Koronavirus na telefonu přežije až 28 dní. Panikařit kvůli tomu ale nemusíte

koronavirus hygiena 02

Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu, což je federální vědecká instituce Austrálie, nedávno zveřejnila v časopise Virology Journal studii, z níž plyne, že virus SARS-Cov-2 je odolnější, než se myslelo. Konkrétně na hladkém povrchu, jakým je třeba sklo, ale také papírové či plastové bankovky, může koronavirus přežít až 28 dní.

Tip: Zapojte se do boje proti koronaviru. Od základů nová eRouška 2.1 je anonymní, a bez vašeho svolení nikoho neinformuje

Nejrůznější média proto publikovala zprávu, že se virus může udržet na sklech smartphonů právě až 28 dní. To však není tak docela pravda.

Nebezpečnější, než se myslelo?

Problémem tohoto závěru je, že Australané testy prováděli v laboratorních podmínkách. Ty zahrnovaly neměnnou teplotu 20 °C, stabilní vlhkost, a především pak tmu. Denní světlo, resp. UV záření, nicméně funguje jako přirozená „dezinfekce“ a urychluje ničení virů.

koronavirus hygiena 03

Profesor Ron Eccles z Cardiff University pak studii kritizoval i proto, že výzkumníci nepoužili ke své práci virus obsažený v kapénkách hlenu. V této podobě se však virus na povrchy dostává v reálném světě, což opět snižuje jeho životaschopnost. Hlen totiž obsahuje látky, které pomáhají viry neutralizovat. Podle profesora tak v reálných podmínkách virus na povrchu předmětů přežívá spíše v řádech hodin než dnů. To je nicméně možná zase až poněkud příliš optimistický pohled na věc, protože v řádu nižších dnů ukazují životaschopnost viru i předchozí výzkumy.

Z australské studie ale každopádně vyplynula i o něco praktičtější informace. Virus podle výzkumníků přežívá mnohem kratší dobu v porézních materiálech. Zatímco ve zmiňovaných laboratorních podmínkách přežil virus na hladkém povrchu téměř měsíc, materiály typu textilu neobsahovaly žádný infekční virus již po čtrnácti dnech.

Odolnější než chřipka

Jakkoliv jsou závěry studie z hlediska jejich aplikace do reálného světa trochu problematické, i tak přinesly cennou informaci. Koronavirus je ve srovnání s chřipkou skutečně velmi odolný.

PhoneSoap recenze test

Jak již bylo řečeno, virus SARS-Cov-2 v laboratorních podmínkách přežil 28 dní. V identických podmínkách přitom virus běžné chřipky nedokázal existovat déle než 17 dní. Rozdíl v odolnosti je tak značný.

Nejen kvůli odolnému koronaviru, ale i ostatním virům, bakteriím a dalším nečistotám se proto telefon vyplatí udržovat v čistotě. Jak na to, jsme radili v samostatném článku.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku