Kitty Hawk: první kříženec člunu a dronu, na který nebudete potřebovat pilotní licenci

Společnost Kitty Hawk zveřejnila první video prototypu létajícího stroje Flyer. Výrobce svůj počin prezentuje jako plně elektrické letadlo určené pro pohyb nad vodní hladinou, jehož komerční verze dorazí v průběhu letošního roku. Ambiciózní startup budoucím zájemcům navíc slibuje, že k jeho řízení nebude vyžadována pilotní licence.

Přestože nikdo ze zástupců Kitty Hawk zatím neprozradil žádné informace o koncové ceně, společnost již nyní láká dychtivé piloty k placenému členství, které přijde na 100 dolarů. Uhrazením příspěvku získají prioritní umístění na čekací listině, značkovou výstroj, exkluzivní přístup k letovému simulátoru a firemním akcím. Zřejmě nejzajímavějším benefitem je ovšem sleva 2000 dolarů (zhruba 50 000 Kč) z maloobchodní ceny.

Za ambiciózním projektem stojí spoluzakladatel Googlu Larry Page, který do Kitty Hawk investoval miliony dolarů z vlastní kapsy. Několikanásobně vyšší částky napumpoval také do sesterské společnosti Zee.Aero, jejíž cílem je výroba křížence osobního automobilu a letadla. Zájem o podobný typ dopravního prostředku veřejně vyslovili i takoví giganti, jako je například Airbus, Uber a další desítky začínajících podnikatelů z celého světa.

Oblast osobní dopravy se pomalu začíná probouzet z desítky let trvajících konvencí. Postupné propojení s moderními technologiemi nabírá na stále větší dynamice, což lze již nyní pozorovat v nástupu stále propracovanějších systémů pro asistenční a plně autonomní systémy. V následujících letech bude proto zajímavé sledovat další rozvoj dopravy, který jistě přinese zcela nové varianty dopravních prostředků.

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Kapitoly článku