Domů » Bleskovky » Kopíroval iPhone a bude platit. Soud po letech sporů udělil Samsungu tučnou pokutu

Kopíroval iPhone a bude platit. Soud po letech sporů udělil Samsungu tučnou pokutu

V roce 2011 zažaloval Apple Samsung za porušování patentů a kopírování designu iPhonu a jeho systému. Firma z Cupertina požadovala po Samsungu za zneužívání duševního vlastnictví částku 2,5 miliardy dolarů (asi 55,2 miliard korun), soud v roce 2012 nakonec rozhodl o pokutě ve výši zhruba 1 miliarda dolarů (asi 22,1 miliard korun). S ní pochopitelně Samsung nesouhlasil a po sérii bitev u různých soudních instancí nakonec tento týden stanul před americkým odvolacím soudem.

V něm osmičlenná porota na základě přesvědčivých důkazů nakonec jednohlasně rozhodla, že Samsung skutečně od Applu opisoval, a znovu vyčíslila pokutu, tentokráte na 539 milionů dolarů (asi 11,9 miliard korun). Jedná se sice o poloviční částku než v případě prvního rozsudku, přesto verdikt odvolacího soudu Samsung nemile překvapil; údajně jde zcela proti rozsudku nejvyššího soudu z roku 2016. Samsung nyní bude zvažovat další možnosti, aby získal výsledek, který nebrání tvorbě a spravedlivé hospodářské soutěži pro všechny společnosti a spotřebitele.

Apple rozhodnutí vítá

Apple je samozřejmě s verdiktem soudu spokojen, podle vyjádření jeho zástupců jde v tomto sporu o více než „jen“ o peníze. Apple prý hluboce věří v hodnotu designu, a jeho týmy neustále pracují na vytváření inovativních produktů, které těší jeho zákazníky. Proto je vděčný porotě, že rozhodla tak, jak rozhodla.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

17 komentářů

 1. Dobre mu tak.

 2. Však oni nám místní odborníci vysvětlí, že je vše jinak ????

  • Vždyť už si to Samsung dávno naúčtoval v těch předražených displejích, co se teď v iPhonech tak krásně vypalují.

  • uni: Jak jinak? Je to tak, jak se v článku píše, chápu, že ty ve všem hledáš své alternativní pravdy, nicméně jak píše kolega, Apple už to Samsungu zaplatil, máš čárku, můžeš pindat jinde :)

  • Michal: nejaky zdroj ze se displeje iPhone X nejak vyrazne vypaluji ?

  • Ano, i displeje iphone x se budou vypalovat. Je to displej Samsung, který toto vypalování uvádí jako vlastnost této technologie. Proto jsem raději zvolil klasiku 8 Plus, ačkoli se Apple snaží vypalování předcházet softwarově.

  • PetrCBR: Jak výrazně, vypalují se klasicky, stejně jako každý amoled [odkaz]

 3. Skylark: ano kazdy OLED se vypaluje uz z principu fungovani, ale me zajima jestli je nejaky zdroj ze by se displeje dodane Applu vypalovaly vic nez jine.

 4. Nebýt ostatních apple by tu nebyl u Smartphonu

  • Ano, nebýt ostatních neschopnosti okolo roku 2007, Apple by tu asi nebyl u smartphonu. Ono není žádným tajemstvím, že Apple začal pracovat na iPhone právě z důvodu tragické nabídky tehdejšího trhu a nespokojenosti s tehdejšími motorolami, do kterých Jobs cpal iTunes.
   Opravdu nechápu, který zabedněnec tohle může napsat, když veškeré dnešní firmy se svezly na úspěchu a špatném kopírování Applu s dotykovýma plackama (hlavně Huahej, Xiaomi, Samsung – ten telefony dělal, ale smartphony pokud si pamatuji ne nebo nějaký nikým nechtěný model). Z původních smartphonistů před rokem 2007 se drží snad jen Sony a HTC.
   Ono je to tedy spíš naopak – momentální čínské (a korejské) značky by tu bez Applu

  • nebyly*

  • :D Pěkný nesmysl, Nebýt LG neměl by display, nebýt Samsungu to samé, nebýt TSMC neměl by Procesor a uložiště, nebýt výrobců fotočipu nebyl by tu! Prostě Apple se snaží někomu něco vytknout ale jednou kdyby všichni řekli dost a konec měl by R.I.P Apple.

  • Nebýt LG, koupí si displej jinde, třeba u japan displays. TSMC víceméně žije jenom díky Applu. Kde je problém? I kdyby si Samsung řekl, že Applu nebude dodávat (protože asi jako jediný si to může dovolit), tak se najde dalších 10 firem, které budou klepat na dveře. Myslíš, že se přestane kvůli Applu točit svět, aby zkrachoval? Přestanou se dělat součástky a komponenty, protože někdo má říct dost Applu? Došlo ti, že se ty výrobní linky musí zaplatit a bez Applu to možná mimo Samsung nikdo nedokáže ?
   Apple si nechává komponenty vlastního návrhu dělat u externích výrobců, protože se mu to vyplatí, ne protože by nedokázal postavit vlastní továrny.

 5. Marty08: „TSMC víceméně žije jenom díky Applu“…jako vazne? A kdo vyrabi napr. GPU pro nVidii a AMD/ATi?
  Ale jinak vice-mene souhlas, neco jineho je umet vyrobit soucastku a neco jineho vyrobit nejaky smysluplny celek. Pokud se nepletu, tak Samsung vyrabel i smartphony s WM, ale vyznamnym na trhu se stal az svymi smartphony s Androidem, ktere ze zacatku kopirovaly iPhone docela fest.

  • Já si Samsung s WM pamatuju až první Omniu a to už bylo rok po prvním iPhone s dotykovou nástavbou. Pokud bylo něco před tím, to nevím.

 6. Aplle si došlápl pouze na toho koho může svým vlivem donutit zaplatit.Pojem duševní vlastnictví neplatí třeba v číně kde se Iphone kopíruje a americká firma skřípe zubama.Bohužel to jen dokazuje že tam žádný vliv nemá a těch deset milionů plagiátů prostě bude s každým jejich výrobkem.Proč nezažaluje čínské firmy vyrábějící tyto plagiátorské výrobky jednoduše protože jich tam stále na tom obrovském čínském trhu prodá dost.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).