Domů » Bleskovky » Koncept Google Glass stále žije: Intel ukázal vlastní brýle pro rozšířenou realitu

Koncept Google Glass stále žije: Intel ukázal vlastní brýle pro rozšířenou realitu

Už je to pět let, co Google poprvé ukázal světu Glass – brýle s vestavěným projekčním hranolem, který uměl do reálného světa promítat virtuální informace. O něco podobného se nyní pokouší Intel, který redakci serveru TheVerge předvedl prototyp svých brýlí nazvaných Vaunt.

Intel Vaunt na první pohled vůbec nevypadají jako chytré brýle, ale jako klasické brýle s širokými obroučkami. Veškerá technika je uschována do nožiček, odkud také probíhá projekce skrze zrcátko přímo na zadní stranu sítnice oka, kterou zajišťuje nízkonapěťový laser třídy 1. Ten zvládá promítat monochromatický obraz v červené barvě a rozlišení 400 × 150 pixelů. Brýle jsou velmi lehké, váží pouze 50 gramů, baterie je má udržet při životě cca 18 hodin.

Exclusive: Intel's new smart glasses hands-on

Brýle nemohou sloužit jako „velký bratr“, neboť neobsahují kamerku, smyslem Vaunt je poskytovat jednoduché informace – při telefonování například můžete sledovat osobní informace člověka, s nímž hovoříte, v obchodě můžete na brýlích vidět nákupní seznam, v kuchyni při vaření zase recepty z kuchařky.

Samozřejmostí je možnost spárovat brýle se smartphonem a získat tak výpočetní výkon a důležité senzory pro další funkce a aplikace. Budoucí prototypy brýlí navíc mají obsahovat mikrofon, který zvládne obsluhovat hlasové asistenky jako Alexa či Siri. Ovládání má probíhat skrze náklony hlavy a dalšími gesty. Intel tvrdí, že jeho brýle jsou ještě diskrétnější než chytré hodinky, samotný „virtuální“ displej není viditelný, dokud se na něj sami nepodíváte; pro získání informací je zapotřebí zamířit pohled na to správné místo.

Intel Vaunt jsou zatím v počátečních fázích vývoje a sám Intel zatím nijak nenaznačil, že bude brýle masově vyrábět. Pokud by se rozhodl uvést je na trh, patrně by se musel vložit do rukou nějakého OEM výrobce. Intel má nicméně plán učinit Vaunt velmi otevřenou platformou a již brzy zpřístupní sadu SDK, aby vývojáři viděli, co všechno se dá s touto platformou dělat.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).