Konec Exynosů ve vlajkových telefonech? Galaxy S23 má jít na trh pouze se Snapdragonem

Exynos 2200 5

Už několik let platí pravidlo, že vlajkové smartphony od Samsungu se prodávají se dvěma různými čipsety – na některých trzích (zejména v Evropě) jsou k mání s Exynosy od Samsungu, na ostatních pak se Snapdragony od Qualcommu. V některých generacích se výkon obou lišil minimálně, v posledních letech však Exynosy ztrácely. Výkonnostní propast se zřejmě Samsungu nedaří napravit ani pro příští generaci, a proto se korejská společnost chystá učinit poněkud radikální krok.

Podle informátora Ming-Chi Kua použije Samsung u řady Galaxy S23 pouze mobilní procesory od Qualcommu, jelikož vyvíjený Exynos 2300 s nimi nemůže svádět vyrovnanou partii. Spíše než v návrhu samotného čipsetu bude pravděpodobně problém ve výrobním procesu – u obou čipsetů se počítalo se 4nm procesem, ovšem ten od TSMC (který využívá Qualcomm) je pokročilejší než ten od Samsungu. Zda Samsung použije chystaný Exynos 2300 v jiných smartphonech, Kuo nezmiňuje.

Letošní Exynos 2200, který Samsung nasadil do řady Galaxy S22, jako první přinesl mobilní grafiku s podporou ray tracingu, avšak v jiných oblastech ztrácel. Dá se předpokládat, že Qualcomm nasadí ray tracing do svého vlajkového čipsetu již letos na podzim, pokud tedy využije nový návrh grafického jádra Immortalis-G715 od Armu.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku