnosti završila bezdrátovým Bluetooth, to se jen tak nevidí. Poté, co jsem se dočetl, že reproduktor má i vlastní vestavěný akumulátor pro ještě vyšší univerzálnost a nezávislost, bylo v podstatě rozhodnuto. Dalším velkým plusem pro nás, milovníky mobilních technologií, je možnost přijímat telefonní hovory přes reproduktor a vestavěný mikrofon. Radost z výběru kalila cena, dost přes tři tisíce za kousek malého reproduktoru se trochu příčí zdravému rozumu. Pro jistotu jsem rychle klikl na tlačítko „Buy” a bylo rozhodnuto.

- -

Obsah balení
– reproduktor
– nabíječka se dvěma koncovkami
– USB kabel
– kabel s dvěma 3.5 mm jacky
– ochranné pouzdro
– návod k obsluze


První seznámení

Aby toho nebylo dost, Logitech nám přibalil i ochranné pouzdro na cesty. V tom už na mě reproduktor čekal při vybalování. První plusový bod v recenzi – pouzdro není z těch, které jsou jen do počtu, aby toho měl zákazník víc. Poctivé a vypolstrované pouzdro se zipem vypadá, že uchrání drahý reproduktor i při pádu ze stolu. Vcelku výkonná nabíječka (1.5A) je jinak běžná, univerzální, použitelná všude po světě. Zaujalo mě světýlko indikující připojení k síti, které nevypadá jako běžná dioda. Designéři si vyhráli a světýlko nám barvou i vzhledem evokuje 80. léta minulého století. Detaily mám rád, takže další malé plus :-). V balení jsem našel i propojovací kabel analogového signálu jack 3.5 – jack 3.5. Tady asi jediná výtka k celkovému provedení; kabel měří jen okolo 30 cm, což je dost málo a pohodlí se tím pádem výrazně zhorší. O to víc, když zjistíme, že propojovací konektor je na zadní straně reproduktoru. USB kabel už je v pořádku, tedy s normální použitelnou délkou.

- - -

Nyní se podíváme na reproduktor samotný. Na obrázcích, které jsem našel na internetu při shromažďování informací, vypadá větší. Svou velikostí moc důvěry nevzbuzuje, zato zpracováním ano. Žádný levný plasťák to opravdu není. Přední strana je černá a lesklá. U PDA tuto vlastnost odsuzuji, s praktickým přístupem tato móda nemá nic společného, a elegance má i spoustu jiných podob, zvlášť když se snoubí s nápadem. U reproduktoru, který bude většinu času sedět někde na stole, a bude se na něj spíš koukat, ne sahat, ovšem lesk nevadí, naopak dodává eleganci. Osazeny jsou čtyři měniče, z čehož dva jsou klasické a dva tlakové. To znamená, že neobsahují budící cívku a jsou rozpohybovávány tlakem, který uvnitř konstrukce vzniká činností dvou aktivních reproduktorů. Výrobce si od řešení slibuje lepší přenos nižších kmitočtů. Ochranné mřížky jednotlivých měničů jsou ploché a přispívají tím k dojmu elegance a luxusního kusu elektroniky. Efektní je i dvoubarevná stavová dioda v podobě kroužku uprostřed přední strany. Stejně jako všechny další funkční světýlka, je i toto schované pod povrchem konstrukce, která je za tímto účelem v patřičných místech zprůhledněna.

Zadní strana je vyrobena z příjemného materiálu, který bych popsal jako plast smíchaný s gumou. Reproduktor se díky tomu dobře drží v rukou. Na zadním krytu najdeme miniUSB konektor pro nabíjení a připojení k počítači, konektor jack 3.5 mm a tlačítko pro restart (opravdu nevím, jestli mám být potěšen z možnosti resetovat reproduktor :-) ). Pro lepší ustavení zařízení na stole máme zespoda k dispozici dvě nožičky. Po jejich vytočení již nemusíme reproduktor opírat o sirky. Nožičky jsou z poctivého kousku hliníku, plast se opět nekoná.

- - -

Nejzajímavější bude asi díl spojující přední a zadní část, který částečně imituje hliník a nachází se na něm všechny ovládací a indikační prvky. Tlačítek je celkem osm a slouží k přijmutí a položení telefonního hovoru, ztlumení mikrofonu, zapínání systému, volbu vstupů, ovládání hlasitosti a zapnutí režimu Stereo XL, který by měl rozšířit stereofonní bázi. Nabíjení je nám zobrazováno třístupňovou indikací, světelně je též zobrazen použitý vstup audia.


