Domů » Články » Kyberzločinci ke komunikaci využívají nové aplikace, je mezi nimi i Telegram

Kyberzločinci ke komunikaci využívají nové aplikace, je mezi nimi i Telegram

Temný web, neboli „dark web“ je už mnoho let centrem ilegálních aktivit a slouží k nelegálnímu obchodování se zbraněmi, drogami nebo ransomwarem jako službou (vyděračské aplikace). Prodejci i kupci mohou využít toto médium také pro výměnu znalostí a produktů.

Americké a evropské donucovacími orgány před nedávnem odstavily některá tržiště na dark webu (například Hansa Market a Alpha Bay). Výzkumný tým společnosti Check Point zjistil, že kyberzločinci ke komunikaci stále častěji využívají nové způsoby, například aplikaci Telegram, která jim pomáhá vyhnout se odhalení a pokračovat v obchodování. Telegram je dostupný nejen pro chytré telefony, ale také v desktopové verzi pro počítače s Windows či macOS. Mimochodem, v březnu se tvůrci aplikace pochlubili, že ji za posledních 30 dní celosvětově použilo více než 200 milionů uživatelů.

Na černém trhu můžete pořídit například pasy, řidičské průkazy a celou řadu dalších nelegálních dokumentů
Na černém trhu můžete pořídit například pasy, řidičské průkazy a celou řadu dalších nelegálních dokumentů

Telegram je aplikace určená pro zasílání šifrovaných zpráv a uživatelé mohou chatovat s jednotlivci i skupinami. Jednou z hlavních funkcí jsou právě pokročilé možnosti zabezpečení. Výsledkem je, že se některé chatovací skupiny ukázaly jako životaschopnou alternativou tajných fór na dark webu.

Telegram jako náhrada za ilegální online fóra

Skupinové chaty v rámci aplikace Telegram mohou sloužit k zasílání zpráv neomezenému počtu odběratelů. Kyberzločinci tak mohou využívat všech výhod šifrovaných chatů, namísto riskování odhalení v on-line fórech. V minulosti se bylo potřeba pro anonymitu na dark webu složitě připojit přes platformu TOR. Dnes se může každý uživatel Telegramu jednoduše připojit k těmto kanálům jediným kliknutím a zároveň neprozradit svou identitu.

Check Point na Telegramu odhalil několik tajných kanálů s názvy „Dark Jobs“, „Dark Work“ a „Black Markets“, ale existuje jich samozřejmě daleko víc. O obsahu těchto kanálů ledacos vypovídají už jejich názvy. V rámci kanálu DarkJobs jsou obvykle nelegální nabídky práce. Zprávy jsou barevně kódované. Černá znamená velké nebezpečí a pravděpodobné právní riziko, šedá a bílá jsou méně nebezpečné nabídky.

Kanály se ovšem neomezují jen na pracovní nabídky. Lze tam najít i inzeráty na odcizené dokumenty nebo hackerské nástroje. Výsledkem je riziko růstu kyberkriminality, protože k nebezpečným nástrojům se nyní mohou dostat i nezkušení uživatelé,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

Stejně jako v reálném světě i ve světě kyberzločinu nezáleží jenom na tom, co víte, ale také koho znáte. Proto kyberzločinci hledají v kanálech na Telegramu také zaměstnance určitých společností nebo bank, které by mohli využít pro získání interních informací a citlivých údajů a ty pak použít pro osobní účely, prodat je nebo je zneužít v rámci kyberútoku. A Telegram umožňuje kyberzločincům komunikovat bezpečněji a jednodušeji.

Informace o některých skupinách dark webu na Telegramu
Informace o některých skupinách dark webu na Telegramu

Komunikační aplikace se staly nedílnou součástí moderního života a v průběhu let se zlepšil komfort i ochrana uživatelů. Nikdy nebylo jednodušší získat přístup ke škodlivému softwaru nebo šířit osobní dokumenty a certifikáty. Stát se kyberzločincem je stále snazší, proto roste jejich počet i počet útoků na organizace i jednotlivce.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

17 komentářů

 1. Oooo, to je děsivé. Snad abychom okamžitě zakázali jakékoliv šifrování (protože normální člověk přece nemá co skrývat), všechny VPN postavíme mimo zákon a kdo ji použije je terorista a musí se zavřít minimálně na deset let. Vždyť tohle jasně patří mezi poplašné zprávy…

  • Co delas pro boha?

  • To uz skor propagujuce nez poplasne – ale dal si tu slusne nezmysly – skor by ta malo zaujimat ze EU chcela zakazat memes ????

  • Aha, označení „sarkasmus“ pro ty méně chytré bylo potřebné, pro příště budu vědět.

  • Mas pravdu a presne tam to smeruje, tohle presne elity chteji, jen sledovanou komunikaci, abys casem nemel zadny soukromi, podle hesla: “i kdyby to melo zachranit jediny zivot”! Ale jak vidis i odle na tebe reagujicich, tyhle ovce za radostneho beceni samy lezou do ohrady.

 2. Jaký je smysl článku?

 3. totalitář

  to je článek o tom jak zdiskreditovat lidi co chtěji mit anonymytu, neví se co děláš=terorista, distributor děckého porna…

  • Presne tak je to myslene a tam to miri. Zdiskreditovat ty co chteji soukromi, aby si je ostatni spojili s necim nepatricnym, davaji do kombinace : soukromi=zlocin.
   Autor je jen mladej hlupacek, kterej nema vubec sajnu o co tu jde, tak jako rada jeho vrstevniku.

  • Nejsem si jistý, zda jste pochopili smysl článku. Text rozhodně nemá zdiskreditovat nikoho, kdo chce anonymitu, pouze poukazuje na to, že skupiny z dark webu stále více přesídlují na jiné komunikační kanály, v tomto případě aplikaci Telegram. Nic víc v tom nehledejte :-)

  • já třeba Telegram miluju a rád ho používám …

  • Pane Hrma, obcas tu testujete auta od Audi, BMW nebo treba Lexusu. Proc v takovych clancich neni uvedeno, ze mafiani a zlocinci tato auta vyuzivaji?

  • lerione, ty budeš hroznej vocas :-) ale chápu, někdo tráví čas normálně, někdo ze sebe děla hlupáka v diskuzích

  • Sandal: Dekujeme za nazor, tady mate klicenku.

  • Troufám si říct „No a?“. Jakmile Telegram nebude šifrovaný, najdou nebo vyrobí něco jiného. Postihne to akorát slušnější uživatele.

 4. Takže když třeba takovej WhatsApp vládám nevadí, tak to s tím jeho šifrováním nebude asi tak horký.

  • WhatsApp patri uz 4 roky Facebooku. Neni to tak dlouho, co jeho zakladatel a nekdejsi sef Jan Koum odesel. Pravdepodobne prave kvuli otazce soukromi a sifrovani, do ktereho Facebook zasahoval…

 5. 1) Telegram vyžaduje k registraci telefonní číslo
  2) Telegram žádné nadstandardní šifrování nepoužívá
  – obzvlášť zmíněné forum-like funkce s ním operovat nedokážou (jejich bezpečnost se technicky nijak neliší třeba od Facebooku – provozovatel má ke všemu plný přístup a případný úspěšný hacker mu může celou databázi zpráv ukrást)
  – něco navíc umí jen relativně velmi omezené soukromé chaty – zahájené pouze na požádání i v konverzaci 1:1 a to něco je pofidérní home-made o koncové šifrování se snažící protokol

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).