Kriminálnice na dálku vymazala svůj iPhone. Hrozí jí 20 let za mřížemi

Možnost dálkově vymazat iOS zařízení Apple nabízí již mnoho let. Cílem je pochopitelně mít možnost zbavit se citlivých informací v případě, že se vaše zařízení dostane do nepovolaných rukou.

Apple při implementaci této funkce myslel zřejmě především na krádeže, jedna žena však nyní funkce využila trochu po svém.

Manipulovat s důkazy se nevyplácí

Na americké poměry relativně malé město Schenectady ve státě New York nedávno zažilo dramatickou událost. Z jedoucího vozu náhle někdo začal střílet a jen zázrakem nikdo neutrpěl žádná zranění.

Policie řidičku vozu identifikovala jako 24letou Juelle L. Grant, kterou pochopitelně vyslechla. V průběhu výslechu jí bylo také sděleno, že její iPhone X (recenze) byl zabaven jako důkaz. Policie zamýšlela získat především data o poloze potvrzující její účast na činu, telefon ale pochopitelně mohl obsahovat i komunikaci se spolupachateli a další informace. Juelle se však rozhodla, že tato vodítka policii neposkytne.

Juelle L. Grant je obviněna ze tří trestných činů. Jen vymazání iPhonu může znamenat až 20 let za mřížemi. Zdroj: Schenectady County Jail

Krátce po výslechu se tak přihlásila na svůj iCloud a dálkově vymazala obsah iPhonu. Ačkoliv to na první pohled může vypadat jako chytrý tah, opak je pravdou. Policie ženu zatkla a obvinila jí ze tří trestných činů. Dva se vztahují k samotné střelbě a skrývání identity střelce. Třetí je však obvinění z manipulovaní s důkazy, konkrétně tedy s iPhonem X.

Podvádět se nemá. Ženě hrozí až dvacet let za mřížemi

Pokud se prokáže, že šlo o důkaz související se závažným trestným činem, pachatelce hrozí až 20 let ve vězení jen za toto dílčí obvinění. Žena vše prostřednictvím svého advokáta popírá. Ten tvrdí, že se nikam nepřihlásila ani nic nevymazala, neboť prý nejde o příliš technicky zdatnou osobu a nevěděla by, jak to udělat.

iPhone X

Celé aféře přitom policie mohla poměrně snadno předejít. Existují totiž pouzdra fungující jako Faradayova klec, která elektroniku udrží bezpečně offline. Podobná pouzdra běžně bezpečnostní složky používají, není jisté, proč se tak nestalo v tomto případě.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

34 komentářů

 1. qam (neregistrovaný)

  Mě by zajímalo jak se tahle “demokratická” země dokáže do iPhonů trestanců dostat. Předpokládám, že zrovna u iPhonů s faceid dochází k nucenému podívání se na telefon. Nechápu ani proč by měla být stíhaná za smazání svého telefonu.

  • Tak ten telefon byl očividně důkazní materiál, s ním nemáš co manipulovat.

   • bbb (neregistrovaný)

    Vždyť se ho ani nedotkla xD Tohle je chyba fízlu jako hrom a není možné ji za to stíhat.

   • Michal (neregistrovaný)

    To je dost blba uvaha…kdyz nekdo nekoho zastreli,tak se ho taky ani nedotkne…samozrejme,ze je to manipulace s dukazy,zametani stop a je jedno jakym zpusobem to udela.

   • Casesik (neregistrovaný)

    Ona s ním nic nedělala přece, ani se ho nedotkla a to je rozdíl.

   • qam (neregistrovaný)

    Je ale na policii, aby dokázala, že tam data byly a že ona ten telefon nesmazala před tím, než byl důkazní materiál. Dále bych se ptal, jak se do takového iPhonu vůbec dostali, zda je státem uznáno právo vynucovat si biometrické odemčení telefonu, nedejbože zda používají tu krabičku na odemčení z Indie nebo odkud to bylo, která už tenkrát figurovala ve sporu Apple vs FBI.
    Osobně se divím, že se v tomhle tématu(ne případu) neangažuje trochu Apple, protože bezpečnost dat by pro něj měla být na prvním místě, ať už jde o trestance nebo běžného občana.

   • Jookee (neregistrovaný)

    Předpokládám, že když někoho zastřelím, tak to není vražda, páč jsem se ho ani nedotkl. Stejné je to přeci s ovládáním telefonu na dálku.

   • bbb (neregistrovaný)

    Jokee, policie má prostředky a určitě i doporučení, jak zacházet s důkazním materiálem.. Pokud tel. nezabezpečila proti vymazání dat, je to jejich problém.
    a propo. jak vědí co bylo a nebylo v telefonu? Pokud se do toho již dostali, proč data /důkazy/ nezálohovali?