Výborné zvukové vlastnosti

Zvuková část mě vcelku potěšila. Koupě jsem se obával, reproduktor byl pořízen na internetu bez možnosti poslechu a s případnými nedostatky bych už nic neudělal. Zvuk je bez výraznějších basů, za což zařízení sklidilo v zahraničních recenzích kritiku. Upřímně nechápu proč, reproduktor je přenosný, k tomu je přizpůsobena i konstrukce a z relativně tenkého těla s malými měniči hluboké tóny nikdo nevykouzlí. Výrobce sice lehce mohl konstrukci provést tak, aby reproduktor duněl, to ale s basy nemá nic společného. Dunění je neduh téměř všech reproduktorů určených pro PC, kvalitní zvuk je něco jiného, nicméně „dunění” se dobře prodává. Jsem proto rád, že se Logitech přiklonil k verzi bez basů a prospěl tím celkové čistotě zvukového projevu. Zařízení je vhodné spíše pro akustickou hudbu, jazz, zpěv (lidský hlas obecně) a komorní klasickou hudbu, kde vyniknou relativně čisté středy a vyšší navazující pásmo. Milovníci diska a dalších „tuc-tuc” stylů by se díky absenci hloubek radši měli poohlédnout mezi bedýnkami s „dunícími” vlastnostmi. Rovněž reprodukce velkých orchestrů má spíše informační hodnotu, fyzika se obelhat nedá, (ale s těmi mají leckdy problém i velké domácí reprosoustavy). Přesto umí bedýnka vyrobit zvuk větší, než na který vypadá. Malý problém nastává při vysoké hlasitosti, kdy začíná zvuk „kelímkovatět” a trochu hučet. Musím se ale zastat výrobce, s tím nejspíš nelze v této cenové kategorii a v této velikosti měničů nic dělat. Naopak se mi nepovedlo dohnat reproduktor k chrčení, které produkuje zesilovač při přebuzení ve vysokých hlasitostech.

- - -

Zařízení má zřejmě implementovánu ochranu, která nedovolí celý systém přebudit a tím jej případně zničit. Za to výrobce chválím. Měl jsem možnost porovnat Logitech Pure-Fi Mobile s „kosmickým” reproduktorem od Sony Ericssonu, MBS-100. Je samozřejmě třeba uvažovat s cenou nižší o 2000,- Kč. V porovnání s Logitechem je SE obyčejný levný plasťáček, což platí i o zvuku. Oproti Pure-Fi Mobile je zvuk zadunělý, zastřený a nepřehledný. Chybí výšky. Pokud je MBS-100 typický produkt své cenové hladiny, nepřijde mi již Pure-Fi Mobile tak drahý. Ale jak píšu, SE MBS-100 nekritizuji, jen porovnávám s výrazně dražším produktem.


Připojení reproduktoru k počítači
Připojení si počítač obstará sám, proto v balení nenajdeme klasické CD s ovladači. Rozhraní USB je pohodlné, reproduktor se současně nabíjí. Jen chvíli počkáme, než si systém nalezne ovladače, bedýnka se v systému zobrazí jako další zvuková karta a pak už můžeme začít hrát.
K analogovému propojení přes 3.5 mm jack není co dodávat, snad jen že přibalený krátký kabel je opravdu nepohodlný. Z uživatelského hlediska je důležitá snad jen skutečnost, že při tomto způsobu zapojení se akumulátor reproduktoru nenabíjí.

- - -

Rozchodit Bluetooth spojení s počítačem, které by bylo současně i funkční se mi nepovedlo. Chyba ovšem není v reproduktoru, ale v mém notebooku a použitém Bluetooth modulu (Dell Inspiron 6400). Jak jsem se dočetl, nejsem s tímto problémem sám. Existují alternativní metody jak toto spojení uskutečnit a fungují. Ale nespadají už do uživatelského komfortu, takže je nebudu ani zmiňovat.


Propojení reproduktorů s PDA
Poslední část pro nás „cihlaře” (majitele Pocket PC) není ničím zajímavá, vše totiž, na rozdíl od počítače, pracovalo perfektně a na první pokus. Pokud je PDA ve viditelném režimu (Bluetooth), pak jen zapnete reproduktor, který se sám po pár vteřinách ohlásí v zařízení. Zadáte čtyři nuly (párovací klíč), automaticky se zaškrtnou služby Wireless Stereo a Hands Free, a spojení je vytvořeno. Od této chvíle se již o nic nestaráte, veškeré další propojování probíhá rychle a samočinně. Je zde také možnost přepnout reproduktor do párovacího režimu a vyhledat jej pomocí PDA, což opět funguje bez problémů. Zkoušel jsem propojení i s několika novějšími obyčejnými telefony, a kromě dvou Samsungů, z čehož jeden tvrdošíjně odmítal přiznat existenci reproduktoru a druhý produkoval zvuk na tolik sekaný, že se nedal poslouchat, se všechny mobily skamarádily napoprvé.

