Domů » Články » Když se Apple inspiruje: 5 věcí, které tady byly před iPhonem X

Když se Apple inspiruje: 5 věcí, které tady byly před iPhonem X

Nový iPhone X se pyšní různými přídomky – nejlepší, revoluční, přelomový, a tak dále. Jako již tradičně, Apple vychválil svůj nejnovější produkt do nebes. Spoustu představených novinek, se kterými přišli v Cupertinu až nyní, ale není vůbec revolučních, ani přelomových. Některé už konkurence dávno používá. Podívejte se na pět nových funkcí, které Apple obkoukal od konkurence.

Bezrámečkový displej

Smartphony bez rámečku jsou trendem letošního roku. Téměř každý výrobce představil svou vizi telefonu s minimálními rámečky, jen Apple si dal na čas. Zatímco konkurence nabízí tento designový trend u smartphonů i řádově levnějších, Apple si prémiový design ponechal pro svou vlajkovou loď.

Pionýrem letošního trendu byl japonský Sharp

Ačkoli bezrámečkový design je trendem poslední doby, na který naskočili výrobci od Samsungu po Xiaomi, žádná z těchto společností nebyla pionýrem. Prvenstvím se chlubí japonská společnost Sharp, konkrétně její model Aquos Crystal. Ten byl uveden na trh už v roce 2014.

Bezdrátové dobíjení

Spousta vlajkových lodí konkurentů nabízí bezdrátové dobíjení pomocí standardu Qi, nicméně stále se nejedná o běžnou záležitost. A to ani přes to, že standard Qi se snažila svého času masivně podporovat Nokia se svými Windows Phony.

Bezdrátové nabíjení některé společnosti považovaly za standard

Po letech do rozjetého vlaku naskočil konečně také iPhone. Tentokrát si ovšem Apple neschoval tuto funkci pouze pro nejvybavenější model X, ale vybavil jí i iPhony 8 a 8 Plus. Přijetí nové technologie znamenalo pro Apple také mírnou změnu v designu – kov na zádech opět vystřídalo sklo.

Rozpoznávání obličeje

Velké téma iPhonu X je bezesporu absence Touch ID, což je logické vzhledem k tomu, že nemá ikonické domovské tlačítko. Protože pro Apple je nepřípustné, aby čtečka otisků prstů byla na zádech, vypustil ji úplně. Místo ní se uživatelé mohou přihlásit pomocí rozpoznání obličeje.

Galaxy Note7
Když nevybouchl, tak mu k odemčení stačila pouze vaše duhovka

S rozpoznáním obličeje jako způsobem odemknutí telefonu ale nepřišel Apple. Už například loňský Samsung Galaxy Note 7, který pro odemknutí využíval infračervený sken oční duhovky. Tato technologie je známá delší dobu, nejedná se tak o nic výrazně převratného.

Rozšířená realita

Augumentovaná realita je jedním z velkých témat posledních let. Na rozdíl od virtuální reality je méně náročnější na použitý hardware a do budoucna má jistě velký potenciál. I proto ho Apple představil jako jednu z důležitých funkcí nového iPhonu X.

Rozšířenou realitu můžeme najít v telefonech už nějakou chvíli

Jenomže AR není z dílny firmy z Cupertina. S rozšířenou realitou pracují společnosti již delší dobu, v telefonech se objevila například už v loňském roce v Lenovo Phab Pro, poměrně daleko je v implementování rozšířené reality do skutečného života také Microsoft se svými brýlemi Hololens.

Tip: Podrobné parametry iPhone X (včetně srovnávače) najdete v našem katalogu smartphonů.

Portrétové selfie

Fotografie sebe samého je fenoménem dnešní doby, není tak divu, že se každý chce před současnou mladou generací blýsknout něčím neotřelým. V iPhonu X byl představen speciální mód pro portrétové selfie, které jistě učarovalo nejednoho sociálního maniaka.

Za kvalitní selfie nemusíte utratit celé jmění

Jenže ani tady Apple nebyl mezi prvními a neimplementoval nic dechberoucího. Takový méně známý smartphone Gionee A1 má totožnou funkci, jinak tomu není ani u konkurenta z čínské stáje Huawei, konkrétně modelu P10. Unikátní funkce se tak rázem mění v dohánění konkurence.

Test iPhone X: jednoduše nejlepší iPhone v historii

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments