Domů » Bleskovky » Co když se nepodaří integrovat čtečku otisků do displeje? Samsung má náhradní řešení

Co když se nepodaří integrovat čtečku otisků do displeje? Samsung má náhradní řešení

Čtečka otisků prstů integrovaná přímo do dotykového skla displeje se stala v letošním roce poměrně žhavým tématem. Jedná se totiž o důsledek ztenčování rámečků okolo displeje, kdy se standardní senzor pro čtení otisků pod displej nevejde, a tak je nutné vymyslet náhradní řešení – Samsung u svých vlajkových smartphonů přesunul čtečku otisků na záda, Apple ji u iPhone X pro změnu zcela vynechal a nahradil 3D snímáním obličeje.

Pokrok v integraci čtečky otisků prstů přímo do displeje letos ukázala společnost Qualcomm na prototypu smartphonu značky Vivo (více informací), bohužel se zatím jednalo spíše o demonstraci technologie se spoustou nedostatků; z tohoto důvodu má ke komerčnímu uvedení dojít až počátkem roku 2019. Samsung (a další výrobci) pochopitelně také vymýšlejí svá řešení, musí však být připraveni i na situaci, kdy se integrace do displeje nepovede přivést do použitelného stavu.

Jednu takovou odhaluje patentová přihláška Samsungu z dubna loňského roku, podle které má být čtečka umístěna ve výřezu displeje uprostřed spodní strany. Jedná se o podobné řešení, jaké letos uplatnily smartphony iPhone X a Essential Phone pro umístění čelní kamery.

Jsme zvědaví, zda se příští rok konečně dočkáme „virtuální“ čtečky v displeji, nebo budeme muset přistupovat na další kompromisní řešení, jako je tohle.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. IMHO by se čtečka vešla i do hodně malé „brady“, stačilo by odsunout USB konektor z prostředku na bok.

 2. A ani to by nebylo třeba.

 3. Uvidíme, jak se u iPhone X osvědčí Face ID. Pokud ano, myslím že se od čtečky otisku prstů upustí. Přece jen prst nesmí být mastný, mokrý, v zimě je to nepohodlné.

  • Face ID je teda o dost nepohodlnější. V zimě můžeš na sobě mít čepici, v létě brýle. A na horách helmu. Také můžeš být ožralý, ospalý nebo po rvačce a nemusí ten FaceID Tě rozpoznat.
   Navíc telefon ovládáš prstem takže stejně si ten prst na ten displej budeš muset přiložit.

  • Netrep, aspon Windows Hello úplne vpohode funguje aj s okuliarmi. A FaceID je ten istý princíp/kópia Intel realsense snímača.

  • A proc by někdo měl používat face id? Vždyt to je naprosto nulové zabezpečení. Spíš, někdo ti vezme telefon, dá před ksicht a odemknuto. S prstem je větší problém.

 4. Doufám že LG V40 to přinesne, LG se to dávno povedlo dát do displaye, jen musí vychytat mouchy.

 5. velkylagdroidista

  Takže přeci jen je čtečka na zádech na pytel, že? Úplně by stačilo neroztahovat displej na úkor použitelnosti a prostě dole nechat místo na čtečku. Ale to by nemohlo marketingové oddělení hlásit ty hovadiny typu „nemáme rámečky“ nebo „telefon bez hranic“.

 6. Proc vymyslet takoveto nesmysly, kdyz muze byt ctecka na boku jako v pripade Sony, ci vzadu? Oboje je o parnik lepsi nez vepredu.

 7. Říká král trollů, hned po ránu bavíš:D

 8. No paráda, jeden má výrez hore, druhý dole. Čakajú nás zahnuté, zaoblené, vyrezané displeje.

 9. Nechápu co je špatné na čtečce na zadní straně. Měl jsem to u předchozího Lenova a připadalo mi to přirozené. Teď ji mám na přední a docela často mi mobil zavibruje, při tahání v ruce, když se snímač opře o dlaň. Ale na vše se dá zvyknout během pár hodin. Tak proč s tím dělají takové fóry? Nechápu.

  • Taky mi nevadio ctecka na zadni strane, byt vepredu je citelne komfortnejsi. Problem je, ze pak prijde nekdo jako Samsung a na te zadni strane ji da na NAPROSTO NEMOZNE MISTO (vedle cocky a jeste na stranu vzdalenejsi od prstu.)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).