- - -

Jedna z příjemných vlastností je možnost přijímat a pokládat hovory připojeného zařízení. Kvalita hovoru přes Bluetooth je dobrá v případě, že jsou obě zařízení v jedné místnosti. Pří vzdálenostech nad cca 4 metry (ale stále v přímé viditelnosti) se začíná ve zvuku objevovat rušení a hlasitost slábne, což není příliš dobré. Slabší stránkou je integrovaný mikrofon. Druhá strana mě slyší výborně pouze v případě, mám-li reproduktor namířený k ústům ve vzdálenosti asi 30 cm a méně. V opačném případě opět klesá hlasitost. Při porovnání s mou kamerou Logitech QuickCam for Notebooks Pro (delší jméno už asi nebylo možné), která je schopná kvalitně přijímat zvuk z celé místnosti, je výsledek reproduktoru poněkud neuspokojivý.

- - -

Kvalita přehrávané hudby je nejvyšší přes přibalený audio kabel. Bluetooth spojení zřejmě závisí na modelu PDA. S XDA Flame byl zvuk na pozadí jen s tichým šumem, jinak nezkreslený a v pořádku. Bohužel Touch HD nezvládl ani to. Šum na pozadí je o něco silnější než s XDA Flame, i zvuk samotný je od vyšších středů nahoru šelestivý a pro mě téměř neposlouchatelný. Nevím, zda je to u Touch HD softwarová vada nebo výsledek jeho levného čipsetu. Přestože je HD ve srovnání s XDA Flame nižší třída, měl by být schopen hudbu přehrávat ve srovnatelné kvalitě, takže v tomto ohledu jsem nespokojen. Já jsem ale zvukový „puntičkář”, je tedy docela možné, že tento (pro mě) problém u ostatních uživatelů projde.


Celkové dojmy jsou velmi pozitivní
Logitech Pure-Fi Mobile se opravdu povedl. Díky vlastnímu akumulátoru a různým možnostem připojení, obvyklými v komunikátorech, telefonech i počítačích, je zařízení velmi univerzální a široce použitelné. Konstrukce je zdařilá, nezdá se, že by výrobce někde významně šetřil, stejně i design dává znát cenu luxusním vzhledem. Zvuková část mě uspokojila. Opravdu čistý, vyrovnaný přednes, který díky absenci typického neduhu dunění neunaví ani po delším poslechu. Dle mého názoru je nejsilnější stránkou zvuku reprodukce akustické hudby a lidského hlasu. Je třeba počítat s nízkou úrovní basů, ale to si snad každý odvodí od velikosti zařízení. Reproduktor je schopen ozvučit místnost 7×6 metrů (větší tu nemám :-) ), což je vzhledem k jeho povaze pěkná hodnota. Další potěšující skutečností je široká výbava v popředí s kvalitním pouzdrem, které reproduktor opravdu dokáže dobře ochránit. Nepříjemný je snad jen krátký analogový kabel, slabší mikrofon a nakonec ta cena. Řekl bych, že ta odradí nejvíc koupěchtivých zájemců. Na druhou stranu patří testovaná reprosoustava mezi high-end u přenosných reproduktorů, takže u Logitechu nejspíš ani nepočítali s vyprázdněnými sklady.

- -

Na otázku, zda je koupě tohoto zařízení přínosem bych odpověděl – ano, je. Hrát notebook, a tím méně komunikátor, v této kvalitě jsem ještě neslyšel. Díky své univerzálnosti má vysokou užitnou hodnotu a navíc bude lahodit každému oku.

Příklad hudby, s jejíž reprodukcí jsem byl spokojen
Miles Davis – Panthalassa (jazz obecně reproduktorům nedělá problém, tento žánr se na Pure-Fi Mobile poslouchá výborně)
Monika Načeva – Možnosti tu sou (zde taky není problém, ženský hlas a kytary reproduktoru svědčí)
Antonio Vivaldi – Cello Concertos
Collapsar – Integers
King Crimson – Red

S hudbou, která má základ položený níže nebo velký objem (např. orchestr) je to horší:
Amon Tobin – Permutation (tato hudba je dost založená na basech, reproduktor ji zahraje čistě, přesto ale kousek chybí)
Igor Stravinsky – Svěcení jara
Antonín Dvořák – Z nového světa

Na závěr bych chtěl poděkovat Luďkovi Sloninovi za zapůjčení XDA Flame, můj byl v době psaní recenze již mrtev. Zároveň se omlouvám za kvalitu fotek, byly pořizovány v téměř „bojových” podmínkách.

Autor článku Standa
Standa

Kapitoly článku