Domů » Bleskovky » Kupujeme méně smartphonů, utrácíme za ně ale více peněz

Kupujeme méně smartphonů, utrácíme za ně ale více peněz

V příštích dnech oznámí většina společností své finanční výsledky za poslední kvartál loňského roku, čehož analytické společnosti využijí k sestavení žebříčků nejen za celé zmíněné čtvrtletí, ale rovnou za celý loňský rok. S první analýzou přichází agentura Counterpoint, přičemž podle jejích dat se loni prodalo méně smartphonů než o rok dříve.

Lidé utrácejí za telefony více peněz

Absolutní čísla zatím neznáme, avšak první odhady hovoří o tom, že se loni prodalo o 3 procenta méně smartphonů než v roce 2017. Zajímavé však je podívat se, za jaké telefony lidé utrácejí. Zatímco ve střední třídě v rozmezí 200 – 400 dolarů (asi 4 500 – 9 000 korun bez DPH) se prodal přibližně stejný počet zařízení, klesl zájem o levné telefony, o ty draží naopak stoupl.

Telefonů s cenou nad 400 dolarů se meziročně prodalo o 18 procent více, tento segment tradičně vedl Apple, který v této cenové kategorii prodal 51 procent telefonů; 22 procent pak připadl na Samsung a 10 procent na Huawei. Pokud bychom z žebříčku vyfiltrovali telefony s prodejní cenou nad 800 dolarů, vyhrál by drtivě Apple s podílem 80 procent. Vůbec nejvíce telefonů se prodalo s cenou mezi 400 až 600 dolary, největší nárůst zde zaznamenala společnost OnePlus, kterou táhly silné prodeje v Indii.

CounterPoint očekává, že růst prémiového segmentu stále poroste, a to díky příchodu sítí 5G a skládacích telefonů.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Příliš to sem nepatří ale já zkrátila musím.
  Jsou i tací i když to množné číslo tedy nevím, co si cokoliv koupu x2 kdyby něco a pak se tím ukaji, co je to za poruchu netuším ale přední a uznávaný český psychiatr Cyril Höschl, by ji jistě dovedl spolehlivě kvalifikovat.

 2. Je fakt, že když nový mobil, tak jdu po vlajkovém modelu. Předpokládám, že nynější model mi 3 až 4 roky vydrží (pokud jej nerozbiji, nebo nepřestane fungovat).

  • Presne tak, dostali jsme se do doby, kdy se novy smartphone proste koupit nevyplati, protoze soucasny vetsinu veci proste zvlada stejne. Uz to neni ta doba, kdy co 1-2 roky, to novy telefon.

 3. A pak jsou i takovi kteri utraceji min, vejdou do do bazaru a vemou nejlevnejsi kousek, jako nas unikat.

 4. Znám pár lidí, kteří mají ještě dnes Samsung S4/S6 nebo iPhone 5s/6 od prvních dní prodejů a těch důvodů pro změnu moc není, bavíme-li se o BFU.

 5. Kupuji si telefony okolo 4.000, protože se k nim chovám hrozně + si ho pujčují děti, déle jak rok, max. rok a půl mi nevydrží :-( Utrácet za ně víc mě přijde nesmyslné.

  • Já mám strop 10k víc do věcí jako je telefon nedám a kupuji si vždy pouze jeden.

  • Můj strop je pět litrů s tím, že se ve výjimečném případě dá o cca 10% zvednout.
   S nově koupeným Asus Zenfone Max Pro M1 spokojenost Max. Z nových M2 mě nezaujal ani jeden model.

  • Já mám strop 5×4.

 6. Ja kupuju vzdy novy model od iphone krome s takze jednou za 2 roky vymena,koupim vzdy novy na bazosi s cenou o 5000 min jak v obchode a za 2 roky prodam za hodne slusny peniz takze tratim max 10000 za 2 roky ,ale lepsi jak si koupit napr novy samsung galasy S a za tok na nem tratit minimalne 10000 a o huawie ani nemluvim

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).