Domů » Články » Letos proběhne první transplantace hlavy: následky mohou být horší než smrt

Letos proběhne první transplantace hlavy: následky mohou být horší než smrt

Rok 2015 byl přelomový pro všechny futuristy a fanoušky sci-fi, ale žně měli také skeptici. Na vědecké scéně se totiž objevil italský lékař Sergio Canavero, který přišel se zdánlivě šílenou teorií, která na první pohled působila jako vtip – tvrdil, že zvládne transplantovat lidskou hlavu na jiné tělo. Své závěry shrnul v lékařském žurnálu Surgical Neurology International, čímž způsobil poprask. Podle něj je totiž transplantace hlavy nejen proveditelná, ale také možná do dvou let, tedy do roku 2017.

Bez dobrovolníka by to nešlo

Jak se říká, papír snese všechno, včetně kontroverzních teorií. V jedné věci byl ovšem doktor Canavero před svými kritiky napřed – dobrovolníka pro transplantaci hlavy si zajistil jen několik měsíců po uveřejnění článku. Oním dobrovolníkem je třicetiletý Rus Valerij Spiridonov. Ten trpí Werdnig-Hoffmannovou nemocí, jinak též zvanou spinální svalová atrofie.

Valerij Spiridonov – dobrovolník pro transplantaci hlavy

Vrozená nemoc u Spiridonova způsobuje postupné ubývání svalstva, což kromě ztráty pohyblivosti vede také k problémům s polykáním a dýcháním. Vzhledem k malým vyhlídkám na přežití a neexistenci léčby se proto Spiridonov rozhodl podstoupit právě tento kontroverzní zákrok, který zahrnuje 36 hodinovou operaci za asistence více než 150 doktorů a zdravotních sester.


Následky si neumíme představit

I v případě, že by se operace povedla, si dost dobře neumíme představit následky, se kterými by se Spiridonov musel potýkat. Pokud pomineme fakt, že během operace může kdykoli zemřít, je zde také dlouhá rekonvalescence, během které mohou vzniknout různé komplikace.

Doktor Christopher Hootan, který patří mezi nejhlasitější kritiky Canavera, odhaduje, že Spiridonova může „potkat osud horší než smrt“.„Werdnig-Hoffmannova nemoc velmi výrazně ovlivňuje zdraví pacientů, není se proto co divit, že Spiridonov chce podstoupit experimentální léčbu. Nicméně je velmi pravděpodobné, že tělo dárce jeho hlavu odmítne a on zemře,“ řekl Hootan.

Osud nemocného Rusa ovšem může být mnohonásobně horši než smrt. Nikdo se totiž prozatím nezabýval tím, jaký vliv by mělo cizí tělo na psychiku člověka, jenž by transplantaci podstoupil. Je tedy dost dobře možné, že pacient by po transplantaci zažíval úrovně šílenství, která si dosud neuměl nikdo ani představit. „Nikomu bych to nepřál,“ pronesl doktor Hunt Batjer, prezident Asociace amerických neurochirurgů. „Je spousta horších věcí, než je smrt,“ dodal Batjer.

Transplantace hlavy je pravděpodobně nemožná

Ačkoli máme technologii, která dokáže přenést hlavu jednoho člověka na tělo jiného člověka, je velmi pravděpodobné, že úspěšně se tato operace nikdy nepodaří. Současná medicína je, co se týče chirurgických technik, velmi pokročilá, nicméně lidská psychika je pole dosud neorané, což bude lidstvo limitovat ještě nějaký čas.

Pokus o transplantaci hlavy psa z roku 1959, který skončil neúspěchem

Pozitivní na celém případu je, že se najdou lékaři, kteří chtějí bořit mantinely současné medicíny. Je ovšem velmi důležité dávat pozor na to, aby si medicína udržela zdravý rozum a nezkoušela věci, na které jsme prozatím krátcí – snadno se může stát, že se z lékařů typu Bohdan Pomahač nebo Louis Pasteur stanou novodobí Mengelové.


Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
imperator
Uživatel
imperator

Uhorkova sezona na jar ?

Teddy
Anonym
Teddy

A prdlajs. Někteří si ještě asi nezvykli, že to už tady dávno není jen o telefonech. Já si naopak podobné články přečtu moc rád a oceňuji, že jde smartmanie směrem do livestylu. Jen o telefonech mě snad už ani číst nebaví.

Fun
Anonym
Fun

Je pravda, že až na konci článku mi došlo, že jsem na webu o mobilních telefonech :D. Každopádně článek je dobrý a neuškodí si občas odpočinout u článku o nějaké revoluční věci.

cosworth
Uživatel
cosworth

horsi nez smrt? tak to si dokazu predstavit jen pokud bych se narodil cernej nebo teplej

djkure
Uživatel
djkure

Já si myslím, že aktuálně něco podobného prožíváš. Narodit se jako vypatlanec.

bkf1
Uživatel
bkf1

:-D