Domů » Bleskovky » Zapojte se do boje proti koronaviru. Od základů nová eRouška 2.1 je anonymní, a bez vašeho svolení nikoho neinformuje

Zapojte se do boje proti koronaviru. Od základů nová eRouška 2.1 je anonymní, a bez vašeho svolení nikoho neinformuje

Ilustrační obrázek, autor obrázku: Tumisu/Pixabay

Koronavirová situace se v ČR podle všeho začíná vymykat kontrole. Praha dnes na semaforu zčervená, což znamená, že se hygienikům již nedaří efektivně trasovat a komunitní přenos má narůstající či setrvalou tendenci.

V této situaci určitě stojí za zvážení pomoci s detekcí rizikových kontaktů. K tomuto účelu slouží aplikace eRouška. Zatímco předchozí verze měly své problémy, a ne každému bylo příjemné se tímto způsobem nechat sledovat, dnes vydaná eRouška 2.1. by tyto obavy měla do značné míry řešit. Nově totiž používá Exposure Notification API vyvinuté ve spolupráci Applu a Googlu. Tím se liší třeba od funkce v Mapy.cz. Fungování je zcela anonymní a dobrovolné, pozitivitu ani rizikový kontakt aplikace bez vašeho svolení nikomu nesdělí.

erouska infografika

Aplikace založené na řešení od Googlu a Applu fungují v mnoha státech světa a používají je už desítky milionů uživatelů. Jen v Německu si za první tři týdny aplikaci nainstalovalo 15 milionů lidí.

Snadné používání

Nová eRouška ke svému fungování nepotřebuje žádné osobní údaje ani registraci, stačí ji pouze nainstalovat, případně aktualizovat starší verzi. Nejsou třeba ani žádná speciální povolení, kromě přístupu k notifikacím. Android verze také vyžaduje mít na systémové úrovni aktivní zjišťování polohy. Vaši polohu ale nesleduje a nikam neodesílá. Od roku 2015 je však nutné mít zjišťování polohy aktivní v případě, že aplikace potřebuje skenovat okolní zařízení pomocí Bluetooth.

A na tomto principu právě nová eRouška funguje. Aplikace pomocí Bluetooth Low Energy v pravidelných intervalech vysílá náhodně generovaný identifikátor a přijímá tyto identifikátory od zařízení v blízkosti. Na základě síly signálu také dokáže poznat, jak blízko jste druhému uživateli byli, a jak dlouho tento kontakt trval. To se může hodit pro určení rizikovosti konkrétního kontaktu.

‎eRouška
Cena: zdarma

Náhodně generované identifikátory se navíc každých několik minut mění, takže se nemusíte obávat ani případného sledování tohoto identifikátoru.

Jak to funguje?

V případě, že podstoupíte test na koronavirus, a jste pozitivní, přijde vám informační SMS. Nově je však její součástí speciální kód, který můžete dobrovolně zadat do eRoušky. Ta tak k vašim identifikátorům přiřadí „pozitivitu“ a uživatelům, kteří s vámi byli v kontaktu, vyskočí notifikace. Nic se automaticky nehlásí, další postup je čistě na vaší úvaze a zodpovědnosti. Ideálně byste měli kontaktovat praktického lékaře či hygienu, kde vám doporučí další postup.

erouska 21 scrn 07

I pokud nechcete postupovat takto a nepozorujete žádné příznaky, může mít upozornění smysl. Minimálně tak můžete omezit kontakty se zranitelnějšími osobami a důsledně po dobu možné infekčnosti nosit roušku.

Aplikace je dostupná pro iOS i Android. K fungování jsou podle oficiálního webu nutné Google Play Services, majitelé nových telefonů Huawei tak asi mají smůlu.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

20 komentářů

 1. Jsem zvědavý, kdy se konečně začne rozlišovat mezi pozitivním testem a skutečně nakaženou osobou, která má příznaky nebo může přenášet vir. Taky spolehlivost těch testů je jedna velká neznámá. Jeden labák řekne, že jste pozitivní, druhý, že jste negativní. Který z nich je správný? Proč se do statistik úmrtí počítají i lidi, kteří zemřeli na infarkt, na rakovinu apod.? Proč ne jen ti, kteří zemřeli „přímo na covid-19“? Proč se tak intenzivně nedělají testy i na jiné virové nemoce? Najednou bychom zřejmě zjistili, že těch virů máme v sobě tolik, že by každý musel žít ve své vlastní bubline.

  • To chce alobalovou čapku… Ale chápu, že hodně lidí je stejně zmatených jako vy.

  • Bohužel má pravdu

  • Vidím, že do toho všeho máte ZDRAVÝ vhled. Sám vidíte že kolem toho je prostě OBROVSKÝ AMATERISMUS, na úrovni dětí mateřské školky, jaký bych já osobně čekal tak někdy v minulém století a ne ve století 21. Jinak to je běžná praxe, plnit tyhle statistiky i lidmi, co z Covidu ani nebyli „usvědčeni“ (viz můj známý a jeho otec co zemřel a kterého tam chtěli taky napsat, což se možná i stalo, jména pozitivních se samozřejmě veřejně nedají zjistit).

 2. Absolutně nechápu smysl této aplikace.

 3. Společně to zvládneme. Mám nainstalovanou a používám, tak snad to pomůže. Společně s nošením roušek je tohle to nejmenší, co člověk za společnost může udělat.

  • Jinými slovy jste se přiznal k podpoře této lživé (už ji nelze nazývat nepravdivou) šaškárny, která ŠKODÍ nám VŠEM. Ale věřím, že to děláte jen z čisté neznalosti. Za druhé světové byli také lidé, kteří podporovali fašismus a přitom nebyli zlí, jen prostě nevěděli…

  • Všechno kolem Covidu je neškutečná šaškárna, lež a celé „přefouknuté“.

  • Tak Jirka Kolar je i epidemiolog a virolog. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

  • To sice není, ale má pravdu

  • bkf1: Tak jsem rad, ze ty, jako vystudovany epidemiolog a virolog, nam to dokazes potvrdit…
   Hrozna ‚saskarna‘ dokud to clovek nechyti a nema pak tezke nasledky ci hure. Zvlast ve veku prave tady Jirky, bych si asi daval pozor.

  • Covid je slušný zastrašovací nástroj pro bojíky a úzkostné. Takže honem si nainstalujte aplikace a nezapomeňte na skafandr. 🤣

  • Proč skafandr? Stačí přece rouška 😝

 4. Jde to používat bez zapnutého bluetooth? Ptám se, protože bluetooth nepoužívám a mám jej stále vypnuté.

  • Tomáš Krompolc

   Nelze. Bluetooth je v zásadě to jediné, co to k fungování potřebuje…

 5. Tuhle appku by si mel povinne nainstalovat kazdy, bez kecu. Stejne to funguje treba v Singapuru, ale jen tady u nas se zas musej kecat nesmysly.

  • My ale nejsme Singapur, ani Italie atp. 😂😂😂

  • Jasně a podporovat tak tuhle uměle vyvolanou pakárnu. Ta apka pomůže bojovat s Covid19 asi stejně jako opatření naší vlády.

 6. Smysl teto aplikace je pochybny, anonymita neni v zadnem pripade zarucena. Tot asi vse. Cesta do pekla je dlazdena dobrymi umysly…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).