   • tomas (neregistrovaný)

    Je pravda ze
    1) ako mohla žena vo väzbe sa dostať k technologii ktorou by mohla vymazať iPhone. Veď vo väzení neni prístup na net a nema možnosť ani druhého telefónu.
    2) mala mat polícia zabezpeceny iPhone v skrinke ktorú spomínali v článku

    Ale to nemení nic na dajte ze manipulácia s dokazmi je trestný cin. A ci je to chyba policie alebo nie, ta pani porušila zákon. A na otázku ci tam bol dokaz vám poviem len jedno. Je to irelevantne. Pretože tu sa netresta ci tam bol dokaz ale ze sa manipulovalo s dôkazom. Toto by malo byt u nas ked sa strácajú spisi zo sudov. Kto ho ma na starosti ten spis ide do väzenia na 25 rokov bez moznosti predcasneho prepustenia

   • Jiří ošemetný (neregistrovaný)

    A to má být jako co? Postupné vychovávání k pocitu bezmoci vůči státní moci? Každé zvíře zahnané do kouta se brání jak může. Nezlobte se na mě, ale tímhle tempem se za chvíli bude policie rozčilovat nad každým zločincem, který se po činu nepřijde sám udat. Ať je to jak chce, v tomhle případě není policie tím klubem,kterému fandím.

  • Lee (neregistrovaný)

   Izraelci to umí, stojí to tedy nechutný balík ale to je FBI jedno…. https://archiv.ihned.cz/c1-65225670-fbi-ma-data-z-iphonu-teroristy-i-bez-applu-pomohli-ji-izraelci

   • To už je minulostí – GrayBox je od iOS 12 nefunkční. Ale co je vtipné – policajti v US dostali instrukce jak zacházet se zabaveným iPhonem X/XS a jedno z pravidel je, že se na něj nemají dívat, aby nevyčerpali počet pokusů k odemčení.

 2. petr (neregistrovaný)

  Jookee: Když někoho zastřelíš na dálku sniperkou. Tak to není trestný čin? Něco podobného udělala ona. Na dálku vymazala telefon. Na přístup ke cloudu musíš mít heslo. Musíš se odněkud připojit. To od čeho se připojuješ má ip adresu. Uživatel ip adresy není tajný. Pokud budeš tak blbý že vymažeš data na dálku ze svého jiného přístroje. Nebo domácího pc které má ip adresu. Tak vědí kdo data promazával. K ip adrese lze zjistit bydliště. Nejen v USA. Ale všude na světě. I v ČR. Pokud pormažeš svá data z cizího přístroje a jeho majitel to ví. Tak jsi taky v prdeli. Až si pro něj přijede policie. Přes něj se dostane k tobě.

  • karel (neregistrovaný)

   uživatel IP adresy není tajný? :-D vem si 4člennou domácnost, všichni v ní ví hesla ostatních, nebudou proti sobe vypovídat, JAK fízli zjistí, která konkrétní osoba iphone smazala? obvinit všechny 4 je nesmysl, to tu doufam zadnyho blba nenapadne psat

 3. Miroslav Zuna (neregistrovaný)

  Podle čeho poznají,že byl smazán na dálku, když v něm nic nezůstalo a že to byla zrovna ona ? Co když čertí tak horlivě prohledávali mobil až našli položku vymazat telefon ,ketrá se používá,když se telefon prodává jinému majiteli.

 4. Podle fotky vypadá, že je nevinná ???

 5. mattin (neregistrovaný)

  ahoj mám HONOR 7X
  jak telefon ochránim proti případnému ukradení, jak zabránim někomu v jeho použití, zkoušim tam dát i cerberus, ale ono se řiká že to je stejně zbytečný, protože když to zformátuje tak to může prý použít jako čistý telefon, jak to znemožnim a ještě více ochránim ?

 6. ssss (neregistrovaný)

  nenechat si ho ukrast

 7. Jan (neregistrovaný)

  20let ji prospěje

 8. Jarek (neregistrovaný)

  iPhony stejně už lidi přestávají kupovat. Zdá se, že když má něco moc lidí, tak se pak ti co chtějí být ještě víc IN než ostatní zaměří zase na něco jiného a pak zase všichni poběží jak ovce za nima. A já se ani nedivím, když kolikrát vidím jací primitivové o které bych si ani kolo neopřel to mají….Štěstí že jsem před pár týdny prodal akcie Applu.

  • Tak určitě Jarku :) Přání otcem myšlenky, viď? Takoví jako ty tohle omílají zhruba od iPhone 4.

  • „iPhony stejně už lidi přestávají kupovat.“ Tohle si vycetl kde?

  • Vit01 (neregistrovaný)

   To víž že jo :D Hlavně, že při nedávných čínských akcích byl iPhone na 1. místě prodejů. Porazil dokonce i domácí značky Hnujahej a Šuralmi. Většina lidí na něj nemá, ale to neznamená, že by ho nechtěli :D

   • Johnny (neregistrovaný)

    Já na něj opravdu mám, ale opravdu jej nechci :D

   • shepii (neregistrovaný)

    Vetšina lidí na něj nemá? :D Kde žiješ? Vždyť je to pár tisíc. :D Vy vždycky dělatáte, jak kdyby jste se bavili o autech…

 9. Karel Molotov (neregistrovaný)

  Ze všech těch komentářů jsem pochopil že český národ nechápe podstatu amerického problému. Jde o to, že USA je v podstatě policejní stát. Je to stejný Absurdistán jako náš Kocourkov za komančů a možná ještě horší.

 10. Miroslav (neregistrovaný)

  A já mněl dojem že telefon je na telefonování,a on je na špiclování pro naše žoldáky.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *